مهمترین اخبار بورس سه‌شنبه 8 اردیبهشت 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار روزانه بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 68.5 واحد نزول کرد و به رقم 65،508 واحد رسید. نمادهای شبندر با 57 واحد شپنا با 47 واحد، حکشتی با واحد 19 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 378 میلیارد تومان رسید که مبین با 289 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس شاخص ایفکس 4 واحد نزول کرد و به رقم 737 واحد رسید. نماد جم و مارون بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 79 میلیارد تومان رسید که وزمین با 8 میلیارد تومان داری بیشترین ارزش معامله بود.

قیمت فلزات در بازارهای جهانی

در بازارهای جهانی آلومینیوم با قیمت 1827 دلار، مس با قیمت 6061 دلار، سرب با قیمت 2028 دلار برای هر تن مورد معامله قرار گرفتند. هر انس طلا با قیمت 1،203 دلار و هر سکه بهار آزادی با قیمت 9،570،000 ریال معامله گردید.

هر دلار آمریکا با قیمت 33،280 ریال، هر یورو با قیمت 36،350 ریال و هر پوند با قیمت 50،760 ریال  در بازار آزاد مبدله شد.

مهم ترین اخبار اقتصادی

وزیر کشور عنوان کرد  فعالیت‌های غیرقانونی اقتصادی فسادآور است، رحمانی فضلی با اشاره به این موضوع که درآمدهای هنگفت ناشی از فعالیت های غیر قانونی اقتصادی موجب بروز بی عدالتی در جامعه خواهد شد گفت: فعالیت های ناسالم اقتصادی از جمله قاچاق کالا موجب رکود در تولیدات داخلی و تعطیلی کارخانجات می شود و کارگران بیش از همه از این موضوع زیان خواهند دید . وزیر کشور امروز در دیدار با دبیر کل و اعضای هیأت اجرایی تشکیلات مرکزی خانه کارگر گفت: درآمدهای بی حساب و کتاب ناشی از فعالیت های غیر قانونی ظلم بزرگ به طبقات مولد جامعه است .به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ رحمانی فضلی، وزیر کشور خطاب به مسئولان تشکیلات خانه کارگر گفت: برای پویایی و حضور موثر کارگران در عرصه تولید باید در چارچوب قوانین پیگیر عدالت باشید و مبارزه با فساد را دنبال کنید .

رایزن اقتصادی سفارت ایران در سوریه بر سیاست شناخت کالاها و توانمندی های ایران در بازار سوریه تاکید کرد و بخشی از آن را جزو وظایف فعالان اقتصادی و بخش خصوصی ایران دانست. وی در خصوص کشور سوریه گفت: امنیت کشور سوریه در حال حاضر به مراتب از عراق بهتر است و بخش خصوصی ایران تصور نکنند که نمی توانند به این بازار ورود پیدا کنند یا آنکه دچار مشکل خواهند شد .

رایزن اقتصادی ایران در سوریه گفت: بازار کشور سوریه مملو از کالاهای عربستان سعودی، اردن و سایر کشورهای عرب است در حالی که مردم و دولت سوریه علاقمند به استفاده از کالاها و محصولات ایرانی هستند .به نقل از روابط عمومی اتاق تهران، جمعی از تجار و فعالان اقتصادی سوریه عصر دیروز به اتاق تهران آمدند و در دیدار با فعالان اقتصادی تهران به رایزنی پیرامون همکاری‌های فی‌مابین پرداختند. اعضای این هیات در حوزه های پتروشیمی، مصالح ساختمانی، دارو و مواد غذایی فعال هستند .

در خبری دیگر ، روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» طی گزارشی نوشت: آب شدن یخ‌های روابط ایران و غرب که چشم‌انداز ورود نفت ایران را به بازار افزایش داده، عاملی برای تعیین بهای نفت در هفته‌های اخیر شده است .بر اساس این گزارش، چشم انداز ذخایر شگفت انگیز گاز ایران که احتمالا روزی بازارهای انرژی جهانی را تغییر شکل می‌دهد، مبدل به عاملی می‌شود که در آن تهران را در مذاکرات هسته‌ای با آمریکا و قدرت‌های غربی به توافقی قطعی می‌رساند .ایران بعد از روسیه دومین دارنده ذخایر گازی جهان و سومین تولید کننده گاز در جهان بعد از روسیه و آمریکا است. البته به واسطه تحریم‌های جهانی توسعه زیر ساخت‌های انرژی ایران به تاخیر افتاده است. اگر ایران با غرب به تعامل برسد، این کشور جایگاه خود را به سرعت در بازارهای جهانی به صورت صعودی باز خواهد یافت .

در پایان لازم به ذکر است ، با کاهش 32.2 درصدی شاخص تورم نقطه‌به‌نقطه بخش تولید در مدت دو سال، این شاخص پس از مدت‌ها تک‌رقمی شد و در فروردین‌ماه به 8.9 درصد رسید .بررسی‌های اقتصادنیوز از آمار «شاخص بهای تولیدکننده در ایران» که توسط بانک مرکزی منتشر شده، نشان می‌دهد: در فروردین‌ماه امسال شاخص کل تورم تولیدکننده نسبت به ماه قبل 0.2 درصد افزایش یافت؛ اما این شاخص نسبت به ماه مشابه سال قبل تنها 8.9 درصد رشد را به ثبت رساند که نشان‌دهنده افت 32.2 درصدی در مقایسه با فروردین 92 و کاهش 10.4 درصدی در مقایسه با فروردین 93 است .

شاخص تورم نقطه‌به‌نقطه فروردین 94 در مقایسه با ماه قبل (اسفند 93) نیز افتی 2.4 درصدی نشان می‌دهد. ادامه روند نزولی و تک‌رقمی شدن نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه بخش تولید در حالی رخ داده است که نرخ تورم مصرف‌کننده از شهریورماه پارسال روندی صعودی داشته و در فروردین ماه به 16.5 درصد رسیده است .

مهم ترین اخبار سیاسی

جان کری وزیر خارجه آمریکا در اظهاراتی مدعی شده است که در دیدار با ظریف علاوه بر بحث هسته ای درباره موضوع یمن نیز گفت و گو می کنند . وزیر خارجه کشورمان عصر روز یکشنبه به وقت محلی برای شرکت در کنفرانس بازنگری در ان پی تی وارد نیویورک شد .وی ضمن دیدار با مقامات سازمان ملل و همتایان الجزایری و مصری روز دوشنبه با یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در محل اقامت خود دیدار کرد .

در خبری، نماینده انگلیس تفاهم حاصل شده بین ایران و گروه 1+5 در شهر لوزان سوئیس را نقطه عطفی مهم در منع گسترش سلاح‌های اتمی دانست . نماینده انگلیس در سازمان ملل بامداد روز سه‌شنبه در کنفرانس ان‌پی‌تی در شهر نیویورک خواستار همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد .نماینده انگلیس در سازمان ملل متحد در کنفرانس «منع گسترش سلاح‌های اتمی» (ان‌پی‌تی) در نیویورک خواستار همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد .

در خبری دیگر، محمد جواد ظریف گفت: با توجه به حضور وزیران و مدیران سیاسی در روزهای نخست اجلاس بازنگری ان پی تی، مقرر شد از چهارشنبه نگارش متن توافق هسته‌ای را به صورت تمام وقت آغاز کنیم . ظریف ادامه داد: در دیدار با جان کری درباره نحوه ادامه کار صحبت کردیم و من نگرانی‌هایمان را از بحث هایی که در آمریکا شد، مطرح کردم . وی تاکید کرد: در این دیدار قرار شد با جدیت از همین هفته ما و 1+5 ادامه نگارش متن را شروع کنیم و این کار را هفته آینده هم ادامه دهیم تا متن نهایی حاصل شود .

وزیر امور خارجه در عین حال روند نگارش متن را بسیار وقت‌گیر خواند و گفت: توافق کردیم که همه وقت لازم را برای این کار اختصاص دهیم و هر قدر‌که کار کارشناسی یا در سطح مدیران سیاسی و حتی در سطح وزیران نیاز شد، کار را ادامه دهیم . وی از ورود هیئت اتحادیه اروپایی به نیویورک در روز چهارشنبه خبر داد و گفت: کار با اتحادیه اروپا و با هیئت آمریکایی و با سایر اعضای 1+5 تقریبا تمام وقت دنبال خواهد شد و هفته‌های آینده نیز کار را در اروپا پیگیری می‌کنیم . ظریف در پاسخ به سوالی درباره تعهدات بین‌المللی آمریکا در قبال توافق هسته ای با ایران گفت: در این دیدار هیئت آمریکایی بار دیگر به ما اطمینان داد که اگر توافقی حاصل شود، دولت آمریکا متعهد به اجرای توافق خواهد بود.

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

عرضه اولیه : پتروشیمی مبین یکی از زیر مجموعه های هلینگ پتروشیمی خلیج فارس امروز به عنوان 490 امین شرکت پذیرفته شده در گروه عرضه برق ، گاز و بخار عرضه وبا قیمت 290 تومان کشف قیمت شد .

در گروه خودرو و ساخت قطعات، معاملات گروه خودرو در اکثر نمادها کم حجم و در محدوده صفر تابلو دنبال گردید. خودرو در بازه 277 تا 285 تومان معامله گردید.  اما دو نماد خاور و خکاوه معاملات خوبی را پشت سر گذاشتند . خاور به سقف قیمتی هم رسید و خکاوه پس از معاملات 42 میلیونی با صف خرید به کار خود پایان داد. در بین قطعه سازان نیز که بر خلاف دیروز معاملات خوبی را دنبال نمی کردند امروز نمادهای خرینگ، خکاوه، خمحور و خوساز به کف قیمتی رسدند .

در اخبار این گروه، دبیر انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی کشور از کمبود نقدینگی و شرایط پسا تحریم بعنوان مهمترین تهدیدات صنعت خودرو در سال جاری نام برد و گفت: از هم‌اکنون باید به فکر شرایط صنعت خودرو و قطعه در شرایط پسا تحریم بود. وی با بیان اینکه پول‌های آزاد شده کشور باید به خوبی مدیریت شود، خاطرنشان کرد: مهمترین موضوعی که در این زمینه صنعت خودرو و دیگر صنایع را تهدید می‌کند، آغاز سیل واردات به کشور پس از لغو تحریم است. در شرایط پسا تحریم پول‌های آزاد شده کشور باید صرف تقویت زیرساخت‌های صنعتی کشور، خرید ماشین‌آلات و انتقال دانش فنی شود. وی افزود: همچنین باید تدابیری اندیشیده شود که مشکل تامین نقدینگی صنعت خودرو و قطعه حل شود زیرا کمبود نقدینگی از بزرگترین مشکلات این صنعت در سال 1394 خواهد بود.

مدیر عامل آذین خودرو در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، با اشاره به اینکه کاهش حجم تولید خودروی تندر 90 قطعه سازان داخلی را با مشکلات زیادی روبه رو ساخته است، اظهارداشت: هم اکنون حجم زیادی از ظرفیت شرکت‌های قطعه سازی بلا استفاده مانده است .

وی با بیان اینکه قرار بود تندر 90 با ظرفیت روزانه هزار دستگاه توسط دو شرکت بزرگ خودرو سازی کشور تولید شود، افزود: اما به مرور به دلیل اعمال تحریم ها و موارد دیگر این موضوع محقق نشد .

مدیر عامل آذین خودرو با تأکید براینکه در حال حاضر 70 درصد قطعات مورد نیاز تندر 90 داخلی سازی شده و فقط 30 درصد قطعات وارداتی است، گفت: از همان روزهای آغاز همکاری خودروسازان ایرانی با شرکت رنو در تولید تند 90 قرار بود 5 مدل خودرو دیگر از پلتفرم این خودرو تولید شود اما این موضوع هم با مشکلاتی همراه شد .

رضایی اضافه کرد: علاوه بر اعمال تحریم ها یکی از مواردی که همکاری شرکت رنو را با خودروسازان داخلی کاهش داده عدم انتقال پول قطعات ارسالی به ایران است
 

در گروه نفتی و پالایشی،  در این گروه باتوجه به ابهامات موجود همچنان فشار فروش وجود دارد. امروز نیز نمادهای شبندر، شپنا و شتران به صف فروش رسیدند و شاوان نیز پس از بازگشایی در محدوده قیمتی 975 تومان معامله گردید . در این گروه هنوز ابهاماتی در مورد نرخ فرآورده های اعلامی در گزارشات مالی وجود دارد که رفع این ابهامات در آینده می تواند مسیر حرکت این گروه را مشخص نماید.

 مدیر عامل شرکت پالایش نفت اصفهان با بیان اینکه این پالایشگاه در مجموع روزانه ٤,٥ میلیون لیتر بنزین و نفت گاز با استاندارد یورو ٤ تولید می کند گفت: هزینه انجام شده برای راه اندازی مجتمع بنزین سازی این شرکت پنج هزار میلیارد ریال است و  هم اکنون روزانه ٢,٥ میلیون لیتر بنزین یورو ٤ در این شرکت تولید می شود . وی در ادامه با اشاره یه اینکه شرکت در زمینه پالایش نفت خام، تولید فرآورده های نفتی و تامین خوراک صنایع پایین دستی(پتروشیمی اصفهان، پتروشیمی اراک، نفت سپاهان، پالایش نفت جی و صنایع شیمیایی ایران) از سال ۵۸ آغاز به کار کرده است، اظهار کرد: پالایشگاه اصفهان در حال حاضر حدود ۲۱ درصد از فرآورده های نفتی مورد نیاز کشور را تولید می کند .

در گروه فلزات اساسی، هرمز امروز نیز با صف فروش سنگین همراه بود وبه قیمت 154 تومان رسید سهمی که تا چندروز پیش با حمایت گروههایی خاص در قیمت 180 تومان بیش از 200 میلیون صف خرید داشت حالا با صف فروش همراه است تا بار دیگر به عمق کم بازار را به رخ اهالی آن بکشاند. در سایر نمادها نیز شاهد معاملات چندان خوبی نبودیم . فملی با صف فروش به کار خود پایان داد ، فولاد، ذوب ، فایرا و فخوز که از مهم ترین نمادهای این گروه هستند بسیار کم حجم و در رنج های منفی معامله گردیدن.

در اخبار این گروه، دبیر انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی کشور از کمبود نقدینگی و شرایط پسا تحریم بعنوان مهمترین تهدیدات صنعت خودرو در سال جاری نام برد و گفت: از هم‌اکنون باید به فکر شرایط صنعت خودرو و قطعه در شرایط پسا تحریم بود. وی با بیان اینکه پول‌های آزاد شده کشور باید به خوبی مدیریت شود، خاطرنشان کرد: مهمترین موضوعی که در این زمینه صنعت خودرو و دیگر صنایع را تهدید می‌کند، آغاز سیل واردات به کشور پس از لغو تحریم است. در شرایط پسا تحریم پول‌های آزاد شده کشور باید صرف تقویت زیرساخت‌های صنعتی کشور، خرید ماشین‌آلات و انتقال دانش فنی شود. وی افزود: همچنین باید تدابیری اندیشیده شود که مشکل تامین نقدینگی صنعت خودرو و قطعه حل شود زیرا کمبود نقدینگی از بزرگترین مشکلات این صنعت در سال 1394 خواهد بود .

در گروه حمل و نقلی  شاهد معاملات منفی در نمادها بودیم حکشتی جزء یکی از نمادهایی بود که بر شاخص تاثیر منفی گذاشت که 2 میلیون سهم نیز حجم معامله این نماد بود .

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری کشتیرانی جنوب – خط ایران گفت: با معرفی سهام این کشتیرانی در بازار فرابورس، 10 درصد سهام این شرکت در روزهای آتی به بازار سرمایه عرضه می شود.

در گروه بانکی اکثر نمادها با معاملات منفی به کار خود پایان دادند عصر امروز ساعت 16 و 30 دقیقه در نشستی ویژه ،  شورای پول و اعتبار ، قرار است تکلیف نرخ سود بانکی برای سال 94 را روشن کند .

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادهای این گروه معاملات منفی ای را پشت سر گذاشتند و نمادهای شفارس ، شفن ، شسینا با صف فروش بسته شدند . که نماد شاراک جزء یکی از نمادهای پر عرضه امروز بازار بود .

به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی شرکت ملی صنایع پتروشیمی علی مروی با اشاره به طرح های جدید تعریف شده در صنعت پتروشیمی و ضرورت جلب سرمایه گذاری خارجی در این بخش، اظهار کرد: طرحهای توسعه ای نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی از جذاب ترین طرحها در میان بخشهای صنعتی است .وی ادامه داد: هم اکنون تجربه، اطلاعات و دانش فنی در صنعت پتروشیمی کشور موجود است، اما سرمایه گذاری در این بخش نیازمند صرف هزینه بالاست، از این روست که در این طرحها بخش خصوصی توانایی لازم را در اختیار ندارد .رئیس کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: یکی از راهکارها در این زمینه مشارکت علاقه مندان به سرمایه گذاری در بخش خصوصی با یکدیگر و تشکیل کنسرسیومهاست، با این کار منابع مالی طرحها تامین می شود.

مدیر توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران با تشریح فعالیت های حوزه قراردادهای آتی و مشتقه از برنامه ریزی برای استفاده از این قراردادها با دارایی های پایه جدید در حوزه های کشاورزی، صنعتی و پتروشیمی در سال جاری خبر داد.

شیران در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم شرکت را مبلغ 1621 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با افزایش 18 ریالی همراه بوده است شرکت در دوره 3 ماهه نخست خود توانست به ازای هر سهم 381 ریال سود کنار بگذارد و 24 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب