نخستین روز ثبات سکه در سال 94 / بی‌تفاوتی دلار به کاهش نرخ سود بانکی

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مهمترین اخبار ارز و دلار

 در پنجمین روز هفته باوجود رشد دلار و اونس، قیمت سکه تکانی نخورد و روی نرخ 960 هزار تومان باقی ماند.

افزایش جزئی دلار درحالی صورت گرفت که در ابتدای روز فضای بازار سردرگم و تحت تاثیر برخی اخبار داخلی و خارجی قرار داشت. «کاهش نرخ سود بانکی» و «مخالفت سنای آمریکا با تبدیل توافق هسته‌ای به معاهده»، از مهم‌ترین اخبار تاثیرگذار بر آغاز معاملات بودند؛ البته با گذشت زمانی کم و با ورود بازیگران بازارساز رسمی، بازار شکل عادی خود را پیدا کرد و دلار در اواسط روز تنها تحت تاثیر افزایش قیمت درهم تا نرخ 3345 تومان بالا رفت.

از سردرگمی تا بی‌تفاوتی

در ابتدای روز گذشته فضای بازار ارز سردرگم و در جست‌وجوی چگونگی واکنش به کاهش نرخ سود بانکی قرار داشت. در این ساعات معامله‌ چندانی در بازار انجام نمی‌شد و تنها برخی از معامله‌گران نرخ اعلام می‌کردند و معدود کسانی حاضر به خرید بودند.

هر چند در سمت معاملات نقدی خرید و فروش چندانی انجام نمی‌شد، معاملات آتی بازان در بازار غیررسمی، هیجان بیشتری داشت و این گروه تلاش می‌کردند با استفاده از جو روانی برخی اخبار و پیش‌خریدهای ارزی، قیمت را به محدوده بالاتری بکشانند.

پس از استفاده معامله‌گران از اخبار و بالا بردن قیمت تا 3345 تومان، از ساعت 11 ظهر بازیگران بازارساز رسمی وارد بازار شدند و با عرضه ارز از باز شدن درجه نوسان جلوگیری کردند. بازیگران بازارساز رسمی نرخ فروش خود را در آغاز کار 3339 تومان اعلام کردند، اما خریداری برای قیمت اعلام شده یافت نشد.

به گفته فعالان، پایین بودن فاصله با نرخ بازار غیررسمی از عواملی بود که منجر به عدم خرید معامله‌گران می‌شد. در ادامه بازیگران بازارساز رسمی نرخ فروش خود را تا 3335 تومان پایین آوردند و دلار در قیمت یاد شده به فروش رسید. نکته جالب این بود که قبل از حضور بازیگران بازارساز، نرخ قابل اعتمادی در بازار وجود نداشت و قیمت دلار بیشتر متاثر از فعالیت معامله‌گران آتی بود.

پس از حضور بازیگران بازارساز رسمی قیمت به محدوده 3340 تومان بازگشت، هر چند در ادامه روز قیمت بار دیگر به میزان جزئی بالا رفت و درنهایت شاخص بازار ارز با قیمت 3345 تومان معاملات خود را پایان برد.

سه خبر تاثیرگذار

در پنجمین روز هفته، نرخ فروش دلار تحت تاثیر اخبار متفاوت داخلی و خارجی و رشد درهم در بازار دبی قرار گرفت. کاهش نرخ سود بانکی، مخالفت سنای آمریکا با تبدیل توافق هسته‌ای به معاهده و برداشت‌های متفاوت از پهلوگیری یک کشتی در بندرعباس، مهم‌ترین اخباری بودند که بازار روز سه‌شنبه را تحت تاثیر قرار دادند.

در ابتدای روز گذشته قیمت دلار بیشتر تحت تاثیر کاهش نرخ سود بانکی قرار گرفت. روز سه‌شنبه در جلسه شورای پول و اعتبار نرخ سود سپرده‌های بانکی کاهش یافت و مصوب شد سود سپرده‌ها از 22 درصد به 20 درصد کاهش یابد.

کاهش نرخ سود از این جهت بازار ارز را در ابتدای روز با هیجان محسوسی مواجه کرد که فعالان بازار انتظار داشتند کاهش نرخ سود در آینده منجر به خروج سرمایه سرمایه داران بزرگ از بانک‌ها شود تا ورود سرمایه این گروه برای کسب سود به بازارهای موازی از قبیل دلار و سکه به بالا رفتن تقاضا و حجم معاملات کمک کند. این در حالی است که مقایسه بازدهی چهار بازار بورس، مسکن، دلار و سکه در کنار نرخ سود بانکی در سال 93 نشان می‌دهد بازارهایی نظیر مسکن، بورس و سکه ریزش منفی داشته‌اند و بازار ارز نیز تنها بازده 11 درصدی داشته است.

این در حالی است که نرخ سود در سال 93 با اختلاف بیشتری 22 درصد بوده است. البته شماری از فعالان اعتقاد دارند کاهش نرخ سود، با توجه به وضعیت فعلی بازار ارز به میزانی نیست که انگیزه‌ای برای خروج سرمایه برای سرمایه‌گذاران ایجاد کند.

در ادامه روز و کاهش هیجان و با برجسته شدن خبر مخالفت سنا با تبدیل توافق هسته‌ای به معاهده، دلار از افزایش بیشتر از قیمت آغاز روز بازماند. نمایندگان آمریکا در سنای این کشور بررسی طرح بازبینی توافق جامع هسته‌ای با ایران را آغاز کردند و در نخستین مرحله از رای‌گیری، متممی که توافق هسته‌ای را «معاهده» می‌شناخت، نتوانست رای لازم را کسب کند.

بر اساس این متمم، توافق نهایی با تهران برای رسمیت یافتن به دوسوم آرای سناتورها احتیاج داشت، اما پس از کاهش تاثیر این خبر، عامل دیگری قیمت دلار را تحت تاثیر قرار داد. پس از خنثی‌سازی اخبار و تثبیت قیمت روی 3340 تومان، در ادامه روز این قیمت درهم بود که نرخ دلار در بازار داخلی را به میزان جزئی بالا برد. به گفته فعالان بالا بودن قیمت درهم معمولا تقاضای بازار داخلی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

ثبات عجیب سکه

به گزارش دنیای اقتصاد، روز چهارشنبه با وجود افزایش جزئی اونس و دلار، قیمت سکه نوسان چندانی را تجربه نکرد و روی قیمت 960 هزار تومان ایستاد. در پنجمین روز هفته سکه با قیمت 961 هزار تومان معاملات خود را آغاز کرد که افزایشی هزار تومانی نسبت به روز سه‌شنبه داشت.

در ادامه روز بهای این کالای گرانبها در مسیر کاهشی قرار گرفت و قیمت سکه در بسته‌های صدتایی در بازار سبزه میدان با قیمت‌های زیر 960 هزار تومان معامله شد؛ هر چند قیمت میان فروشندگان روی 960 هزار تومان باقی ماند. به گفته فروشندگان به دلیل کاهش تقاضا و حبابی بودن قیمت بازار، سکه کشش رشد بیشتر را نداشت. عدم تغییر سکه در روز رشد اونس و دلار منجر به کاهش حباب قیمتی این کالای گرانبها شد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
 • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
 • بدون نگرانی از تحریم
 • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
 • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
صرافی خارجی کوینکس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب