کاهش نرخ سود با هدف مهاجرت نقدینگی به بورس نبود

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اثر کاهش نرخ سود بانکی بر انتقال نقدینگی از بانک به بورس

دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار با اشاره به این که کاهش نرخ سود بانکی با هدف مهاجرت نقدینگی از بانک به بورس کاهش نیافته است گفت: برای عرضه اولیه همیشه نباید منتظر روزهای مثبت در بازار سهام بود.

روح الله میرصانعی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم گفت: یکی از بزرگترین ابهامات این روزهای بازار سرمایه موضوع مذاکرات هسته ای و رفع تحریم هاست که بر معاملات بورس سایه انداخته است و سایر مولفه های اقتصادی در کشور نیز متاثر از این موضوع هستند.

دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار با اشاره به این که یکی دیگر از مولفه های تاثیرگذار بر اقتصاد کشور موضوع نرخ سود بانکی است افزود: هرگونه افزایش یا کاهش نرخ سود بانکی می تواند اثرات متفاوتی را بر سایر مولفه های اقتصاد بگذارد و این موضوع می تواند علاوه بر کاهش نرخ تسهیلات اعطایی به بنگاهها بر سودآوری آنها هم اثرگذار باشد.

وی گفت: علاوه بر مذاکرات هسته ای، تحریم ها و نرخ سود بانکی موضوعاتی چون نحوه بازپرداخت مطالبات پیمانکاران از سوی دولت و نحوه تعیین نرخ خوراک پتروشیمی ها و بهره مالکانه از جمله ابهامات حال حاضر بازار سرمایه هستند.
میرصانعی در ادامه با اشاره به این که در چند روز گذشته نرخ سود بانکی کاهش دو درصدی داشته است افزود: بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار هر 3 ماه یکبار در این نرخ بازبینی خواهد شد و نباید انتظار داشت که نرخ سود بانکی یکباره کاهش چشمگیری داشته باشد چرا که این جهش کاهشی می تواند تبعات بدی را بر پیکره اقتصاد وارد کند و نقدینگی به بازارهای موازی و سفته بازی روانه شود.

وی در خصوص اثر کاهش نرخ سود بانکی بر انتقال نقدینگی از بانک به بورس هم گفت: کاهش نرخ سود بانکی با این هدف انجام نشده است و این کاهش در جهت کنترل سایر بازارها بوده است.
دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار با بیان این که شیوه کاهش تدریجی نرخ سود بانکی معقولانه بنظر می رسد تصریح کرد: کاهش نرخ تورم در کشور یکی از دلایل اصلی این کاهش عنوان می شود با این حال سیاست دولت در خصوص افزایش سرمایه بانکها و نیز پرداخت مطالبات بانکها و فروش دارایی مازاد آنها می تواند موجب شود تا نقدینگی به بانکها باز گردد که این موضوع قدرت اعتباردهی بانکها را افزایش می دهد.

وی در خصوص تاثیر منفی عرضه های اولیه بر بورس در شرایط کنونی نیز گفت: نمی توان با این موضوع به صورت کامل موافق بود و برای عرضه اولیه همیشه نباید منتظر روزهای مثبت در بورس بود، بعلاوه این که نباید در روزهای مثبت هم به طور همزمان چند عرضه اولیه را انجام داد.

میرصانعی با اشاره به این که عرضه اولیه سهام به صورت تدریجی در بورس برای بازار قابل هضم است اذعان داشت: با ورود پتروشیمی مبین به معاملات بورس در هفته گذشته شاهد ورود نقدینگی به بازار با وجود شرایط منفی بودیم.
وی در خصوص پیش بینی شرایط بورس در هفته های پیش رو گفت: تا مشخص شدن تکلیف مذاکرات سیاسی و رفع تحریم ها بازار سهام با معامله گران به صورت کج دار و مریض روزگار سپری خواهد کرد.
دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار در توصیه به سهامداران نیز گفت: با توجه به پایین آمدن قیمتها در بورس از یک سو و نیز شرایط خوشبینانه اقتصاد و روند مذاکرات و رفع تحریم ها در آینده، بنظر می رسد حفظ سهام و نیز عدم ترک بازار بهترین تصمیم و توصیه برای سهامداران باشد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب