دلایل نوسان قیمت سهام شرکت‌های پالایشی

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار پتروشیمی و پالایشی

روند منفی بورس در حالی چند ماهی است که گریبان گیر سهامداران شده که در این میان مجموعه های پالایشی با صف فروش سهام مواجه شده اند و روند نزولی متداومی را پشت سر می گذارند .

در همین ارتباط، معاون سابق سازمان خصوصی سازی در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: سیاست تعیین قیمت خوراک مصرفی و نرخ فروش پنج فرآورده اصلی مجموعه های پالایشی در حالی در اختیار وزارت نفت و شرکت پالایش و پخش فرآودهای نفتی قرار دارد که عدم تعیین تکلیف این موضوع و بلاتکلیفی مدیران این مجموعه ها علت اصلی نوسانات متعدد قیمت سهام شرکت های پالایشی به شمار می رود .

اسماعیل غلامی افزود: بارها عنوان شده که مقامات مربوطه می بایست سیاست مشخصی را در خصوص قیمت خوراک مصرفی و نرخ فروش فرآورده های نفتی و در قالب آیین نامه و دستورالعمل برای مدت زمان طولانی تدوین کنند و در اختیار مدیران شرکت های پالایشی قرار دهند. در غیر این صورت پر واضح است که وضعیت سودآوری مجموعه های مذکور و در پی آن روند قیمتی سهام آنها با نوسان همراه می شود .

وی به ابهامات موجود در خصوص تعیین نرخ خوراک مصرفی اشاره کرد و در این خصوص گفت: قیمت نفت خام مصرفی پالایشگاه ها درحالی بر اساس پنج درصد فوب خلیج فارس تعیین شده که روش محاسبه و مبنای تعیین قیمت فوب خلیج فارس ابهام دارد. علاوه بر این، با توجه به تغییرات قیمتی فوب مشخص نیست که پنج درصد فوب خلیج فارس چه مبلغی محاسبه می شود و از این رو می بایست حداکثر هر چند ماه یکبار در این قیمتها بازنگری و اعمال تغییرات شود که در کشور ما این اعمال تغییرات یکسال زمان برده است .

معاون سابق سازمان خصوصی سازی افزود: همین وضعیت را در نرخ فروش پنج فرآورده اصلی پالایشگاه ها شاهد هستیم. چراکه قیمت محصولات تولیدی نیز تابعی از نرخ خوراک مصرفی است و بلاتکلیفی و عدم وجود سیاست خاص در تعیین قیمتها موجب می شود تا پالایشگاه ها و قیمت سهام آنها مانند توپ فوتبال بالا و پایین شوند .

غلامی همچنین در خصوص پتانسیل های صنعت نفت و پتروشیمی و چشم انداز آن گفت: این صنعت با توجه به تعداد پالایشگاه های فعال در کشور، ظرفیت تولیدی آنها و میزان مصرف داخلی فرآورده های تولیدی دارای پتانسیل های فراوانی است که البته طی بازه بلند مدت شکوفا خواهد شد .

علاوه براین، صنعت نفت و پتروشیمی نسبت به سایر گروه ها برتری نسبی دارد. چراکه خوراک مصرفی در داخل کشور تأمین می شود و مصرف کنندگان خارجی نیز متقاضی نفت خام هستند. بر این اساس می توان گفت هر سرمایه گذاری از سرمایه گذاری های خود در این گروه بازدهی مناسب کسب می کند.
اما در صورتیکه دولت اجازه دهد تا پالایشگاه ها همچون سایر صنابع آزاد سازی به معنای واقعی شوند و اینطور نباشد که دولت طنابی بر گردن صنعت بگذارد و به هر طرف که می خواهد بکشد. از این رو سیاستهای قیمت گذاری می بایست براساس بررسی همه جوانب داخلی و خارجی پایه گذاری شود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب