چرا زیرساخت‌های نرم‌افزاری بازار سهام مشکل ساز شده‌اند؟

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
تازه ترین اخبار بازار سهام

توجه به این نکته که عدم احساس امنیت توسط کاربران اینترنتی باعث عدم اطمینان و در نتیجه کاهش اقبال سرمایه گذاران به بازار سرمایه می شود بسیار مهم است. زیرا اکنون که در حال تغییرات عظیم در سطح کلان سیاسی و اقتصادی هستیم گسترش عدم اطمینان عمومی به سیستم الکترونیکی مالی کشور می تواند مانع بزرگی در جهت افزایش سرمایه گذاری و انجام صحیح وظایف بازارهای مالی گردد.

محسن کیا: حرکت تدریجی و مداوم بازار سرمایه به سمت رشد و بلوغ در سال‌های اخیر، مرهون ایجاد زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری بوده و بدون شک در بازاری که ثانیه‌ها و لحظه‌ها در آن اهمیت بسیار بالایی دارند، حساسیت این زیرساخت‌ها نیز بسیار بالا خواهد بود. تجهیز بورس اوراق بهادار ایران به سامانه معاملاتی پیشرفته در سال ۱۳۸۷ و امکان دسترسی مستقیم سرمایه‌گذاران به هسته معاملات بورس از طریق معاملات برخط در سال ۱۳۸۹ راه را برای گسترش بازارهای بورس مبتنی بر خدمات الکترونیکی گشوده‌اند.

بر اساس برنامه راهبردی توسعه ICT بازار سرمایه فناوری اطلاعات و ارتباطات در راستای توسعه بازار سرمایه با تکيه بر زیرساختهای امن٬ پایدار و در دسترس٬ امکان اطلاع رسانی شفاف و به موقع٬ انجام معامله منصفانه و نظارت اثربخش بر بازار را از طریق کانالهای ارتباطی متنوع برای فعالان بازار سرمایه فراهم می کند.

گسترش معاملات برخط به خوبی انجام شده ولی در گام بعدی ارتقا سیستم الکترونیک بازار سرمایه یعنی افزایش امنیت گویا کارهای زیادی انجام نشده است. به عنوان مثال ایرادات گهگاه و دنباله دار سیستم های معاملات برخطی که توسط کارگزاریها استفاده می شود، مثال گویایی هست که موجب سلب اعتماد عمومی شده و مانع از دستیابی به اهداف مهم پیش روی بخش مالی می گردد.

توجه به این نکته که عدم احساس امنیت توسط کاربران اینترنتی باعث عدم اطمینان و در نتیجه کاهش اقبال سرمایه گذاران به بازار سرمایه می شود بسیار مهم است. زیرا اکنون که در حال تغییرات عظیم در سطح کلان سیاسی و اقتصادی هستیم گسترش عدم اطمینان عمومی به سیستم الکترونیکی مالی کشور می تواند مانع بزرگی در جهت افزایش سرمایه گذاری و انجام صحیح وظایف بازارهای مالی گردد.

همچنین پس از برداشته شدن تحریم ها و گشوده شدن دروازه های اقتصاد جهانی برای ایران اهمیت این مساله صد چندان شده و اشتباهات و خطاهای اینگونه که این روزها در بازار سرمایه مشاهده می شود با جریمه های سنگینی برای روند حرکتی اقتصاد ایران به همراه خواهد بود. در این شرایط عدم نظارت صحیح یا اشکالات مدیریتی و سودجویی های احتمالی نباید مانع پیشرفت اقتصاد ایران و ایجاد نگرش منفی در جامعه شود.

با توجه به اين موضوع که امروزه سلامت اقتصادي ارتباط مستقيمي با سطح مهارتهاي آنها در فناوري اطلاعات و ارتباطات شناخته مي شود لذا به جاست که با گسترش بستر هاي علمي و تحقيقاتي زمينه هاي فکري و فرهنگي توسعه فناوري اطلاعات را فراهم کنيم. توسعه زیر ساختهای فناوری اطلاعات امری است که به مرور به وقوع خواهد پیوست و در این میان مسائلی چون توسعه آموزشی وتوسعه فرهنگی که هر دو از لوازم جوامع دانش مدار هستند جای توجه و تعمق بسیار دارند.

برای احیای جاده ابریشم مالی، مهم‌ترین‌ اقدام برای ارتباط بین کشورهای آسیای مرکزی است که توسط شرکت سپرده‌گذاری در حال پیگیری است.همچنین مشارکت برای فعالیت‌های بین‌المللی و ایجاد زیرساخت‌های لازم درخصوص بین‌المللی شدن بازار سرمایه ایران در دستور کار است که در این راستا، سال گذشته شرکت سپرده‌گذاری با شرکت سپرده‌گذاری کشور چین تفاهم‌نامه همکاری امضا کرد.

کشورهای آسیایی حوزه جاده ابریشم به دنبال احیای این جاده به‌صورت مجازی هستند تا شرکت‌های سپرده‌گذاری و بازار سرمایه این کشورها به هم متصل شوند. براساس این طرح، زیرساخت‌هایی فراهم خواهد شد تا کشورهایی که درطول تاریخ دراین مسیر مبادله تجاری داشتند، این بار از طریق شرکت‌های سپرده‌گذاری خود در بازارهای سرمایه یکدیگر حضور یابند.

تشکیل کارگروه ویژه اتصال دو بازار سرمایه ایران و کره‌جنوبی به‌عنوان نخستین اقدام جدی در زمینه ورود سرمایه‌گذاران خارجی به بورس تهران در حالی توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه انجام شد که به نظر می‌رسد ایجاد ارتباط اقتصادی با منطقه و جهان لازمه پیشرفت هر کشور در حال توسعه است که این مهم علاوه بر برداشته شدن تحریم ها، نیازمند پیشرفت در زمینه فن آوری اطلاعات و مجهز شدن بازار مالی کشور به ابزارهای به روز و کارآمدترین سیستم های مالی الکترونیکی است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب