طی بازه کوتاه مدت؛ پیش بینی صعود شاخص بورس و قیمت سهام شرکت ها

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

تخلفات برخی شرکت های کارگزاری که در شرایط کنونی در بورس نهادینه شده و نیز نگاه سازمان بورس به عرضه اولیه سهام شرکت ها یکی از اصلی ترین مشکلات بازار سرمایه به شمار می رود.
به نظر می رسد نگاه کوتاه مدت سهامداران اعم از حقوقی وحقیقی در کنار برخی اقدامات شرکت های کارگزاری جهت رشد قیمتی سهام برخی مجموعه های بورسی موجب تشدید روند نزولی بازار سرمایه شده است.

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: تخلفات برخی شرکت های کارگزاری که در شرایط کنونی در بورس نهادینه شده و نیز نگاه سازمان بورس به عرضه اولیه سهام شرکت ها یکی از اصلی ترین مشکلات بازار سرمایه به شمار می رود.

وحید شریف پور افزود: عوامل مذکور در حالی موجب شکل گیری و تشدید روند نزولی در بورس شده که به نظر می رسد سازمان بورس به دلیل الزام سازمان خصوصی جهت واگذاری سهام شرکت ها در بازار سرمایه مجبور به انجام عرضه اولیه شده است.

وی انتشار خبر بنیادی حائز اهمیت در مورد صنایع مطرح بورسی یا نگارش توافق هسته ای را محرکی برای رونق بورس دانست و در این باره گفت: اخبار مثبت و اثرگذار همچون انعقاد قرارداد خودروسازان با سرمایه گذاران و مجموعه های خارجی که قطعی و رسانه ای شده می تواند موجب شروع روند صعودی بورس گردد که البته همانطور که بدان اشاره شد این خبر می بایست به قطعیت رسیده باشد و آثار عینی و عملی آن در شرکت یا صنعت خاص نمود پیدا کند.

این کارشناس بازار سرمایه به پیش بینی روند آتی بورس از دیدگاه تکنیکالی پرداخت و ابراز داشت: انتظار می رود تا بازار سرمایه طی روزهای پایانی هفته جاری با روند مثبت همراه شود و طی بازه زمانی حداکثر دو هفته ای شاخص کل صعود پنج هزار واحدی را تجربه کند و پس از گذر از این دوره مجدداً به روند منفی قبلی بازگردد.

البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که روند قیمتی سهام شرکت های پالایشی و عدم توان آنها برای صعود قیمت سهام موجب می شود تا روند صعودی بورس چندان پرشتاب نباشد.

شریف پور افزود: اگرچه در شرایط کنونی امیدواری در حوزه سیاسی وجود دارد و در مقابل هیچ اخبار بنیادی نامناسبی منتشر نشده است، اما با این حال نبایستی انتظار رشد پرشتاب بورس با توافق جامع هسته ای و کاهش تحریم های بین المللی را داشت. چراکه همزمان با رخداد این امر قیمت جهانی هر بشکه نفت خام و در پی آن نرخ جهانی فلزات اساسی کاهش می یابد و بر کلیت بازار سرمایه مؤثر واقع می شود.

وی در خصوص صنایع پرپتانسیل بورس اظهار داشت: وضعیت بنیادی برخی از تک سهم های گروه های حمل و نقل و نیز خودرو و ساخت قطعات بسیار مناسب ارزیابی می شود و در صورت لغو تحریم ها پتانسیل رشد قابل توجهی را دارند.

این کارشناس بازار سرمایه به وضعیت بانک ها اشاره کرد و گفت: تحریم سوئیفت بانکی مشکل اصلی این گروه به شمار نمی رود و نحوه مدیریت بانک ها در وصول مطالبات و اعطای وام بدون ضمانت معضل اصلی آنها می باشد و از این رو به نظر می رسد نیاز به تغییر مدیریت داشته باشند. بر این اساس احتمال آن می رود تا با ورود سرمایه گذاران خارجی به حوزه بانکی، بانک ها نیز مجبور به تغییر مدیریت شوند.

شریف پور به شرکت های سیمانی اشاره کرد و ابراز داشت: در شرایط کنونی تنش های سیاسی کشورهای همسایه موجب عدم رشد قیمتی سهام شرکت ها و نیز وضعیت سودآوری آنها شده است و در مقایسه با ارزش ذاتی شرکت ها قیمت سهام آنها می بایست بسیار بالاتر باشد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب