مهم ترین علت رکود در بازار لاستیک و روغن موتور

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
۶۰درصد لاستیک مصرفی کشور وارداتی است

رئیس اتحادیه فروشندگان لاستیک با اشاره به اینکه ۴۰ درصد لاستیک های مصرفی تولید داخل کشور است و ۶۰ درصد وارداتی است گفت: لاستیک‌ تولید داخل کشور یا وارداتی مستقیم به دست واحدهای صنفی نمی‌رسد و وجود واسطه‌ها و دلالان باعث گرانی می‌شود.

عباس سماواتی در گفت‌وگوبا خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،با اشاره به اینکه رکود ایجاد شده تأثیر چندانی بر قیمت لاستیک و روغن نگذاشته و همچنان این کالاها با قیمت‌های قبلی معامله می‌شود گفت: متـأسفانه شرایط کنونی اقتصادی موجب بلاتکلیفی و سردرگمی مردم و بالتبع تشدید وضعیت رکود در بازار اغلب صنوف مانند بازار لاستیک و روغن موتور شده است. انتظار می رود با بهبود اوضاع اقتصادی و کسب نتایج مثبت در مذاکرات ، بازار اغلب کالاها از شرایط رکود خارج و رونق به بازار کشور باز گردد.

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لاستیک ، روغن و پنچر گیران و فیلتر سازان تهران مهم ترین علت رکود در بازار لاستیک و روغن موتور را کاهش قدرت خرید مصرف کنندگان و افزایش قیمت در این بازار دانست و تصریح کرد : اجرای مرحله دوم هدفمند سازی یارانه ها و افزایش قیمت بنزین نیز در کاهش تردد خودروهای شخصی موثر بوده و همین موضوع در رکود بازار لاستیک و کاهش خرید و فروش تاثیر گذار بوده است.

سماواتی افزود: متأسفانه شرایط حاکم بر بازار لاستیک و روغن وضعیت فعالان این صنف را بسیار سخت و دشوار نموده و تداوم آن افزایش ضرر و زیان مالی فروشندگان در این صنف را به همراه دارد.

وی همچنین با توجه به استقبال مشتریان از لاستیک و روغن موتورهای وارداتی گفت: کاهش قدرت خرید مصرف کنندگان و افزایش قیمت لاستیک و روغن در یکی دو سال گذشته موجب شده که با عرضه اقساطی لاستیک و روغن های وارداتی تمایل مصرف کنندگان به سمت کالاهای وارداتی سوق یابد. این در حالی است که اغلب فروشندگان داخلی امکان فروش به این شیوه با توجه به مشکلات مالی برای آنها فراهم نیست.

سماواتی با بیان اینکه سهم هندی‌ها در بازار لاستیک ایران رو به افزایش است گفت: لاستیک خودرو ها در بازار فعلی از 170 هزار تا 25 میلیون تومان به مصرف کنندگان عرضه می شود. در حال حاضر لاستیک خودروها بر اساس نوع برند و تنوع آن‌ها قیمت گذاری می‌شوند.

سماواتی با بیان این‌که 40 درصد لاستیک‌های مصرفی تولید داخل کشور هستند و 60 درصد وارداتی است،تصریح  کرد:‌ لاستیک‌های تولید داخل کشور یا وارداتی همه به صورت مستقیم به دست واحدهای صنفی نمی‌رسد و وجود واسطه‌ها و دلالان دراین صنف سبب افزایش قیمت شده است.نقدینگی کارخانه ها و تکنولوژی قدیمی در اکثر کارخانه ها مانع از رشد تولید در این زمینه است.

وی با بیان این که تا حدود سه سال قبل اغلب دارندگان خودرو به تناسب حجم ترددشان هر ساله یا هر دو سال یکبار نسبت به تعویض لاستیک اقدام می‌کردند، گفت: امروزه با توجه به افزایش قابل توجه قیمت لاستیک، درخواست برای این کالا به شدت کاهش یافته است و اغلب ترجیح می‌دهند لاستیک‌ها را پنچرگیری و مدت بیشتری با آن تردد کنند که در نهایت این امر می تواند خطراتی را برای سرنشینان خودرو به همراه داشته باشد.

رئیس اتحادیه فروشندگان لاستیک اظهار داشت: به طور کلی قیمت لاستیک‌ها از 170 هزار تومان به بالاست و برخی لاستیک ها 25میلیون تومان نیز به فروش می‌رسد. با توجه به قدرت رقابت لاستیک های هندی با لاستیک های چینی، واردات لاستیک از هند افزایش قابل توجهی را تجربه کرده است به طوری که در برخی موارد تفاوت 100 تا 150 هزار تومانی قیمت ارزان‌تر هر حلقه لاستیک ایرانی با چینی سبب می‌شود خریدار به سمت لاستیک چینی برود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب