احتمال تشدید رقابت سودی بانک‌ها با “تفویض یک اختیار”

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
رقابت در بازار بانکی

واگذاری مسئولیت تعیین نرخ سود سپرده‌های کمتر از یک سال به بانک‌ها از سوی بانک مرکزی این احتمال را تقویت می‌کند که بار دیگر بانکی‌ها برای جذب سپرده بیشتر، سودهای بالایی به سپرده‌گذاران پرداخت کنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بعد از آنکه شورای پول و اعتبار نرخ سود سپرده‌های یک‌ساله را 20 درصد تعیین کرد و این مصوبه از سوی بانک مرکزی به بانک‌ها ابلاغ شد بانک‌ها نرخهای جدید را از چهارشنبه 16 اردیبهشت ماه در شعب خود اعمال کردند.

البته بانک مرکزی ضمن ابلاغ بخشنامه سود بانکی در بخشنامه‌ای جداگانه هم اعلام کرد که اختیار تعیین نرخ سود سپرده‌های کوتاه‌مدت کمتر از یک سال به بانک‌ها واگذار شده است.

بانک مرکزی در این بخشنامه تأکید کرده که سقف نرخ سود سپرده‌های کمتر از یک سال نباید از 20 درصد تجاوز کند هرچند بانک ملی با تعدادی از بانک‌های بزرگ کشور توافق کرده‌اند که همان نرخهای قبلی را برای سپرده‌های کمتر از یک سال اعمال کنند.

ولی این احتمال وجود دارد که با آزاد شدن تصمیم گیری درباره سودهای روزشمار و کوتاه‌مدت تعدادی از بانک‌ها برای جذب سپرده‌های بیشتر رقابت در این حوزه را تشدید کرده و نرخهایی بالا را به سپرده گذاران ارائه دهند.

البته هدف بانک مرکزی از این تفویض اختیار این بوده که رقابت در بازار بانکی تقویت شود ولی احتمال دارد که همین رقابت عرصه را بر بانک‌هایی که روزشمارشان 10 درصد است تنگ کند.

به گزارش تسنیم، پیش از این نرخ سود سپرده‌های سرمایه گذاری مدت‌دار 9 ماه تا یک سال 20 درصد، نرخ سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار 6 ماه تا نه ماه 18 درصد، نرخ سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار سه ماه تا شش ماه 14 درصد و نرخ سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت عادی 10 درصد بود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب