کاهش قیمت در بازار نفت / تحولات سیاسی در عربستان

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
قیمت جهانی نفت

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز، قیمت نفت روزچهارشنبه حتی پس از آنکه ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی تغییرات گسترده‌ای را در مناصب خاندان سلطنتی به وجود آورد، کاهش داشت. دلیل این کاهش ادامه جریان اضافه عرضه در بازار جهانی نفت اعلام شده است.

پادشاه عربستان ملک سلمان برادر ناتنی خود را از مقام ولیعهدی برکنار کرد و بردارزاده خود را به عنوان جانشین ولیعهد معرفی کرد. او همچنین پسر خود را به عنوان معاون ولیعهد معرفی کرد. در ادامه این تغییرات عادل الجبیر سفیر عربستان در آمریکا جانشین شاهزاده سعود‌ الفیصل شد که به مدت 40 سال مقام وزارت خارجه عربستان را برعهده داشت.

به نظر می رسید، تغییرات اخیر در خاندان سعودی قیمت نفت را تحت تاثیر قرار خواهد داد از آن روی که ثبات در عربستان به عنوان بزرگترین صادر‌کننده نفت نکته کلیدی در عرضه نفت است.

تاجران و دست‌اندرکاران بازار نفت می‌گویند مشخص نیست که تغییرات اخیر چه تاثیری بر بازار نفت می‌گذارد این درحالی است که بازار نفت در حال حاضر با اضافه عرضه و کاهش تقاضای فصلی مواجه است.

کلمنت هنری استاد موسسه خاور میانه دانشگاه ملی سنگاپور می‌گوید: من فکر نمی‌کنم اختلاف نظری در مورد بالا نگه داشتن تولید نفت برای حفظ سهم (عربستان) از بازار نفت باشد.

قیمت نفت امروز چهارشنبه پس از آنکه تغییرات خاندان سلطنتی عربستان اعلام شد کاهش یافت؛ این کاهش تا زمان بازگشایی بازارهای اروپا ادامه داشت. نفت برنت دریای شمال در جریان آخرین معاملات با کاهش 18 سنتی نسبت به دیروز در سطح 64 دلار و 46 سنت به فروش رفت. قیمت نفت وست تگزاس اینتر مدییت نیز با 35 سنت کاهش 56 دلار و 71 سنت در هر اونس معامله شد.

تاماس وارگا تحلیل‌گر بازار نفت شرکت PVM در لندن می‌گوید، مرگ پادشاه فقید عربستان تاثیر ماندگاری بر قیمت نفت نداشت لذا انتظار می‌رود این تغییرات نیز تاثیرات عمیق و مدت داری بر بازار نفت نگذارد.

تحلیل‌گران اعلام می‌کنند کماکان عوامل و مولفه‌های اصلی بازار نفت در شرایط ضعیفی به سر می‌برند.

تحلیل‌گران بارکلیز در یادداشتی اعلام کرده‌اند، رشد عرضه نفت در بسیاری از بازارها هنوز با سرعت زیاد ادامه دارد و به نظر می‌رسد ذخایر زیاد انبارهای نفت قیمت نفت را در کوتاه مدت پایین نگه دارد.

کاهش رشد اقتصادی در کشورهای جهان نیز از جمله عوامل مهم کاهش دهنده قیمت نفت است.

درایالات متحده آمریکا رشد اقتصادی در سه ماهه نخست سال جدید کاهش واضحی داشته است این کاهش در پی افت پرداخت‌های هزینه‌ای مصرف کنندگان (به علت آب و هوای بد) و کاهش سرمایه‌گذاری کمپانی‌های نفتی بوده است

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب