کاهش اندک سود بانکی باعث سرازیر شدن نقدینگی به بورس نمی‌شود

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

مدیرعامل یک شرکت مشاور سرمایه‌گذاری با اشاره به این که جایگاه تحلیل اقتصاد سیاسی در بازار سرمایه خالی است، گفت: کاهش ۲ درصدی سود بانکی پاداش ریسکی نیست که موجب شود پول از بانک‌ها به سمت بورس سرازیر شود.

محسن عباسی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در خصوص علت ریزش‌های پیاپی شاخص و قیمت‌ها در بازار سرمایه طی روزهای گذشته گفت: موضوع مذاکرات هسته‌ای از جمله ریسک‌های حال حاضر بورس است که در صورت نرسیدن به توافق، بازار سرمایه پاداش ریسک‌های موجود را به سهامداران نمی‌دهد.

مدیرعامل شرکت مشاور سرمایه‌گذاری اماکو با اشاره به این که در بورس بحث انتظار بازدهی و ریسک پیش‌روی سهامداران یکی از موارد تعیین کننده در رفتار سهامداران است افزود: ریسک‌های کنونی بازار بورس نمی‌گذارد نقدینگی وارد بازار سهام شود.

وی گفت: مجموعه عواملی چون عدم اعتماد نسبت به رفتار حقوقی‌ها، عدم خوش‌بینی نسبت به عرضه‌های سازمان خصوصی سازی، شرایط سیاسی و روند مذاکرات هسته‌ای و نیز اظهارنظرهای متفاوت و برداشت‌های گوناگونی که از روند مذاکرات می‌شود از جمله دلایل بی‌رونقی بورس و تردید نقدینگی برای ورود به بازار سرمایه هستند.

این کارشناس بازار سهام اذعان داشت: در شرایط کنونی بازار، خبرهای منتشر شده از مذاکرات سیاسی همانند دستی بالای سر بورس است که اجازه رشد به بازار را نمی‌دهد چرا که معامله گران نسبت به خبرهای بد، واکنش و اقبال بیشتری نشان می‌دهند تا خبرهای مثبت؛ و بر این اساس نیز بورس به بازاری فرسایشی تبدیل شده است که سهامداران در آن انگیزه‌ای برای خرید و نگهداری سهام ندارند.

عباسی ادامه داد: در حال حاضر شرایط بازار به‌گونه ای شده است که معامله گران به خبرهای مثبت واکنش کمی نشان می دهند و در صورتی که خبر مثبتی منتشر نشود، خودبه‌خود بدون این که خبر منفی در بازار منتشر شود بورس روند منفی را در پیش می‌گیرد.

وی گفت: متاسفانه در این شرایط حقوقی‌ها نیز غیرفعال شده اند و نوسانات گروه‌های پالایشی، خودرویی و بانکها هم رشته امور را از دست سهامداران خارج کرده است.

مدیرعامل شرکت مشاور سرمایه‌گذاری اماکو با اشاره به این که یکی از موارد تاثیرگذار بر معاملات بورس استناد اشتباه تحلیل گران به خبرهای منتشر شده از مذاکرات سیاسی است تصریح کرد: سهامداران و تحلیلگران بورسی در جایگاهی نیستند که در خصوص روند مذاکرات اظهارنظر و جریان‌سازی کنند و متاسفانه نظرهای شخصی آنها در این شرایط، جهت بورس را تعیین می کند.

وی با بیان این که جایگاه تحلیل اقتصاد سیاسی در بازار سرمایه خالی است گفت: متاسفانه استناد تحلیل گران و معامله‌گران بورسی به چند منبع خبری و یادداشت و مصاحبه خلاصه می شود و اطلاعات منتشر شده توسط شرکتها نیز ناکافی بوده و مستند نیست؛ که مجموع این عوامل به اعتماد سهامداران لطمه می‌زند.

عباسی با اشاره به این که در شرایط کنونی، بازار سرمایه نیاز به حمایت دارد افزود: ورود سرمایه جدید به بورس با این اوضاع غیرمنطقی است و نباید انتظار وارد شدن پول جدید به بازار سهام را در شرایط کنونی داشت.

وی با بیان این که کاهش حجم معاملات در بورس کاملا مشهود است گفت: در شرایط کنونی بازار سهام جذابیتی برای جذب نقدینگی جدید را ندارد و کاهش 2 درصدی سود بانکی نیز پاداش ریسکی نیست که موجب شود پول از بانک‌ها به سمت بازار سرمایه سرازیر شود.

این کارشناس بازار سرمایه در توصیه به سهامداران بورسی نیز تاکید کرد: با توجه به پایین آمدن قیمت سهام شرکتها، فروش سهام و خروج از بورس در این شرایط توصیه نمی‌شود و معامله و فروش سهام در این قیمتها به سهامداران توصیه نمی‌شود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب