اخبار اقتصادی و بورسی دوشنبه 14 اردیبهشت 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 672 واحد نزول کرد و به رقم 64،415 واحد رسید . شبندر با 58 واحد و وبملت با 55 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 180.7 میلیارد تومان رسید که مبین با 14.3 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس شاخص ایفکس 11 واحد افت کرد و به رقم 727 واحد رسید. شتران و مارون بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 106.3 میلیارد تومان رسید که هرمز با 3.6 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

مهم ترین اخبار سیاسی

ظریف بیا کرد نگارش متن پیش می‌رود، اما پرانتز‌های زیادی باقی مانده است ، اشاره آقای ظریف به پرانتزهای باقی‌مانده، نکات و مواردی است که هنوز طرفین بر سر آن‌ها اختلاف نظر داشته و نتوانسته‌اند به نقطه مشترکی برسند . وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی با بیان اینکه نگارش متن توافق جامع هسته‌ای در جریان است، گفت با این حال هنوز کار دشوار و پرانتزهایی بسیاری باقی مانده است .

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بامداد روز دوشنبه گفت کار نگارش متن توافق هسته‌ای، موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در حال پیشرفت است .آقای ظریف این اظهارات را همزمان با ادامه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به 1+5 در شهر نیویورک آمریکا مطرح کرد .وی در پیامی در توئیتر نوشت: «نگارش توافق هسته‌ای به پیش می‌رود. کار دشوار و پرانتزهای بسیاری باقی مانده است .»

خبری دیگر شنیدیم در مورد تائید خبر معامله کاخ سفید با اعراب درباره توافق هسته ای ایرانگویا دولت باراک اوباما با کشورهای عرب حوزه خلیج فارس توافق کرده که در صورت حمایت آنها از توافق هسته ای ایران، آمریکا تسلیحات جدیدی را در اختیار آنها قرار دهد . یک رسانه آمریکایی به نقل از مقامات کاخ سفید و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس خبر معامله دولت اوباما با اعراب را در قبال کسب حمایت آنها از توافق احتمالی هسته ای با ایران تائید کرد .

فاکس نیوز در گزارشی با استناد به اظهارات مقامات کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و همچنین آمریکا خبر معامله کاخ سفید با اعراب خلیج فارس را در مورد توافق هسته ای ایران تائید کرد . بر اساس این گزارش، گویا دولت باراک اوباما با کشورهای عرب حوزه خلیج فارس توافق کرده که در صورت حمایت آنها از توافق هسته ای ایران، آمریکا تسلیحات جدیدی را در اختیار آنها قرار دهد . این خبر را اولین بار روزنامه وال استریت ژورنال منتشر کرده بود .

بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، به این ترتیب، انتظار می رود که رهبران شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس در دیدار خود با «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا که قرار است طی ماه جاری صورت بگیرد از وی ادوات جنگی بیشتری را مطالبه کنند .

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

 در گروه خودرو و ساخت قطعات، همچنان شاهد افت قیمت بودیم و اغلب نمادها به صف فروش رسیدند؛ خپارس با جابجایی بیش از 40 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را در اختیار داشت. خکاوه در قیمت 1348 ریال با صف فروش سنگینی همراه بود. خلنت تنها نماد صف خرید گروه بود.

سایپا آمار تولید خود را در فروردین ماه منتشر کرد. این شرکت در فروردین موفق به تولید 20.528دستگاه و فروش 10.101 دستگاه خودرو شده است.

در گروه لیزینگی، تمامی نمادها در محدوده منفی معامله شدند؛ در این بین تنها ولبهمن در میانه بازار وارد روند مثبت شد.

در گروه نفتی و پالایشی، تقریبا تمامی نمادها به صف فروش رسیدند و همچنان عمده معاملات این گروه توسط سهامداران حقیقی انجام می شود.

یک مقام مسئول از برنامه افزایش سرمایه 100 درصدی شپنا در سال جاری خبر داد و گفت: بعد از اعلام برنامه افزایش سرمایه 300 درصدی پالایشگاه اصفهان در سال 92 و انجام افزایش سرمایه 140 درصدی از محل سود انباشته و سایر اندوخته ها، این شرکت پیگیر ادامه افزایش سرمایه شده  تا افزایش 300 درصدی تحقق یابد .

در گروه فلزات اساسی، هرمز همچنان در قیمت 150 تومان مورد حمایت سهامدار عمده اش است؛ این نماد با معامله 24 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشت. فمراد و فنوال صف خریدهای گروه بودند. نماد فسرب با ارائه صورت مالی 12 ماهه بار رشد 6 درصدی در قیمت 120 تومان بازگشایی شد و در قیمت 1248 ریال به صف خرید رسید. میدکو نیز پس از برگزاری مجمع عمومی عادی و تقسیم سود نقدی 18 تومانی در قیمت 405 تومان کشف قیمت شد. زنگان، دیگر نماد این گروه جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه در پایان معاملات متوقف شد.

در سیمانی ها، شاهد بازگشایی نماد سشرق بودیم. سشرق که سود 94 خود را با تعدیل منفی 43 درصدی 109 ریال پیش بینی کرد با دو درصد افت بازگشایی شد به صف فروش رسید. ساراب که در محدوده صفر تابلو معاملات منفی داشت برنامه افزایش سرمایه خود را بر روی کدال قرار داد؛ این شرکت برنامه افزایش سرمایه از ۶۰ به ۹۰ میلیارد تومان را در دستور کار دارد که که 150 میلیارد ریال آن از محل سود انباشته و 150 میلیارد ریال آن از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی می باشد.

به گزارش فولاد نیوز، نایب رییس اتحادیه صادرکنندگان سیمان خوزستان گفت: به علت افزایش ناگهانی نرخ تعرفه‌های گمرکی عراق، صادرات محصول سیمان و مصالح ساختمانی به این کشور مختل شده است . افزایش تعرفه‌های گمرکی عراق (تا پیش از این تعرفه واردات هر تن سیمان 12 دلار بود اما اکنون این رقم به 20 دلار رسیده است) نه تنها صادرات را از هفته گذشته کاهش داده بلکه در روزهای اولیه، صادرات سیمان را به مدت 2 روز متوقف کرد . سواعدی افزود: قانون جدید تعرفه‌های گمرکی عراق فقط شامل اشخاص حقیقی است و اشخاص حقوقی یا همان شرکت‌ها به دلیل انجام پروژه‌های بزرگ عمرانی در عراق، مشمول پرداخت این تعرفه‌ها نخواهند بود. در این شرایط متقاضیان کالاهای ما محدود می‌شوند و ما مجبوریم مصالح خود را فقط به این شرکت‌ها دهیم. در حال حاضر فقط 2 شرکت عراقی در مرز چزابه هستند و ما مجبوریم سیمان را فقط به این دو شرکت تحویل دهیم .

در گروه حمل و نقلی  شاهد معاملات منفی در تمامی نمادها بودیم بطوریکه نماد حکشتی که جزء یکی از نمادهایی بود که بر شاخص کل تاثیر منفی گذاشت با صف فروش به کار خود پایان داد .

در گروه بانکی  بجز نماد وکار ، سایر نمادها تماما معاملات منفی ای را پشت سر گذاشتند و نمادهای وانصار ، وپارس با صف فروش بسته شدند .  بانک صادرات با 82 میلیون سهم بیترین حجم معامله را در این گروه داشت و بانک ملت نیز جزء یکی از نمادهایی بود که بر شاخص تاثیر منفی گذاشت .

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، شورای پول و اعتبار سرانجام هشتم اردیبهشت ماه به انتظار فعالان اقتصادی و بانکی‌ها پایان داد و به تصمیم گیری در خصوص نرخ سود بانکی پرداخت .براساس آنچه در این جلسه مصوب شد از این پس نرخ سود سپرده‌های کوتاه‌مدت حداکثر 20 درصد و نرخ سود تسهیلات مبادله‌ای نیز حداکثر 21 درصد خواهد بود .اعضای شورای پول و اعتبار همچنین نرخ سود تسهیلات مشارکتی را از 28 درصد به 24 درصد کاهش دادند. آن‌طور که از مصوبات شورا مشخص است نرخ سپرده قانونی نیم واحد درصد کم شده و به 11 درصد رسیده است .

طبق اعلام ولی الله سیف رئیس شورای پول و اعتبار مصوبات این شورا یک روز بعد از تصویب به نظام بانکی ابلاغ شده است؛ سیف زمان اجرای دستورالعمل بانک مرکزی بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار را 15 اردیبهشت ماه جاری اعلام کرده است .برهمین اساس نرخ های جدید سود بانکی می‌بایست از فردا سه شنبه  (پانزدهم اردیبهشت ماه) در نظام بانکی اعمال شود ضمن آنکه طبق اعلام رئیس کل بانک مرکزی قراردادهای 22 درصدی تا اتمام زمان سررسید اعتبار خواهند داشت.

در این رابطه یکی از مدیران بانکی می گوید: بانک مرکزی همان شبی که شورا درباره نرخ سود به اجماع رسید، متن مصوبه را در سایت رسمی خود قرار داد و همان متن برای ما حجت است .وی اضافه کرد: اما بانک مرکزی نامه رسمی هم به بانک های عامل ابلاغ خواهد کرد که بانک ها براساس آن نرخ های جدید را در شعب خود اعمال می کنند. ولی در حال حاضر هنوز نامه ای از بانک مرکزی به بانک ها نرسیده است .

در گروه محصولات شیمیایی  اکثر نمادها در بازار امروز منفی معامله شدند و نمادهای شاراک ، شیراز ، شفارس ، شفن با صف فروش بسته شدند .

قائم مقام مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران از تولید بیش از ١٨٠ میلیون تن محصول پتروشیمی تا پایان سال ١٤٠٤ در کشور خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز، امروز در شرایطی شاهد عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالای ایران بودیم که برخی مجتمع ها از قبیل شازند و تبریز از عرضه محصولات خود در این روز خودداری کردند .شنیده‌ها حاکی از آن است که دلیل اصلی این موضوع افزایش محتمل در قیمت پایه محصولات پتروشیمی است که هر دو هفته یکبار توسط دفتر توسعه صنایع تکمیلی اعلام می‌شود .

شپلی که برای برگزاری مجمع عمومي عادي ساليانه بسته شده بود در معاملات امروز بازگشایی شد .

شپدیس طی اطلاعیه ای در خصوص تعدیل نرخ گاز خوراک از ابتدای مهر سال 91 تا پایان سال 92 اعلام نموده است که ادعای شرکت پتروشیمی مبین در خصوص افزایش نرخ گاز مربوط به دوره زمانی بالا بر اساس ادعای شرکت ملی گاز ایران از طریق شرکت های استانی خود مورخ 93/04/22 می باشد لذا همانطور که استحضار دارید قانون بودجه یکساله بود و اجرای مفاد آن برای همان سال از وجاهت قانونی برخوردار است بنابراین مفاد قانون بودجه سال 93 کل کشور را نمی توان به سال های 91 و 92 عطف ماسبق نمود لذا از این رو تعدیل گاز از نظر این شرکت قابل قبول نمی باشد و هیچگونه ذخیره ای در حسابهای این شرکت در نظر گرفته نمی شود .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب