درخواست سایپا از شورای‌رقابت برای اعمال قیمت‌های جدید خودرو

اخبار شرکت سایپا

همزمان با ارسال درخواست ایران خودرو برای افزایش قیمت‌ها به شورای رقابت، سایپا نیز طی نامه‌ای از این شورا خواست تا قیمت جدید خودرو با توجه به نرخ تورم بخشی تعیین شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، چند سالی است که براساس قانون، شورای رقابت به‌عنوان متولی تعیین دستور العمل قیمت گذاری خودرو با دریافت اطلاعات و مستندات از خودروسازان قیمت‌های جدید خودرو را اعلام می‌کند. امسال نیز خودروسازان با ارسال آنالیزهای قیمتی انواع محصولات خود درخواست‌هایی مبنی بر افزایش قیمت را به شورا ارسال کرده‌اند. البته روند کاهشی نرخ تورم امسال نسبت به سال گذشته این امید را در بازار به وجود آورده بود که با کاهش نرخ تورم قیمت خودرو نیز کاهش می‌یابد اما خودروسازان همچنان هزینه‌های سر بار تولید را بهانه کرده و خواستار افزایش قیمت‌ها هستند.

 بر همین اساس هفته گذشته یکه‌زارع مدیر عامل ایران خودرو در گفت‌وگو با تسنیم گفته بود: امسال هزینه‌های تولید نسبت به سال گذشته با افزایش‌هایی روبه‌رو شده است، به همین منظور ما اطلاعات هزینه‌های تمام شده محصولات خود را به شورای رقابت ارسال کرده‌ایم.

وی با بیان “8 اردیبهشت اطلاعات هزینه‌ای خود را به شورای رقابت ارسال کرده‌ایم” افزود: قرار است شورا این اطلاعات را بررسی و نتایج را به ما اعلام کند.

کنار این شرکت خودروسازی، کسب اطلاع ما از شورای رقابت حاکی از آن است که شرکت سایپا نیز آنالیز قیمت‌های تمام شده محصولات خود را به شورای رقابت ارسال کرده است.

سایپا در قالب این نامه از شورای رقابت درخواست کرده که نرخ تورم بخشی خودرو در اعلام قیمت‌های جدید انواع محصولات مورد توجه قرار گیرد.

 البته امامی هم به‌عنوان یکی از اعضای ناظر شورای رقابت به تسنیم گفته است، قیمت های جدید خودرو براساس فرمولی که شورای رقابت در سال گذشته تدوین کرده بود تعیین خواهد شد. اما فاکتورهای نرخ تورم‌بخشی خودرو، کیفیت و بهره‌وری از جمله عوامل تعیین قیمت‌های جدید هستند و براساس اطلاعات این فاکتورها و قرار دادن آنها در فرمول قیمت خودرو مشخص خواهد شد.

وی با اعلام اینکه در روند بررسی قیمت‌ها رعایت کیفیت در تولیدات از  معیارهای اصلی به شمار می‌آید، افزود: اگر خودروسازان کیفیت خودروی تولیدی خود را بهتر کنند از سوی شورای رقابت جایزه دریافت می‌کنند وگرنه در صورت بی‌‌کیفیت باقی ماندن خودروهای تولیدی امتیاز مربوطه از آنها کسر می‌شود.

این عضو ناظر شورای رقابت اضافه کرد: هنوز نرخ تورم بخشی خودرو از سوی بانک مرکزی به این شورا ارسال نشده است اما به نظر می‌رسد در اواسط اردیبهشت ماه نرخ تورم بخشی سال 93 به شورای رقابت ارسال شود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.


نکات مهم

  • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
  • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
  • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
  • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.