نرخ سود تسهیلات اوراق مسکن بدون تغییر / عدم تغییر سود خوب است یا بد؟

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
نرخ سود تسهیلات مسکن

 شورای پول و اعتبار نرخ سود سپرده را در حالی اعلام کرد که در متن آن نرخ سود تسهیلات اوراق حق تقدم مسکن بدون تغییر نسبت به سال قبل همان ۱۶ درصد تعیین شده است اما سئوال اینجاست که آیا این عدم تغییر به نفع مردم و یا بانک مسکن است.

سرانجام پس از ماه‌ها کش و قوس بر سر تعیین نرخ سود بانکی،شب گذشته شورای پول و اعتبار نرخ سود سپرده یک ساله را (با دو درصد کاهش) 20 درصد، سود تسهیلات عقود مبادله‌ای را (با یک درصد کاهش) 21 درصد و نرخ سود مورد انتظار تسهیلات در قالب مشارکتی را 24 درصد تعیین کرد.

در تبصره 1 ماده 2 این مصوبه آمده است: نرخ سود تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (عقد فروش اقساطی) معادل 16 درصد خواهد بود و نرخ سود تسهیلات خرید مسکن از محل صندوق پس‌انداز مسکن،بانک مسکن نیز معادل 14 درصد تعیین می‌شود.

این مصوبه نشان می دهد که نرخ سود اوراق تسهیلات بدون تغییر نسبت به گذشته همان 16 درصد است، اما سئوال این است که آیا این عدم تغییر به نفع متقاضی بود یا بانک مسکن؟

یک کارشناس بخش مسکن در این باره معتقد است نرخ سود تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن معادل 16 درصد تعیین شده است که نسبت به سال قبل تغییری نداشته است اما آیا این عدم تغییر نرخ سود به نفع بانک مسکن است؟ چرا که وقتی نرخ سود  21 درصد است نباید نرخ سود اوراق و عقود فروش اقساطی پایین تر از 21 درصد باشد چرا که قیمت جذب منابع برای اوراق حق تقدم 20 درصد است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، وی افزود: اگر چه بانک مسکن هم هنوز این بخشنامه را صادر نکرده و منتظر مصوبه توسط بانک مرکزی است، اما هزینه جذب منابع در حال حاضر 21 درصد است و بانک مسکن نمی‌تواند تسهیلات با نرخ پایین‌تر بدهد.

یک کارشناس دیگر در این باره گفت:بانک مرکزی باید به دقت توجه کند شکاف بین قیمت تمام شده منابع و مصارف بانک زیاد و باعث می‌شود تا سیاست‌های انقباضی در پرداخت و تسهیلات اجرا شود.

محمدی در پاسخ به این سئوال که آیا این مصوبه عدم تغییر نرخ سود اوراق مسکن تاثیری بر قیمت اوراق در بازار خواهد گذاشت؟ گفت:قیمت اوراق در بازار به عرضه و تقاضا بستگی دارد.

وی ادامه داد:هر زمان که تقاضا برای اوراق بیش از سبب افزایش قیمت اوراق می‌شود، در فروردین ماه به دلیل کاهش تقاضا قیمت اوراق نیز در بازار کاهش یافته است.

وی تصریح کرد: هر چه  به زمان نقل و انتقالات که احتمالا 15 اردیبهشت ماه خواهد بود نزدیک شویم قیمت اوراق حق تقدم مسکن نیز افزایش خواهد یافت.

به گفته کارشناسان اقتصادی، به هر حال همواره نرخ سود تسهیلات تابعی از نرخ سود سپرده‌های بانکی و تورم است و این 3 آیتم باید در ارتباط با هم تعیین شوند، چرا که اگر هر کدام از این موارد بدون در نظر گرفتن دو آیتم دیگر تعیین شود مشکلاتی را برای بانک‌ها و مردم ایجاد می‌کند که این موضوع در حال حاضر برای نرخ سود اوراق حق تقدم مسکن رخ داده است.

هر برگ اوراق 500 هزار تومانی در حال حاضر حدود 73 هزار تومان است که به دلیل کاهش تقاضا افت کرده است البته به گفته کارشناسان فرابورس قیمت اوراق به دلیل آغاز معاملات از 15 اردیبهشت ماه مجدداً به روال عادی خود باز می‌گردد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب