بانک‌ها در خصوص نرخ سود “تبانی” نکرده بودند

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
رئیس شورای هماهنگی مدیران بانک‌های دولتی

رئیس شورای هماهنگی مدیران بانک‌های دولتی با بیان اینکه برای اجرای نرخ های جدید سود بانکی منتظر ابلاغ رسمی بانک مرکزی بودیم، گفت: از لحظه‌ای که بانک مرکزی مصوبه شورای پول و اعتبار را ابلاغ کند، بانک‌ها باید مصوبات را اجرا کنند.

عبدالناصر همتی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در ارتباط با تغییر نرخ های سود بانکی از فردا در نظام بانکی، اظهار داشت: قبل از این لازم به یادآوری است که آنچه بانک‌ها قبلاً تفاهم کرده بودند تفاهمی برای پیشنهاد به بانک مرکزی بود.

وی با بیان اینکه بانک‌ها خودشان تصمیم نمی گیرند، در واکنش به برخی برداشت ها از تفاهم نامه اخیر بانکدارها، افزود: در یکی از مقالات نوشته شده بود، “تبانی بانک‌ها” درحالی که اصلا اینطور نبود چراکه بانک ها بعد از بررسی و جمع بندی نهایی پیشنهادهای کارشناسی خود را به همراه تبصره ها و بندهایی به بانک مرکزی ارائه دادند.

رئیس شورای هماهنگی مدیران بانک های دولتی گفت: این نامه را خدمت رئیس کل محترم بانک مرکزی ارائه دادیم و در همان نامه هم نوشتیم که “منتظر ابلاغ تصمیم نهایی هستیم”، بنابراین حتماً باید رسماً سیاست جدید سود بانکی به بانک‌ها ابلاغ شود.

همتی ادامه داد: تا زمانی که ابلاغ رسمی صورت نگرفته بود امکان تغییر نرخ‌ها به ویژه سود تسهیلات در نظام بانکی وجود نداشت. چراکه برخی موارد ریز نیازمند ابلاغ بانک مرکزی است.

وی تأکید کرد: از لحظه‌ای که بانک مرکزی مصوبه شورای پول و اعتبار را ابلاغ کند یا از همان تاریخی که در ابلاغیه در نظر گرفته باشد، بانک‌ها باید مصوبات را اجرا کنند.

به گزارش تسنیم، بعد از آنکه با تصمیم شورای پول و اعتبار در هفته گذشته نرخ سود بانکی تغییر کرد، از سوی بانک مرکزی اعلام شد که این نرخ‌ها از 15 اردیبهشت در نظام بانکی اجرایی خواهند شد.

همان زمان البته ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی ضمن اعلام این خبر تأکید کرد که بانک مرکزی بخشنامه مربوطه را چهارشنبه نهم اردیبهشت ماه به نظام بانکی ابلاغ خواهد کرد ولی کسب اطلاع تسنیم از نظام بانکی حکایت از آن دارد که تا پایان ساعت اداری روز قبل بخشنامه‌ای به بانکی‌ها ابلاغ نشده بود ولی این بانک بعد از ظهر دیروز با درج اطلاعیه ای در سایت رسمی خود این بخشنامه را به بانک‌ها ابلاغ کرد.

بانک مرکزی در بخشنامه مذکور زمان اجرا و اعمال نرخ های جدید سود بانکی در شعب بانک‌های دولتی و خصوصی را 16 اردیبهشت ماه اعلام کرده است.

براساس تصمیم بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار از این پس نرخ سود سپرده‌های کوتاه‌مدت حداکثر 20 درصد و نرخ سود تسهیلات مبادله‌ای نیز حداکثر 21 درصد خواهد بود.

اعضای شورای پول و اعتبار همچنین نرخ سود تسهیلات مشارکتی را از 28 درصد به 24 درصد کاهش دادند. آن‌طور که از مصوبات شورا مشخص است نرخ سپرده قانونی نیم واحد درصد کم شده و به 11 درصد رسیده است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب