حضور احتمالی گروه مپنا در فاز ۱۱ پارس جنوبی

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم اقتصادی در بورسینس

مدیرعامل شرکت ملی نفت با بیان این که احتمالا سرمایه‌گذاری در فاز ۱۱ پارس جنوبی به شرکت مپنا می‌رسد، گفت:انتظار می‌رود قیمت نفت تا سال ۲۰۱۶ به ۸۰ دلار برسد

به گزارش بورسینس به نقل از پایگاه خبری بورس پرس، رکن‌الدین جوادی در جریان نشست خبری در محل نمایشگاه نفت گفت: طبق برنامه ششم، توسعه هدف‌گذاری شرکت ملی نفت رساندن سطح تولید نفت خام به 5 میلیون بشکه در روز و میعانات گازی به یک میلیون بشکه در روز است تا در مجموع 6 میلیون بشکه در روز نفت و میعانات گازی تولید کنیم.
وی با بیان اینکه حجم تولید گاز غنی در پایان برنامه ششم به یک میلیارد و 300 میلیون متر مکعب در روز رسیده، ادامه داد: در حال حاضر ظرفیت تولید نفت خام حدود 3.8 میلیون بشکه در روز است که در پایان 94 این ظرفیت به 3 میلیون و 960 هزار بشکه در روز خواهد رسید. در خشکی به حدود 80 دکل حفاری و در دریا به 40 دکل حفاری نیاز داریم و امیدواریم منابع مالی مانع از عدم تحقق آن نشود.

وی با بیان اینکه تولید فعلی 100 هزار بشکه نفت از میادین غرب کارون به 250 هزار بشکه در روز خواهد رسید، گفت: در پارس جنوبی هم امسال 100 میلیون متر مکعب گاز جدید وارد مدار خواهد شد، به گونه‌ای که امیدواریم فازهای 15 و 16 در نیمه اول امسال و 17 و 18 در نیمه دوم سال به طور کامل افتتاح شوند و بخش‌هایی از فاز 19 و 21 تا پایان سال به بهره‌برداری برسد. همچنین امیدواریم فاز 11 که تنها فاز باقی مانده، واگذاری و انتخاب پیمانکار انجام شود.
 
جوادی اضافه کرد: تلاش می‌کنیم ظرفیت تولید گاز در نفت مناطق مرکزی و یک میلیارد متر مکعب گاز بیشتری که در این مناطق تولید کردیم، حفظ شود. تولید میعانات گازی از 94، از 460 هزار بشکه به 630 هزار بشکه خواهد رسید.
 
مدیر عامل شرکت ملی نفت با بیان اینکه مهمترین کار ما در سال 94، عملیاتی کردن تامین مالی پروژه‌های نفت از محل بند ق است، گفت: مجلس 100 میلیارد دلار مجوز به ما داد که 97 یا 98 میلیارد دلار پروژه تعریف کردیم، برای 65 میلیارد دلار مصوبه شورای اقتصاد گرفتیم 15 میلیارد دلار در حال تصویب است و در بهار 80 میلیارد دلار از این پروژه‌ها وارد مصوبه‌های قانونی خواهد شد.
جوادی اظهار داشت: اخیر مپنا اعلام کرده که می‌تواند در یک فاز پارس جنوبی سرمایه‌گذاری کند که منابع مالی خودش تامین کند که اگر این منابع احراز شود، بخشی از فاز 11 را به آنها واگذار خواهیم کرد.
وی در خصوص توان کارفرمایی صنعت نفت به خصوص در صورت ورود شرکت‌های خارجی بعد از تحریم‌ها گفت: ما تلاش می‌کنیم با ساز و کارهای لازم توان شرکت‌های کارفرمایی صنعت نفت را بالا ببریم، اما اگر نیاز باشد با ساز و کارهای دیگر جواب ندهد و ما پروژه‌هایی بیش از توان متن و دیگر شرکت‌های کارفرمایی داشته باشیم، شاید یک شرکت کارفرمایی دیگر مثلا متن 2 را راه‌اندازی کنیم.
 
مدیرعامل شرکت ملی نفت گفت: شرایط بازار و وضعیت عرضه و تقاضا و همچنین کاهش حفاری‌های نفت غیرمتعارف در آمریکا نشان می‌دهد که می‌توانیم انتظار داشته باشیم تا سال ۲۰۱۶ قیمت نفت به محدوده ۸۰ دلار بازگردد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب