چرا باید کتاب “سرمایه‌ در قرن‌ بیست‌و‌یکم” را خواند؟

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
سرمایه در قرن بیست و یکم توماس پیکتی

رابرت سولو برندۀ نوبل اقتصاد 1987 می‌‌نویسد: «نابرابری درآمد در همۀ کشورهای دنیا به یک موضوع مورد بحث تبدیل شده است و بنابر داده های موجود از دهۀ 1970 به این سو مرتباً بدتر شده است و برجسته ترین جنبۀ آن عبارت است از گسترده تر شدن شکاف میان ثروتمندان و بقیه جامعه.

این روند بدیمن ضددموکراتیک دست آخر راهش را به وجدان عمومی و خطابه های سیاسی باز کرد. سیاست‌‌گذاری عقلانی و اثربخش در ارتباط با این موضوع-اگر البته باید چنین سیاستی وجود داشته باشد- باید متکی بر درکی از علل افزایش نابرابری باشد. بعضی عوامل علی در این میان دخیل هستند: کاهش تدریجی حداقل دستمزد؛ ضعف اتحادیه‌‌های کارگری و چانه‌‌زنی جمعی؛ جهانی سازی و رقابت شدید از جانب کارگران با دستمزد پایین در کشورهای فقیر؛ تغییرات تکنولوژیک و انتقال‌‌های در تقاضا که مشاغل سطح میانه را حذف و بازار کار را به صورت دو قطبی میان افراد ماهر در بالا و انبوه افراد کم آموزش دیده و ناماهر در پایین رها می کنند.»

موضوع نابرابری درآمد در جامعۀ ایرانی نیز مورد توجه است و می توان شواهد آن را در جای جای مختلف آن دید. جدای از اینکه ما در کدام سطح از نابرابری درآمد (درآمد حاصل کار و درآمد حاصل از سرمایه) قرار داریم، بدون شک فهم دقیق این موضوع و آشنایی با ادبیات آن و نحوۀ تجزیه و تحلیل آن می تواند برای ما مفید و کاربردی باشد.

اگر بخواهیم به موضوع مورد نظر سولو بپردازیم، باید به سراغ کتاب “سرمایه در قرن بیست و یکم” نوشته توماس پیکتی برویم. توماس پیکتی اقتصاددان فرانسوی با استفاده از شواهد و رمان‌‌ها و داده‌‌های تاریخی به بررسی موضوع نابرابری درآمد طی سه قرن در بیست کشور پرداخته و راه‌‌ حلی هم برای درمان آن ارائه کرده است. کتاب پیکتی بعد از انتشارش با استقبال گسترده در میان اقتصادانان و دانشگاهیان رو به رو شد و مخالفان و موافق آن همگی خوانش و بررسی آن را در مرکز توجه خود قرار دادند.

سایت و وبلاگ و روزنامه اقتصادی در سطح جهان نبود که ظرف سال 2014 به بحث دربارۀ این کتاب نپردازد و هنوز هم ردپای این توجه را می توان دید. آخرین اجلاس انجمن اقتصاددانان آمریکا نیز پانل مشخصی را به این کتاب اختصاص داده بود و در آن مشاجرۀ جدی میان گریگوری منکیو و پیکتی درگرفت. بدون شک این کتاب برای اقتصاددانان، اقتصادخوانان، دانشگاهیان و دانشجویان اقتصاد و سیاست و علوم اجتماعی در زبان فارسی نیز می تواند مفید و کاربردی باشد و به غنای مباحث علمی جامعه کمک کند.

 محمدرضا فرهادی پور

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب