مهمترین اخبار و رویدادهای بورسی یکشنبه 13 اردیبهشت 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
روانشناسی بازار سهام

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 545 واحد افت کرد و به رقم 65،088 واحد رسید . نماد وبملت با 62 واحد و مپنا با 45 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 67.9 میلیارد تومان رسید که وبصادر با 5.7 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس شاخص ایفکس 2.5 واحد نزول کرد و به رقم 738 واحد رسید  پترول بیشترین تاثیر مثبت و مارون بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات دراین بازار به رقم 98.3 میلیارد تومان رسید که پترول با 6.1 میلیارد تومان داری بیشترین ارزش معامله بود.

 مهم ترین اخبار سیاسی

عراقچی و روانچی معاونان وزیر امور خارجه از روز پنج شنبه در نیویورک کار نگارش متن توافق جامع را با هلگا اشمید به نمایندگی از 1+5 شروع کردند. قرار است تا حد امکان این مذاکرات در نیویورک ادامه یابد و پس از آن دور های آتی مذاکرات در اروپا انجام خواهد شد .

سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر امور خارجه روز شنبه هشت ساعت دیگر همراه با هلگا اشمید معاون هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر روی پیش نویس متن توافق جامع کار کردند .این سومین روز مذاکرات ایران و 1+5 در نیویورک محسوب می شود و به طور متوسط در هر روز هشت ساعت مذاکره بر روی واژه ها انجام شده است. همزمان با جلسات معاونان، تیم کارشناسی فنی و حقوقی ایران و 1+5 هم به سرپرستی حمید بعیدی نژاد استفان کلمنت بر روی ضمائم کار می کردند .

عراقچی روز گذشته گفت مذاکره کنندگان ایران یک « کار سنگین دو ماهه را شروع کرده اند » و افزود : هدف ما این است که ظرف چند روز آینده به پیش نویس توافق جامع برسیم. عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران رسیدن به پیش نویس تفاهم را « کاری سختی » خواند و گفت: به طور حتم این اولین پیش نویس پر از موارد اختلافی و پرانتر خواهد بود که باید بعدا در مورد انها تصمیم گیری شود . به گفته او این پیش نویس شامل ضمائمی خواهد بود که کار بر روی آن را هم کارشناسان شروع کرده اند و روی جزییات بحث می شود .

«لوران فابیوس» وزیر خارجه فرانسه در گفتگو با «بوابة الشرق» با اشاره به مذاکرات هسته ای میان ایران و ۱+۵ گفت: ایران در جریان مذاکرات اخیر با رفع تدریجی تحریم ها علیه آن موافقت کرده است. ایران همچنین پذیرفت که نظارت ها بر فعالیت های اتمی آن تا سطوح بالایی افزایش یابد . ، وی با بیان اینکه دولت پاریس به دنبال امضای یک توافقنامه دائمی با ایران است، مدعی شد: ما می خواهیم توافقنامه ای را به امضا برسانیم که از دستیابی ایران به سلاح اتمی جلوگیری کرده و همچنین مانع از گسترش این نوع تسلیحات در منطقه می شود .

فابیوس تأکید کرد: همچنان راه سخت و طولانی را در مذاکرات با ایران در پیش داریم و بسیاری از مسائل وجود دارند که باید در رابطه با آنها بحث و تبادل نظر شود. ما باید هوشیار باشیم تا از تهران تضمین های لازم در خصوص صلح آمیز بودن برنامه هسته ای آن را بگیریم .

در گروه‌های مختلف بورسی چه خبر بود؟

با توجه به اخبار مثبتی همچون کاهش نرخ سود بانکی، افزایش قیمت جهانی نفت، محصولات پتروشیمی و همچنین فلزات اساسی انتظار روندی مثبت و صعودی از بازار امروز داشتیم، اما مشکلات بوجود آمده در نماد مبین که در نهایت به ابطال معاملات و متوقف شدن این نماد گردید، کل بازار را درگیر کرد و موجب شد تا ریزش بازار و روندی منفی را در معاملات امروز شاهد باشیم؛

گروه خودرو و ساخت قطعات، خپارس بیشترین حجم معاملات را داشت. خکاوه که پس از ارائه شفاف سازی روز چهارشنبه وارد فاز منفی شده بود امروز نیز به صف فروش رسید و پرعرضه ترین نماد بورسی شد.

دو نماد خریخت و خرینگ صورتهای مالی 12 ماهه خود را منتشر کردند. خرینگ در این گزارش سود هر سهم را 186 ریال اعلام کرده که نسبت به آخرین پیش بینی خود (180 ریال) با 3 درصد رشد همراه است. خریخت نیز بر اساس عملکرد 12 ماهه مبلغ 300 ریال بابت سود هر سهم اعلام نموده که نسبت به گزارش قبلی با 4 ریال کاهش همراه بود.

در گروه لیزینگی که با خبر کاهش نرخ سود لیزینگی ها شاهد کاهش قیمت بودیم، ولصنم تنها نماد مثبت گروه بود که معاملات آن هم به درصدهای منفی کشیده شد.

همانطور که اشاره کردیم با مصوبه شورای پول و اعتبار، نرخ سود شرکت های لیزینگ خودرو به 21 درصد کاهش یافت. در مصوبه شورای پول و اعتبار در این رابطه آمده است: نرخ سود مورد عمل شرکت‌های لیزینگ معادل 21 درصد تعیین می‌شود. دریافت هرگونه وجه اضافی از سوی شرکت‌های مزبور برای اعطای تسهیلات ممنوع است . گفتنی است مصوبه مذکور از نیمه ماه جاری (اردیبهشت ماه) لازم الاجرا خواهد بود.

در گروه نفتی و پالایشی، شراز معاملات خود را با صف خرید آغاز کرد. شتران نیز تا آستانه صف خرید شدن پیش رفت. مابقی نمادها در محدوده های منفی معامله شدند. در ساعات پایانی بازار شاهد افت قیمت ها در کل گروه بودیم. صف خرید شراز عرضه شد و شتران نیز تا محدوده صف تابلو افت کرد.

شبندر EPS سال 93 خود را بر اساس عملکرد 9 ماهه منتشر کرد. در این گزارش شرکت سود هر سهم سال مالی 93 را 523 ریال برآورد کرده که در دوره 9 ماهه موفق به تحقق 480 ریال معادل 92 درصد این پیش بینی شده است.

در گروه فلزات اساسی، با وجود نوسان مثبت در قیمت جهانی فلزاتی چون روی، آلومینیوم و مس گروه با جو متعادلی همراه بود. نمادهای فاسمین، فمراد، فزرین و فنوال صف خریدهای گروه بودند. زنگان، فایرا و فرآور نیز در محدوده های مثبت معامله شدند. نمادهای ذوب و فخوز نیز با صف فروش به کار خود پایان دادند؛ در نماد ذوب بیش از 3 میلیون سهم عرضه شد. معاملات امروز هرمز در محدوده صفر تابلو نوسان داشت و در نهایت حجم معاملاتش به بیش از 19 میلیون سهم رسید. در این گروه مجمع عادی سالیانه میدکو نیز برگزار شد و طی آن مبلغ 180 ریال بابت سود نقدی هر سهم تعیین گردید. فسرب نیز سود هر سهم سال 93 را بر اساس عملکرد 12 ماهه صفر اعلام کرده است.

پس از دو هفته که سنگ آهن روند صعودی پیدا کرده بود، روز چهارشنبه با بدترین سقوط یک روزه در یک ماه گذشته روبرو شد . رشد اخیر قیمت سنگ آهن در پی اقدام فولادسازان چینی برای خرید حاصل شد. چین بزرگترین فولادساز جهان است که بیش از 70 درصد سنگ آهن دریابرد جهان را مصرف می‌کند .

در خبر دیگری از این حوزه، واله که بزرگترین تولیدکننده سنگ آهن جهان است در پی اشباع بازار که منجر به ریزش شدید قیمتها شده، سرگرم بررسی کاهش تولید در پرهزینه‌ترین معادنش است . اعلام این خبر از سوی واله در حالی مطرح می شود که بی اچ پی بیلیتون، رقیب استرالیایی این شرکت برزیلی در 22 آوریل اعلام کرد پروژه بندر خود در استرالیا را به تاخیر می اندازد که روند توسعه تولید این شرکت را کند خواهد کرد . تولیدکنندگان کوچکتر شامل اطلس آیرون هم تولیدشان را متوقف کردند. با اینهمه یک تحلیلگر در شرکت جفریز اظهار کرد واله تا زمانیکه قیمت سنگ آهن به پایین 50 دلار در هر تن سقوط نکند، تولیدش را کاهش نخواهد داد .

در سیمانی ها، تمامی نمادها در محدوده های منفی معامله شدند و سیمان سبزوار و سخوز بیشترین حجم معاملات را داشتند. در این گروه سشرق که چهارشنبه گذشته با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم متوقف شده بود گزارش خود را ارائه داد؛ این شرکت با تعدیل منفی سنگین بیش از43 درصدی سود 193 ریال خود را تا 109 ریال به ازای هر سهم کاهش داده و در 6 ماهه 117 ریال زیان شناسایی کرده است.

در گروه معدنی، شاهد معاملات کم حجم و قرمز رنگ در اکثر نمادهای این گروه بودیم ، کروی در این گروه در حدود 3 درصد مثبت شد و به قیمت 166 تومان رسید. خبری شنیدیم در مورد کاهش مجدد قیمت سنگ‌آهن ، پس از آنکه در اوایل ماه آوریل قیمت سنگ‌آهن به کمترین میزان خود را 6 سال اخیر سقوط کرد، به علت افزایش تقاضای کارخانه‌های ذوب‌آهن چینی برای افزایش سطح ذخایر رقمی در حدود 12 دلار در هر تن افزایش یافت. اما به نظر می‌رسد این افزایش قیمت‌ها طول عمر چندانی نداشته و نشانه‌های کاهش قیمت در هفته‌ای که گذشت دوباره ظاهر شده است . شاخص قیمت سنگ‌آهن صادراتی استرالیا با کاهش 5 درصدی در آخر هفته گذشته به سطح 56 دلار و20 سنت در هر تن رسید . به نظر می‌رسد روند کاهشی قیمت سنگ‌آهن پس‌ از مدت کوتاهی که قیمت‌ها افزایش یافت دوباره آغاز شده است
در گروه حمل و نقلی  بجز نماد حفارس که مثبت معامله شد سایر نمادهای این گروه تماما با معاملات منفی همراه بودند بطوریکه نمادهای حکشتی ، حتاید با صف فروش بسته شدند .

در گروه بانکی شاهد معاملات منفی ای در تمامی نمادها بودیم البته بجز نماد وکار که مثبت معامله شد . نمادهای وبملت با 12 میلیون حجم توانست بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بگذارد . بانک صادرات با 66 میایون سهم بیشترین حجم معامله را در گروه خود از آن خود کرد و همچنین جزء یکی از نمادهایی بود که بر شاخص تاثیر منفی گذاشت .

در خبری در مورد سود بانکی داشتیم که براساس بخشنامه بانک مرکزی به بانک‌ها و موسسات اعتباری مجوزدار، نرخ سود بانکی از دو روز آینده (سه شنبه) اجرایی می شود و بنابراین سپرده گذاران تنها دو روز برای سپرده گذاری با نرخ‌های فعلی فرصت دارند و افرادی که از روز سه شنبه آتی اقدام به سپرده گذاری کنند، نرخ‌های سود ۲۰ درصدی برای آنها اعمال خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، بعد از سالها دور ماندن ایران از ورود به پیمانهای پولی بالاخره بانک مرکزی پای قرارداد دو جانبه را امضا کرد . کامیاب-معاون ارزی بانک مرکزی- اعلام کرده است که  ایران با سه کشور ترکیه، عراق و روسیه پیمان پولی دو جانبه بسته است .

در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها با معاملات منفی ای همراه بودند و نمادهای شیراز ، شلعاب ، شفارس با صف فروش بسته شدند .

شركت بين المللي محصولات پارس با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم در پایان معاملات امروز متوقف شد .

در خبری داشتیم که سفیر جمهوری فدرال آلمان با هدف آشنایی و بازدید از مجتمع های پتروشیمی و طرح‌های توسعه ای به عسلویه سفر کرد.

زاگرس در خصوص تعدیل نرخ خرید گاز خوراک در نیمه دوم سال 91 و سال 92 اعلام نموده است که کلیه عملیات مالی انجام شده در خصوص صورتحسابهای ارسالی شرکت پتروشیمی مبین در رابطه با گاز خوراک و یوتیلیتی مصرفی به تفصیل افشا شده است . با توجه به اینکه بر اساس تاییدات واصله موضوع اعمال مابه التفاوت افزایش نرخ گاز خوراک منتفی گردیده بود ، لذا تعدیل نرخ گاز سال 92 و نیمه دوم سال 91 از نظر این شرکت قابل قبول نبوده و هیچگونه ثبت و ذخیره ای از این بابت در حساب ها منظور نگردیده است .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب