مهمترین اخبار بورسی و اقتصادی سه‌شنبه 15 اردیبهشت94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورسی

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل شاخص کل بورس 247 واحد نزول کرد و به رقم 64،168 واحد رسید. مبین با 39 واحد بیشترین تاثیر مثبت و شبندر با 38 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 103.7 میلیارد تومان رسید که نماد مبین با 28.3 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص ایفکس 4 واحد نزول کرد و به رقم 723 واحد رسید. شتران بیشترین تاثیر منفی و جم بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 179.9 میلیارد تومان رسید که هرمز با 4 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

قیمت فلزات در بازارهای جهانی

در بازارهای جهانی آلومینیوم با قیمت 1919 دلار، مس با قیمت 6362 دلار، سرب با قیمت 2139 دلار و روی با قیمت 2355 دلار برای هر تن مورد معامله قرار گرفتند. هرسکه بهار آزادی نیز با قیمت 942 هزار ریال معامله گردید.

هر دلار آمریکا با قیمت 33،080 ریال، هر یورو با قیمت 37،100 ریال و هر پوند با قیمت 50,390 ریال در بازار آزاد مبادله شد.

مهمترین اخبار سیاسی

مذاکرات ایران و 1+5 در سطح کارشناسی تا پنجشنبه ادامه دارد ، بر اساس اعلام منابع نزدیک به مذاکرات در این دور، نشست عمومی برای جمع بندی موضوعات میان وزیران خارجه ایران و 1+5 برگزار نخواهد شد. مذاکرات هسته‌ای نیویورک با هدف نگارش متن توافق جامع از پنجشنبه هفته گذشته در سطح معاونان و کارشناسان آغاز شده است.این مذاکرات تا پنجشنبه هفته جاری در نیویورک ادامه دارد. اما مذاکرات در سطح معاونان وزیران خارجه که با حضور معاونان ظریف و موگرینی بوده است تا پایان روز سه‌شنبه به وقت محلی انجام می‌شود و کارشناسان دو طرف نیز تا پنجشنبه هفته جاری کار را در نیویورک ادامه می‌دهند.

سیدعباس عراقچی، مذاکره کننده ارشد هسته ای کشورمان که در نیویورک به سر می برد، کار نگارش پیش نویس متن توافق جامع را آهسته و پیوسته خواند و گفت: در حال پیشرفت هستیم و امیدواریم بتوانیم این کار را در موعد مقرر به پایان رسانیم. معاون وزیر خارجه کشورمان گفت که نگارش متن توافق نهایی، آهسته و پیوسته در حال پیشرفت است.

سید عباس عراقچی درمصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما در نیویورک افزود: هنوز در خصوص بعضی‌از مورد مثل ادبیات نگارش و برخی‌از مسائل اختلاف نظر وجود دارد و هنوز مواردی که در کروشه یا پرانتز قرار دارند، تعدادشان زیاد است.معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت خارجه در واکنش به اظهارات اخیر وزیر امور خارجه آمریکا که از بازرسی های ابدی در ایران خبر داده بود، گفت: فکر نمی کنم خیلی‌چیز عجیب و غریبی باشد، این یکی‌از اصول اولیه ان پی‌تی‌است و کشورهایی که به ان پی‌تی‌ملحق و بر اساس آن، از انرژی صلح آمیز هسته‌ای برخوردار می شوند، فعالیت‌های هسته‌ای صلح آمیز خود را دنبال می کنند و در مقابل بازرسی‌های آژانس و اعتمادسازی به آژانس را می‌پذیرند.

در حوزه داخلی خبری شنیدیم که ، هیئت رئیسه مجلس استیضاح فانی را نپذیرفتنقوی حسینی گفت: باید قبول کرد که بسیاری از مشکلات موجود ریشه در مدیریت دارد و باید به این بخش توجه جدی شود به همین خاطر استیضاح وزیر آموزش و پرورش مطالبه یک خانواده یک میلیون نفری است پس اگر به فکر مردم هم هستید باید وزیر آموزش و پرورش استیضاح شود. عضو فراکسیون فرهنگیان مجلس گفت:هیئت رییسه مجلس استیضاح وزیر آموزش و پرورش را نپذیرفته است در حالی که ما سخنان خود را به وزیر در میان گذاشته ایم اما با توجه به شرایط امیدی به مدیریت فعلی نداریم.

مهم ترین اخبار اقتصادی

در حوزه اقتصادی نیز در خبری شنیدیم که ، محمد کشتی آرای با اشاره به گذشته یک هفته از انتشار اخبار نرخ های جدید سود بانکی مصوبه شورای پول و اعتبار گفت: اخبار کاهش نرخ‌های سود بانکی تاکنون هیچ تاثیری بر بازار سکه و طلا نداشته است . رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر، دلیل عدم تاثیری گذاری نرخ‌های جدید بر بازارهای موازی سکه و ارز را میزان اندک کاهش نرخ‌های سود اعلام کرد و افزود: حتی اعلام خبر کاهش نرخ‌های سود هم باید بر بازار سکه و طلا تاثیر می گذاشت اما چنین اتفاقی نیفتاد .

وی با اشاره به اجرای مصوبه اظهارداشت: به نظر نمی رسد اجرایی شدن مصوبه کاهش دو درصدی نرخ سود سپرده ها هم تاثیری بر این بازارها داشته باشد و باعث خروج سپرده ها از بانک‌ها شود .کشتی آرای با بیان اینکه نرخ سود سپرده ۲۰ درصدی اعلام شده از سوی بانک مرکزی از نرخ تورم بالاتر است و به همین دلیل هنوز سپرده گذاران برای سپرده گذاری در بانک‌ها راغب هستند، تصریح کرد: سپرده گذاری در بانک‌ها سودده است .

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه نفتی و پالایشی، اکثر نمادها در کف قیمت معامله شدند و با ادامه این روند و افزایش عرضه در این گروه به خصوص نماد شبندر که مجددا نماد را به صف فروش کشاند موجبات منفی شدن شاخص را فراهم ساخت. شتران و شاوان نیز صف فروش بودند. شپنا با معامله بیش از 4 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشت.  

در گروه خودرو و ساخت قطعات، خکاوه پس از ارائه شفاف سازی خود همچنان در صدر عرضه ها بود، ظاهرا بازی در این سهم هنوز ادامه دارد. خودرو در بازه مثبت معامله شد. خپارس امروز نیز بیشترین حجم معاملات گروه را در محدوده منفی داشت. ختراک تنها نماد صف خرید گروه بود.

لیزینگی ها که با خبر کاهش نرخ سود معاملات منفی را دنبال می کردند، امروز از وضعیت بهتری برخوردار بودند و به جز ولبهمن مابقی نمادها معاملات مثبتی را آغاز کردند؛ ولغدر نیز در قیمت 2473 به صف خرید رسید. اما در نیمه بازار نمادها با افت قیمت همراه شدند. صف خرید ولغدر نیز عرضه شد. در ولساپا حدود 2.6 میلیون سهم معامله شد. ولصنم نیز جهت برگزاری مجمع فوق العاده و تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه در پایان معاملات متوقف شد.

در گروه فلزات اساسی، هرمز در محدوده 150 تومان معاملات متعادلی داشت و حدود 27 میلیون سهم در این نماد جابجا شد؛ 87 درصد خرید این سهم مربوط به خرید حقوقی بود. اغلب معاملات فولاد و ذوب در بازه های منفی انجام شد. فنوال، فرآور و فمراد امروز نیز صف خرید بودند. فرآور برای برای مجمع عادی سالیانه جهت تصویب صورتهای مالی متوقف شد. میدکو نیز پس از معامله 4 میلیون سهم در محدوده منفی برای برگزاری جلسه هیئت مدیره در خصوص افزایش سرمایه متوقف شد. نماد فسرب که روز گذشته بازگشایی شده بود معاملات خود را با صف خرید آغاز کرد. روند منفی معاملات فملی همچنان ادامه دارد و امروز نیز در قیمت 1961 صف فروش بود.

در اخبار امروز، حسین پناهیان از صادرات مس کاتدی از بورس کالای ایران خبر داد و گفت: به زودی و با حمایت سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، صادرات مس کاتدی شرکت ملی صنایع مس ایران از طریق رینگ صادراتی بورس کالای ایران آغاز می شود. مدیر عامل بورس کالای ایران افزود: ارزش مس کاتدی معامله شده در رینگ صادراتی بورس کالای ایران هم بصورت ریالی و هم با سایر ارزها از سوی شرکت ملی صنایع مس قابل دریافت است و چنانچه ارزش کالا بصورت ریالی پرداخت شود، ارز محاسباتی برای آن، ارز آزاد متقاضی خواهد بود.

وی در ادامه گفت:  باید به این نکته توجه کنیم که ایران یکی از کشورهای برخوردار از کمربندهای فعال معدنی مس در دنیا بوده و حدود سه درصد از ذخایر جهانی مس را در اختیار دارد و از این نظر یکی از 10 کشور برتر جهان بوده و از نظر تولید مس کاتدی رتبه 22 جهان را به خود اختصاص داده است. ایران همچنین بزرگترین تولیدکننده مس منطقه خاورمیانه است و سالانه میلیون ها دلار انواع محصولات مسی شامل مس کاتد، مس تصفیه شده، مفتول و لوله های مسی، صفحه، ورق و نوار مسی، سنگ مس و کنسانتره های آن، اکسید و هیدروکسیدهای مولیبدن و فرومولیبدن را به بازارهای خارجی صادر کرده است.

در سیمانی ها، به جز چند نماد سفانو، ساروم و ساراب که معاملات مثبتی را تجربه کردند، اغلب نمادها همچنان منفی و یا صف فروش بوند.

قائم‌ مقام وزیر صنعت درباره درخواست افزایش قیمت سیمان در بازار مصرف گفت: میزان تولید سیمان بیشتر از تقاضا است و با توجه به اینکه این محصول در بازار به‌صورت نسیه‌ای به فروش می‌رسد، کشش افزایش قیمت ندارد. خسروتاج افزود: به‌بهانه افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده و دستمزدها به بخش های مختلف اقتصادی اجازه افزایش قیمت نمی‌دهیم؛ دلایل تقاضای صنایع برای افزایش قیمت در کارگروه تنظیم بازار مورد بررسی قرار می‌گیرد و تنها در صورت صلاحدید اجازه افزایش قیمت به صنایع مختلف داده می‌شود. در حال حاضر سیمان به‌صورت مدت‌دار و قسطی به فروش می‌رسد و بازار این محصول کشش افزایش قیمت را ندارد.

در گروه حمل و نقلی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند و نماد حپترو با صف فروش بسته شد .

در مورد نماد حتاید شنیدیم که مدیرعامل «حتاید» از برنامه بلند مدت این شرکت برای سرمایه‌گذاری ۴ هزار میلیارد ریالی خبر داده است .

در گروه بانکی شاهد معاملات منفی در اکثر نماها بودیم بطوریکه نماد وپارس با صف فروش بسته شد . بانک ملت با حجم معامله 9 میلیون سهم جزء یکی از نمادهایی بود که بر شاخص تاثیر مثبت داشت بانک صادرات نیز در بازار امروز 35 میلیون سهم معامله شد .

پیمان قربانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس درباره تعیین تکلیف نرخ‌های سود سپرده کمتر از یک سال اظهار داشت: با توجه به اینکه شورای پول و اعتبار برای سود سپرده‌های یک ساله سقف 20 درصد را تعیین کرده است، بانک‌ها متناسب با دوره سپرده‌گذاری می‌توانند نرخ سود سپرده‌های کمتر از یک سال را اعمال کنند.وی اضافه کرد: سقف سود سپرده‌ها 20 درصد است و سود سپرده‌های کمتر از یک سال هم نمی‌تواند بالاتر از این نرخ باشد.معاون اقتصادی بانک مرکزی اظهار داشت: واگذاری تعیین نرخ سود این نوع سپرده‌ها به بانک‌ها در راستای ایجاد رقابت در ارائه خدمات است.

در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها معاملات منفی ای را پشت سر گذاشتند و نمادهای شپلی، شکلر، شیراز، شسینا با صف فروش به کار خود پایان دادند . و نمادهای شفارس ، شپترو ، شفارا با صف خرید همراه بودند .

یک مقام مسئول در شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به وجود ۶۰ طرح نیمه کاره پتروشیمی در کشور، جزئیات اولویت بندی تکمیل و راه اندازی طرح‌های نیمه کاره پتروشیمی را تشریح کرد .مرضیه شاهدائی در گفتگو با مهر در تشریح اولویت بندی جدید تکمیل و بهره برداری از طرح های نیمه کاره صنعت پتروشیمی در کشور، گفت: هم اکنون حدود ۶۰ طرح نیمه کار پتروشیمی و پلیمری در کشور وجود دارد که برای تکمیل، راه اندازی و بهره برداری از این واحدهای پتروشیمی به حدود ۳۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز است.

مدیر طرح‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اعلام اینکه میزان پیشرفت اجرایی طرح‌های نیمه کاری صنعت پتروشیمی بین یک تا ۹۰ درصد ارزیابی می شود، تصریح کرد: با توجه به محدودیت منابع مالی و تامین خوراک، اولویت بندی‌های جدیدی برای ساخت و راه اندازی این طرح‌های پتروشیمیایی تعریف و اجرایی شده است .

نماد مبین بالاخره پس از دو روز ابطال معاملات، با دو ساعت تاخیر در صدر تقاضای بازار امروز قرار گرفت؛ بیش از 86 میلیون سهم در این نماد معامله شد که حدود 82 میلیون از آن توسط سهامداران حقوقی عرضه شد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب