اخبار و رویدادهای بورس چهارشنبه 9 اردیبهشت 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 126واحد صعود کرد و به رقم 65،634 واحد رسید. نمادهای فارس با 112واحد و شبندر با 49 واحد، بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 72,5 میلیارد تومان رسید که شبندر با 4,6میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس شاخص ایفکس 3 واحد رشدکرد و به رقم 740 واحد رسید. نماد شتران و مارون بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 67,5 میلیارد تومان رسید.

قیمت فلزات در بازارهای جهانی

در بازارهای جهانی آلومینیوم با قیمت 1868 دلار، مس با قیمت 6090 دلار، سرب با قیمت 2095 دلار برای هر تن مورد معامله قرار گرفتند. هر انس طلا با قیمت 1،206 دلار و هر سکه بهار آزادی با قیمت 9،570،000 ریال معامله گردید.

هر دلار آمریکا با قیمت 33،300 ریال، هر یورو با قیمت 37،400 ریال و هر پوند با قیمت 51،190 ریال  در بازار آزاد مبدله شد.

مهم ترین اخبار اقتصادی

به گزارش خبرگزاری مهر، علی طیب نیا در یادداشتی اعلام کرد: وزارت امور اقتصادی و دارایی به عنوان یک اَبَر وزارتخانه تقریبا در ٢٠ حوزه تخصصی اعم از بانک، بیمه، بورس، گمرک، مالیات، سرمایه گذاری خارجی و حوزه های متنوع اقتصادی دیگر فعالیت دارد .  ایجاد مشکل در هر کدام از این حوزه‌ها می‌تواند منجر به بحرانی در کشور شود. بنابراین برای جلوگیری از بروز این مشکلات و رهایی از غرق شدن در موضوعات کوتاه‌ مدت و کم عمق، داشتن یک نگاه راهبردی و ایجاد تغییرات ساختاری – نهادی را مبنای کار خودم و وزارت اقتصاد قرار دادم . 

با کمک تیمی از همکارانم، عزم خود را در وزارتخانه جزم کرده‌ایم که فراتر از گرفتاری های روزانه و بدور از هیاهو، ۸ ابر پروژه را به صورت ویژه طراحی، اجرا و رصد کنیم. همچنین سازمان‌های وابسته را ملزم به انتشار اسناد راهبردی شان در وب سایت های خود کرده‌ام .  در این بین برخی به من توصیه اکید داشتند که برنامه ها و پروژه ها را اعلام نکرده و آنان را به مطالبه عمومی تبدیل نکنم، اما تصمیم من این بود که تعهدات و برنامه های خود را به مردم اعلام کنیم. می دانم این کار برای مجموعه وزارت اقتصاد تبعات زیادی در پی دارد اما منافع آن که شامل مشارکت و نظارت مردم و تبدیل آن به خواست عمومی است بیشتر از هزینه های آن است .

 عنوان این ۸ اَبَر پروژه عبارتند از :

        توسعه و تسهیل تجارت فرامرزی با ایجاد پنجره واحد تجاری

       ایجاد بستر یکپارچه تبادل اطلاعات اقتصادی (بیتا )

       مدیریت دارایی‌های دولت (مولدسازی دارایی ها )

       شفاف‌سازی‌و‌هوشمندسازی عملیات‌مالی دولت (خزانه‌داری‌ الکترونیک )

       بهبود محیط کسب وکار (بسترسازی و توانمندسازی اقتصاد مردمی )

       متوازن‌سازی و روزآمدسازی نظام تامین مالی کشور

       سهولت‌بخشی و شفافیت بخشی به نظام جامع مالیاتی

       ساماندهی سهام عدالت و تاسیس صندوق های دارایی های مردمی

 

مهم ترین اخبار سیاسی

رئیس جمهور کشورمان در جمع مردم شیراز با بیان اینکه منطق دولت با دوستان مروت و با دشمنان مدارا است، گفت: ما با قدرت و منطق تمام قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل را لغو خواهیم کرد.  رئیس جمهور تاکید کرد: منطق دولت تدبیر و اعتدال این است «با دوستان مروت و با دشمنان مدارا». وی افزود: اگر امروز ما با ۱+۵ مذاکره می کنیم می خواهیم به دنیا بگوییم که ایران اهل منطق و استدلال است. روحانی با تاکید بر اینکه از سانتریفیوژ قوی تر، قدرت تیم مذاکره کننده ایران است، افزود: ما به دانشمندان هسته ای و همچنین به سیاستمداران ایرانی افتخار می کنیم.

وی با بیان اینکه ما با قدرت و منطق تمام قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل را لغو می کنیم، تاکید کرد: ما با قدرت و منطق و با استقلال حقوقی تمام قطعنامه های شورای امنیت را لغو می کنیم و با حمایت شما مردم و هدایت رهبری در آینده ای نه چندان دور در همان شورای امنیت قطعنامه ها را ملغی خواهیم کرد. روحانی افزود: هنر این نیست که از تریبونی شعار دهیم، هنر آن است که به سازمان ملل برویم و قطعنامه ها را همانجا ملغی کنیم.

وی با تاکید بر اینکه این دولت به دنبال باز کردن درها به روی ایران است، خاطر نشان کرد: باز کردن در نه برای واردات بلکه برای صادرات محصولات ایرانی به منطقه و جهان است. رئیس جمهور با بیان اینکه دولت قبل از رفع تحریم ها توانست تورم را مهار کند، گفت: دولت با وجود تحریم ها هم توانست تورم را مهار کند و هم توانست رشد تولید را آغاز و اقتصاد را از رکود خارج کند. روحانی افزود: اگر تحریم ها لغو شده بود و آنگاه از رکود خارج می شدیم، می گفتند که دولت یازدهم چشمش به بیرون است، اما این دولت اول چشمش به آسمان ها و دوم چشمش به دستان پرتوان ملت ایران است. وی تاکید کرد: دولت یازدهم قبل از آنکه تحریم ها لغو شود، اقتصاد را از رکود خارج و تورم را مهار کرد.

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه نفتی و پالایشی، شاهد معاملات مثبت در اکثر نمادها بودیم، شتران و شراز از صف خریدهای گروه بودند. در شبندر معامله بیش از 8 میلیون سهم در قیمت های حداکثری بر رشد شاخص تاثیرگذار بود. شپنا، شبریز و شبهرن در محدوده های منفی معامله شدند.

معاملات امروز گروه خودرو و ساخت قطعات نیز کم حجم بود. در قطعه سازها خکاوه پس از معامله 15 میلیون سهم و پس از اعلام شفاف سازی در قیمت 1375 ریال به صف فروش رسید؛ خنصیر و خلنت همچنان از صف خریدهای گروه بودند. خرینگ که پس از چند روز معامله مثبت از روز گذشته وارد بازه های منفی شد؛ شنیده هایی از این نماد در خصوص افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارائی ها به گوش می رسد.

شرکت سایپا دیرل، طی اطلاعیه شفاف سازی که در بالا اشاره شد، اعلام کرد که پیرو مجمع عمومی فوق العاده مورخ 10/09/93، شرکت در جهت خروج از ماده 141 و پوشش زیان انباشته تصمیم به افزایش سرمایه از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران نموده است که گزارش طرح توجیهی افزایش سرمایه مذکور تهیه و به سازمان حسابرسی ارسال شده و در حال حاضر سازمان حسابرسی مراحل پایان بررسی و رسیدگی به گزارش فوق را انجام می دهد. در ادامه شرکت اعلام نمود که با علیرغم افزایش سرمایه فوق شرکت همچنان مشمول ماده 141 بوده که در صورت موافقت مجمع و سازمان بورس و اوراق بهادار و دریافت مجوزهای لازم، کاهش سرمایه شرکت جهت پوشش زیان انباشته در برنامه هیئت مدیره می باشد.

در گروه فلزات اساسی، هرمز امروز نیز به بیش از دو میلیون صف فروش رسید. فمراد و فنوال در این گروه صف خرید بودند. فملی کم حجم و صف فروش بود.

در خبرهای روز گذشته این گروه، به آغاز عملیات ساخت فاز نخست آلومینیوم جنوب در هفته جاری اشاره کردیم؛ معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران با اشاره افتتاح پروژه فوق گفت: عملیات اجرایی بزرگترین پروژه آلومینیوم کشور آغاز خواهد شد و در آن ۱.۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری ارزی و ۶۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری ریالی صورت گرفته است. مدیرعامل ایمیدرو ادامه داد: براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته، قرار است تا سال ۱۴۰۴ حدود یک‌و‌نیم میلیون تن آلومینیوم در کشور تولید شود و پروژه آلومینیوم جنوب نیز سهم ۳۵۰ هزار تنی در این هدف‌گذاری خواهد داشت که قرار است در ۴۱ ماه به بهره‌برداری کامل برسد. کرباسیان در ادامه به تامین تجهیزات مورد نیاز این پروژه اشاره و خاطر نشان کرد: تجهیزات این پروژه کاملا اروپایی است که از سوی چینی ها تامین می شود، ضمن اینکه در کنار آن نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی غدیر با سرمایه گذاری بخش خصوصی احداث خواهد شد تا بتواند مشکل تامین برق این پروژه آلومینیوم را حل کند. در همین حال، با توسعه ظرفیت این نیروگاه به سایر صنایع مستقر در این منطقه نیز برق تحویل داده خواهد شد.

در گروه دارویی، کی بی سی که بیشترین حجم معاملات گروه را در بازه های منفی داشت، جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه در پایان معاملات امروز متوقف شد. دروز و شتهران صف خرید بودند. معاملات تیپیکو در محدوده منفی کم حجم بود. دزهراوی گزارش حسابرسی نشده صورت های مالی 12 ماهه خود را ارائه داد، و طی این دوره به ازای هر سهم 6.762 ریال سود محقق کرد که نسبت به آخرین پیش بینی خود تغییر محسوسی نداشت.

در سیمانی ها، تقریبا تمامی نمادها در محدوده های منفی معامله شدند و سیمان سبزوار با معامله 1.9 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشت. در این گروه همچنین شاهد توقف دو نماد سشرق و سرود  با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم بودیم. گزارش سشرق با تعدیل منفی و تحقق زیان همراه بود؛ این نماد در پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی 94 بر اساس عملکرد 6 ماهه 109 ریال سود بابت هر سهم اعلام کرد که در مقایسه با پیش بینی قبلی با کاهش 43 درصدی همراه بود؛ همچنین شرکت طی این دوره 6 ماهه مبلغ 117 ریال زیان محقق کرد.

در گروه غذایی، معاملات کم حجم اما تقریبا متعادل بود. در این گروه، نماد غاذر پس از برگزاری مجمع عمومی فوق العاده و تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه امروز با 13 درصد رشد و در قیمت 2797 ریال بازگشایی و در نهایت در قیمت 2686 صف فروش شد؛

در گروه حمل و نقل اکثر نمادها با معاملات منفی به کار خود پایان دادند .

در  گروه بانکی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند و نماد وپارس که 2 میلیون سهم معامله شد با صف فروش به کار خود پایان دادند .

رئیس شورای پول و اعتبار در جلسه ای که دیروز برگزار شد در مورد  زمان اجرای دستورالعمل بانک مرکزی اعلام کرد  بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار زمان اجرای این دستورالعمل را 15 اردیبهشت ماه جاری اعلام و تصریح کرد: بخشنامه نرخ‌های جدید سود بانکی توسط بانک مرکزی از فردا ابلاغ خواهد شد و از روز 15 اردیبهشت لازم الاجرا است .سیف ادامه داد: کسانی که در گذشته با نرخ سود 22 درصد با بانک توافق و قرارداد کرده اند تا زمان سررسید قرارداد نرخ سود 22 درصد قبلی را دریافت خواهند کرد و با اتمام مهلت سررسید نرخ‌های سود جدید و 20 درصد برای آنها اعمال خواهد شد.

مهدی زاده ، معاون اداره بررسی‌های اقتصادی بانک مرکزی نیز در مورد تغییر سود سپرده های قبل از تاریخ 15 اردیبهشت ماه گفت: با توجه به این‌که سپرده‌های مدت‌دار مبتنی بر قرار‌داد بین سپرده‌گذار و بانک‌ها تعیین می‌شود تا هنگام سررسید همچنان به قوت خود باقی است و تغییری در آن ایجاد نخواهد شد وسود براساس مصوبات قبلی پرداخت می‌شود.وی تاکید کرد: اما با سررسید قرار‌داد که با توجه به انواع سپرده ها می‌تواند مدت آن کمتر از یکسال نیز باشد، تمدید حساب سپرده با نرخ‌های مصوب جدید و براساس 20 درصد سالانه خواهد بود.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به مصوبه شب گذشته شورای پول و اعتبار برای کاهش دو درصدی نرخ سود بانکی، گفت: انتظار بازار سرمایه از کاهش نرخ سود بانکی تعیین نرخی پایین تر از 20 درصد بود. محمد فطانت روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درخصوص تاثیر کاهش دو درصدی نرخ سود بانکی بر بازار سرمایه کشور، افزود: نرخ بازده بدون ریسک پایه برای تصمیم گیری خرید سهام و ورود پول در بازار سرمایه نقش اساسی دارد .وی با بیان آنکه، نرخ سود سپرده های بانکی چه 20 درصد باشد و چه از این رقم بالاتر و یا پایین تر باشد ، مهمترین مساله رعایت و انضباط اجرای نرخ است، تصریح کرد: در گذشته نیز نرخ دیگری اعلام شد بود که موسسات مجاز و یا غیرمجاز آن را به درستی رعایت نمی کردند .

در گروه پتروشیمی شاهد معاملات متعادلی در نمادها بودیم بطوریکه بعضی از نمادها مثبت معامله شدند مانن تاپیکو ، وپترو و فارس که این نماد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص گذاشت و بعضی از نمادها نیز باصف فروش همراه بودند مانند شاراک ، شفن .

در خبری داشتیم معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی اظهار داشت: روند مثبت مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای ١+٥ سبب ایجاد امید در داخل و بخصوص سرمایه گذاران خارجی شده است، از این رو پیش بینی می شود این امید سبب رونق بیشتر بیستمین نمایشگاه صنعت نفت شود.

عباس شعری مقدم در گفتگو با خبرنگار شانا، افزود: در صورت ایجاد زمینه مناسب در حوزه سرمایه گذاری و فناوریهای جدید در صنعت پتروشیمی در حاشیه بیستمین نمایشگاه صنعت نفت با شرکتهای خارجی مذاکرات و تفاهمنامه های مشترکی خواهیم داشت. همچنین مدیر طرحهای شرکت ملی پتروشیمی با اشاره به اولویت بندی ٦٠ طرح پتروشیمی در دست احداث گفت: از این تعداد ١٥ طرح تا دو سال‌ آینده به ظرفیت ٨,٥ میلیون تن به بهره‌برداری خواهند رسید.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب