سردرگمی سرمایه گذاران بورس و بازارهای موازی

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

ابهام در موضوع توافق هسته ای موجب شده تا سرمایه گذاران در بورس و حتی بازارهای موازی با آن همچون طلا، ارز و مسکن سردرگم باشند و معاملات این بازارها با نوسانات متعدد همراه شود.

کارشناسان تحلیل و معامله گر شرکت کارگزاری بورس بهگزین با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: اگرچه کابینه سیاسی دولت فعلی طی فروردین ماه امسال به تفاهم نامه مشترکی دست یافته اند و تاکنون نیز اخبار مثبتی از ادامه این مذاکرات منتشر شده اما به نظر می رسد به دلیل عدم به قطعیت رسیدن این اخبار سهامداران در بلاتکلیفی به سر می برند و در پی تداوم روند منفی بورس طی ماه های اخیر با ریسک سرمایه گذاری مواجه هستند.

مجتبی شهبازی به رفتار سهامداران حقوقی اشاره کرد و در این خصوص گفت: از یک سو برخی از سهامداران عمده شرکت های بورسی همچون شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی، بنیاد مستضعفان و … جهت انجام امور عملیاتی و درون سازمانی خود نیاز به نقدینگی دارند و فروش سهام شرکت های موجود در پرتفوی سرمایه گذاری و شناسایی سود از این محل یکی از راه های تأمین نقدینگی برای آنها به شمار می رود و به همین دلیل اقدام به عرضه سهام می کنند. از سوی دیگر گروهی از سهامداران حقوقی نیز از نقدینگی کافی جهت سرمایه گذاری در بورس برخوردار نیستند و در پی آن حضور موثری در روند معاملات ندارند.

وی به عرضه اولیه سهام شرکت ها طی سال جاری اشاره کرد و ابراز داشت: عرضه اولیه سهام شرکت ها در برخی موارد ممکن است آثار مثبت یا منفی در روند معاملات بورس در پی داشته باشد ولی در شرایط کنونی و جو حاکم بر بازار سرمایه می توان گفت عرضه سهام شرکت ها در بورس در روند معاملات نمی توان چندان موثر باشد.

این کارشناس بازار سرمایه به کشف قیمت 290 تومانی شرکت پتروشیمی مبین اشاره کرد و اظهار داشت: دیدگاه سهامداران حقوقی در حالی در اجرای برنامه عرضه اولیه و نحوه کشف قیمتی سهام حائز اهمیت است که به نظر می رسد هلدینگ خلیج فارس به عنوان مالک 100 درصدی این واحد پتروشیمی با دیدگاه مثبت نسبت به این امر اقدام کرده تا سهام این شرکت طی روزهای آتی از پتانسیل رشد قیمتی برخوردار باشد و براین اساس می توان گفت این مجموعه با قیمت مناسب پا به بورس گذاشته است.

شهبازی همچنین در خصوص صنایع پر پتانسیل بورس ابراز داشت: با توجه به شرایط کنونی و ابهامات موجود در حوزه سیاسی نمی توان به طور قطع پیرامون پتانسیل های صنایع مختلف اظهار نظر کرد. این در حالی است که به نظر می رسد در صورت حصول توافق جامع هسته ای صنایع تجهیزات، خودرو و ساخت و بیمه از پتانسیل رشد سودآوری برخوردارند.

وی در خاتمه افزود: بانک ها در حالی از لحاظ بنیادی در شرایط سودآوری نامناسبی قرار دارند و براحتی نمی توانند از این وضعیت خارج شوند که به نظر می رسد خودرو سازان با افزایش میزان تولید محصولات می توانند زیان انباشته خود را پوشش دهند و در مسیر رشد سودآوری قرار گیرند.

البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که تمامی این موارد در صورت عدم رخداد خاصی در شرایط اقتصادی عنوان شده است. چراکه انتظار می رود در صورت تغییر برخی قوانین همچون قیمت خوراک مصرفی واحدهای پتروشیمی، نرخ فروش فراورده های نفتی و بهره مالکانه شرکت های معدنی تغییراتی در وضعیت سودآوری هر یک از این صنایع رخ دهد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب