تاثیرات چند نرخی بودن ارز در اقتصاد / یکسان‌سازی نرخ ارز در اسرع وقت

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
یکسان‌سازی نرخ ارز در اسرع وقت

 یک کارشناس اقتصادی با اشاره به تاثیرات نظام چند نرخی ارز در اقتصاد کشور، گفت: لازم است تعیین نرخ یکسان ارز در اسرع وقت و مستقل از روند مذاکرات پیگیری و در مورد آن سیاست‌گذاری شود.

محمد واعظی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به اینکه نظام چند نرخی ارز در هر اقتصاد با در نظر گرفتن اهدافی صورت می‌گیرد، اظهار کرد: یکی از این اهداف به اهداف توزیعی مربوط است. در واقع دولت با چند نرخی کردن ارز به توزیع عادلانه‌تر درآمد در جامعه و جلوگیری از نابرابری می‌پردازد.

وی در این مورد عنوان کرد: در واقع کالاهای ضروری که بیشتر مورد استفاده اقشار کم‌درآمد و با درامد متوسط است با نرخ ارز پایین‌تر وارد می‌شود، در نتیجه قیمت آن در بازار ارزان تر خواهد بود.

این کارشناس اقتصادی از دیگر اهداف چندنرخی کردن ارز را دستیابی به برخی اهداف تخصصی دانست و افزود: در واقع دولت با استفاده از ابزار نرخ چندگانه برای ارز می‌تواند برای فعالیت‌های صنعتی و تولیدی که از اهمیت بیشتری برخوردار است، ارز با نرخ پایین‌تر اختصاص دهد.

به گفته واعظی چند نرخی بودن ارز می‌تواند در نهایت باعث مهار تورم و ثبات در اقتصاد کلان باشد، که این امر از جمله اهداف تثبیتی چندنرخی بودن ارز است.

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه در عمل اجرای نظام چند نرخی ارز مستلزم وجود بروکراسی در اقتصاد است، تصریح کرد: هرچه دولت بخواهد با سیاست چند نرخی بودن ارز مسائل دیگر اقتصادی را کنترل کند، نظام بروکراسی نیز وسیع‌تر می‌شود و این نظام هزینه‌های بیشتری را به اقتصاد تحمیل می کند.

واعظی شیوه منطقی تک‌نرخی کردن ارز از سوی دولت را اتخاذ سیاست‌های متناسب در این زمینه دانست و اظهار کرد: لازم است با سیاست های درست از طرق دیگر به اهداف توزیعی، تخصصی و تثبیتی که تا کنون با چند نرخی بودن ارز به دست می‌آمد، دست یافت.

وی با بیان اینکه دولت برای ایجاد توازن در بودجه تمایل دارد بالاترین نرخ ارز را به عنوان نرخ اصلی در نظر بگیرد، اظهار کرد: باید توجه داشت که در بلندمدت نمی‌توان از ابزار نرخ ارز برای ایجاد توازن در بودجه استفاده کرد، زیرا این امر تبعات اقتصادی زیادی خواهد داشت.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
 • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
 • بدون نگرانی از تحریم
 • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
 • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
صرافی خارجی کوینکس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب