مهمترین اخبار بورسی و اقتصادی چهارشنبه 16 اردیبهشت94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل شاخص کل بورس 99 واحد نزول کرد و به رقم 64،069 واحد رسید .نمادهای رانفور ، مبین ،تاپیکو هر کدام با 70 ، 40 و 37 بیشترین تاثیر مثبت و نماد شبندر با 58 واحد ، نماد فارس با 34 واحد و نماد شپنا با 32واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 145میلیارد تومان رسید که نماد مبین با 64,3  میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص ایفکس 2 واحد صعود کرد و به رقم 725 واحد رسید. مارون بیشترین تاثیر مثبت و شترانبیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 196 میلیارد تومان رسید که هرمز با 5,3  میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

قیمت فلزات در بازارهای جهانی

در بازارهای جهانی آلومینیوم با قیمت 1910 دلار، مس با قیمت 6410 دلار، سرب با قیمت 2140 دلار و روی با قیمت 2400 دلار برای هر تن مورد معامله قرار گرفتند. هرسکه بهار آزادی نیز با قیمت 945 هزار تومان معامله گردید.

هر دلار آمریکا با قیمت 3328 تومان، هر یورو با قیمت 3745 تومان و هر پوند با قیمت 5060 تومان در بازار آزاد مبادله شد.

مهمترین اخبار سیاسی

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران سه‌شنبه شب در پایان دور تازه مذاکرات هسته‌ای که در شهر نیویورک برگزار شد، گفت هنوز کارهای زیادی باقی مانده است. آقای ظریف که برای شرکت در نشست بازنگری پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای به آمریکا سفر کرده بود، این هفته دیدارهایی نیز با جان کری همتای آمریکایی خود داشت و در خصوص مسئله هسته‌ای به گفت‌وگو با وی پرداخت. وی در مسیر بازگشت به تهران، در توئیتر نوشت: «بعد از هفته‌ای شلوغ، راهی خانه شده‌ام. کارهای زیادی باقی مانده است، اما کار کردن برای این سرزمین زیبای دلیران، همواره مایه خرسندی و افتخار من است.»

آقای ظریف روز دوشنبه هم با بیان اینکه مذاکرات به پیش می‌رود، گفته بود همچنان پرانتزهای زیادی در متن توافق باقی مانده، اما تهران مصمم به پایان دادن به بحران ساختگی بر سر مسئله هسته‌ای است. دور بعدی مذاکرات هسته‌ای از روز سه‌شنبه هفته آینده در شهر وین اتریش برگزار می‌شود. طرفین قرار است در این دور به نگارش متن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که باید تا 9 تیر ماه (30 ژوئن) به دست آید، ادامه دهند.

مهمترین اخبار اقتصادی

وزیر نفت برای شرکت در کنفرانس امنیت انرژی مونیخ با عنوان امنیت انرژی در میان شک و تردیدها (بحرانها و قیمتها) امشب به برلین سفر می کند. وزیر نفت با بیان این که آلمان شریک نخست ایران در بخش صنایع  پایین دستی نفت، تجهیزات، پتروشیمی، پالایشگاه و ساخت توربین است، گفت: زیمنس، لینده و یورگی شریکهای طرف قرارداد ایران در پارس جنوبی هستند.

حرکت به سوی اتحادیه انرژی در اروپا، تاثیر درگیریهای داخل و خارج اوکراین بر موضوعات انرژی، منتفعان و متضرران از کاهش قیمت نفت، رقابت سبز و راهبردهای پایدار در ارتباط با انرژیهای تجدید پذیر، راهبرد اروپا برای متنوع سازی و دستیبابی به منافع انرژی؛ مهمترین موضوعهایی است که قرار است در این کنفرانس مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد. زنگنه به هراه محمد بن حمد الرمحی، وزیر نفت و گاز عمان، آلریچ گریلو، رئیس فدراسیون صنایع آلمان، آموس. جی هچستین، نماینده ویژه و هماهنگ کننده بخش انرژی وزارت امور خارجه آمریکا، ماری جوز نادی، رئیس انجمن جهانی انرژی، یوسف یوسفی، وزیر انرژی و معادن الجزایر، کمی نایدو، مدیر اجرایی صلح سبز بین الملل و ماروس شنکوویچ، معاون مدیر و کمیسیونر اتحادیه انرژی اروپا در فهرست سخنرانان اصلی این کنفرانس قرار دارند.

وزیر نفت در این سفر قرار است با برخی از مقامهای ارشد آلمان و بعضی از شرکتها ملاقاتهای دوجانبه ای داشته باشد.

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات، خودرو و خپارس با معامله بیش از 28 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشتند؛ معاملات پرحجم خپارس تا محدوده 4 درصد مثبت نیز پیش رفت. پس از سایپا، ایران خودرو نیز آمار تولید و فروش فروردین ماه خود را منتشر کرد؛ طی این گزارش ایران خودرو در فروردین 94 تعداد 30.258 دستگاه تولید و 15.583 دستگاه فروش داشت. خاور پس معامله 9 میلیون سهم در قیمت 859 ریال به صف خرید رسید. خکاوه که امروز نیز با صف فروش همراه بود، صورت مالی 6 ماهه خود را منتشر کرد که طی آن به ازای هر سهم 371 ریال زیان شناسایی کرد.

در خبرهای این گروه، شورای پول و اعتبار در جلسه عصر دیروز خود تسهیلات خرید خودرو را به ۱۵ میلیون تومان افزایش داد.

خبر دیگر اینکه، همزمان با ارسال درخواست ایران خودرو برای افزایش قیمت‌ها به شورای رقابت، سایپا نیز طی نامه‌ای از این شورا خواست تا قیمت جدید خودرو با توجه به نرخ تورم بخشی تعیین شود.

در گروه نفتی و پالایشی، اکثر نمادها در منفی کامل معامله شدند و شبندر امروز نیز منفی ساز شاخص بود. شسپا تنها نماد مثبت گروه بود. شنفت امروز نیز مشمول رفع گره معاملاتی شد.

در خبرهای امروز، اسماعیل غلامی، معاون سابق سازمان خصوصی سازی در باطه با روند نزولی مجموعه های پالایشی گفت: سیاست تعیین قیمت خوراک مصرفی و نرخ فروش پنج فرآورده اصلی مجموعه های پالایشی در حالی در اختیار وزارت نفت و شرکت پالایش و پخش فرآودهای نفتی قرار دارد که عدم تعیین تکلیف این موضوع و بلاتکلیفی مدیران این مجموعه ها علت اصلی نوسانات متعدد قیمت سهام شرکت های پالایشی به شمار می رود.

وی به ابهامات موجود در خصوص تعیین نرخ خوراک مصرفی اشاره کرد و در این خصوص گفت: قیمت نفت خام مصرفی پالایشگاه ها درحالی بر اساس پنج درصد فوب خلیج فارس تعیین شده که روش محاسبه و مبنای تعیین قیمت فوب خلیج فارس ابهام دارد. علاوه بر این، با توجه به تغییرات قیمتی فوب مشخص نیست که پنج درصد فوب خلیج فارس چه مبلغی محاسبه می شود و از این رو می بایست حداکثر هر چند ماه یکبار در این قیمتها بازنگری و اعمال تغییرات شود که در کشور ما این اعمال تغییرات یکسال زمان برده است.

در گروه فلزات اساسی، با رشد قیم جهانی فلزات شاهد رشد تقاضا در این گروه بودیم، اغلب نمادها از جمله فلوله، فاسمین، فزرین و فنوال صف خرید بودند. هرمز نیز با معامله 35 میلیون سهم همچنان بیشترین حجم معاملات گروه را در قیمت 150 تومان در اختیار داشت. ذوب نیز پس از چهار روز معامله منفی امروز تا حداکثر قیمت رشد کرد.

مجمع عمومی عادی سالیانه زنگان امروز برگزار شد و طی آن تقسین 30 ریال سود نقدی به ازای هر سهم منتشر شد. نماد ارفع نیز با توجه به تعدیل با اهمیت عملکرد واقعی 93 نسبت به اطلاعات پیش بینی متوقف شد.

در سیمانی ها، اکثر نمادها منفی معامله شدند.

در این گروه، مدیر مالی شرکت سیمان خاش با اشاره به اینکه با اعمال تحریم های بین المللی و مشکلات ناشی از آن، صادرات شرکت های سیمانی با مشکل مواجه شده که البته شرکت سیمان خاش از این قاعده مستثنی است، گفت: شرکت سیمان خاش بیشترین صادرات خود را به کشورهای پاکستان، به دلیل هم مرز بودن و همچنین کشورهای شمالی آفریقا از طریق بندر چابهار، انجام می دهد که با توجه به موقعیت جغرافیایی این شرکت و کشورهایی که به آنها صادرات دارد، کمتر تحت تأثیر تحریم ها قرار گرفته و در این زمینه مشکلی ندارد.

این مقام مسئول افزود: شرکت سیمان خاش برای سال مالی جاری مجموعه پروژه ای که شامل بخش اصلی، تنوع در نحوه تحویل محصولات پروژه، گازرسانی و سوخت رسانی منطقه، ایجاد تصفیه خانه آب منطقه ای و آسیاب های سیمان که برای تنوع در نحوه تحویل محصول می باشد، در دست اجرا دارد. وی در پایان اظهار داشت: شرکت در سال مالی 93 مبلغ 1964 ريال سود شناسایی کرده که پیشنهاد شرکت برای توزیع سود بین سهامداران در مجمع 80 درصد این مبلغ می باشد و همچنین برنامه افزایش سرمایه 60 درصدی نیز برای سال جاری در برنامه دارد.

در گروه حمل و نقلی شاهد معالاتی متعادل بودیم بطوریکه برخی از نمادها مثبت و برخی دیگر منفی معامله شدند که نماد حکشتی با 2,2 میلیون حجم معامله با صف خرید بسته شد که جزء یکی از پرتقاضاهای امروز بازار بود .

یک منبع آگاه در وزارت کشتیرانی هند به رویترز گفت: نیتین گادکاری، وزیر کشتیرانی قرار است در یک دیدار یک روزه به ایران سفر کرده و تفاهم نامه ای را برای ساخت بندر چابهار امضا کند .به گفته این منبع آگاه، توافق مذکور روز چهارشنبه امضاء می‌شود .

حسینا طی اطلاعیه ای در خصوص افزایش سهم درآمد THC قرارداد بندر شهید رجایی اعلام نموده است مجموع افزایش درآمد حاصل از خدمات در پیش بینی سال 94 نسبت به پیش بینی اولیه 6 درصد میباشد که پس از تعدیل پیش بینی هزینه های سال 94 بر مبنای عملکرد واقعی سال 93 و نیز تاثیرات مالیات بر درآمد درصد رشد سود هر سهم سال 94 نسبت به بودجه اولیه مجموعا 2 درصد می باشد .

در گروه بانکی اکثر نمادها مانند نمادهای وبصادر ، وبملت با معاملات منفی به کار خود پایان دادند

بر اساس تصمیم شورای پول و اعتبار، نرخ سود سپرده بانکی 20 درصد، نرخ سود عقود مبادله‌ای 21 درصد و نرخ سود عقود مشارکتی 24 درصد تعیین و مقرر شد و نرخ‌های جدید از امروز 16 اردیبهشت باید کاهش و اجرائی شود .

رئیس شورای عالی هماهنگی بانک‌ها دولتی اعلام کرد : براساس توافقات چند بانک بزرگ کشور نرخ سود سپرده های بانکی کوتاه مدت حداقل ۱۰ درصد و حداکثر که یکساله است، ۲۰ درصد خواهد بود .وی با بیان اینکه بانک مرکزی سقف ۲۰ درصد را برای سپرده های یکساله تعیین کرده است و بقیه آن بر عهده بانکها گذاشته شده است، تصریح کرد: بر اساس تفاهم بانکداران نرخ سود سپرده های روزشمار و کوتاه مدت (کمتر از سه ماه) ۱۰ درصد خواهد بود .همتی این نرخ را بر اساس توافق ضمنی بانکهای بزرگ و صورت جلسه تنظیمی اعلام و بیان کرد: برای مقاطع سه ماه به بالا نرخ سود سپرده ۱۴ درصد، ۶ ماه به بالا ۱۶ درصد و ۹ ماه به بالا ۱۸ درصد توافق شده است.

همچنین به گزارش گروه اقتصاد رویکرد، عبدالناصر همتی صبح امروز از کارخانه گروه ملی صنعتی فولاد ایران در اهواز بازدید کرد و طرح واگذاری سهام گروه ملی صنعتی فولاد ایران به بانک ملی را در نشستی با مسئولان مورد بررسی قرار داد .وی در این نشست اظهار کرد: قرارداد واگذاری گروه ملی فولاد به بانک ملی به امضا رسیده است .مدیرعامل بانک ملی که در اسفندماه ۹۳ از تعیین تکلیف بدهی گروه آریا به این بانک خبر داد گفت: در راستای وصول اموال گروه امیرمنصور آریا، قراردادی بین بانک ملی، دادستان انقلاب و بازماندگان و وکلای گروه امیر منصور آریا منعقد شد که بر اساس آن به مدت چهار ماه وکالت مدیریتی به بانک ملی داده می‌شود و پس از بررسی درآمدها و تعهدات، قیمت‌ ارزش بنگاه و اموال آن مشخص خواهد شد .همتی بیان کرد: طرح واگذاری سهام گروه ملی به بانک ملی با توجه به بدهی که این شرکت به بانک دارد، امروز در این نشست بررسی و نتایج آن اعلام خواهد شد

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها معاملات مثبتی را پشت سر گذاشتند و نمادهای شپلی ، شکربن ، شپترو با صف خرید بسته شدند.  که نماد شپارس با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم سال مالي منتهي به1394/06/31 بسته شده بود در جریان معاملات امروز بازگشایی شد .

در خبری داشتیم قیمتهای جدید محصول پتروشیمی برای نیمه دوم اردیبهشت ماه اعلام شد. این قیمتها که هر دو هفته یک بار توسط دفتر توسعه صنایع تکمیلی اعلام می‌شود، مطابق انتظارات به دلیل افزایش قیمتهای جهانی با روند صعودی مواجه شد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب