خانه - اخبار شرکت‌‌های بورسی - توضیحات معاون سازمان بورس درباره حواشی معاملات سهام پتروشیمی مبین

توضیحات معاون سازمان بورس درباره حواشی معاملات سهام پتروشیمی مبین

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

 به گزارش بورسینس به نقل از پایگاه خبری بورس پرس، درپی عرضه اولیه سه شنبه دو هفته گذشته 7 درصد سهام پتروشیمی مبین و بروز حواشی مربوط به معاملات سهام این شرکت تازه وارد از ابطال معاملات 18 میلیون سهم خریداری شده توسط 43 خریدار ، مدیران شرکت بورس علاوه بر صدور اطلاعیه های رسمی، توضیحاتی را ارایه کردند تا به انتقادات و اعتراض های وارده پاسخ دهند. حال در تازه ترین رویداد مرتبط با این موضوع مهم که با برگزاری جلسه ایی با وزیر اقتصاد با مدیران بورس همراه شده، حسن امیری معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس درگفت وگو با سنا نکاتی را اعلام کرده است.

در روزهای اخیر صحبت ها و مطالبی در خصوص ابطال معاملات سهم مبین مطرح شده است. لطفا توضیحاتی در این خصوص ارائه دهید.
 
همانگونه که مسئولان شرکت بورس اوراق بهادار تهران در مصاحبه‌های متعدد توضیح دادند در روز یکشنبه 13 اردیبهشت ماه امسال، اشکالاتی عملیاتی در سفارش‌گیری و انجام معاملات رخ داد. شروع این مشکلات مربوط به تغییر محدودیت حجمی هر سفارش از 100 هزار سهم به 10 هزار سهم در سیستم سفارشات بود که منجر به حذف کلیه سفارشات و اجرای مجدد فرآیند سفارش‌گیری از ساعت 9:15 بود.
 
با این حال با سفارش گیری مجدد در این نماد، به دلیل عدم اعمال محدودیت دسته سفارش، چند کارگزاری اقدام به ارسال دسته سفارش کرده و عمده خرید‌های انجام شده در این نماد توسط چند کارگزار صورت پذیرفت. بر این اساس و با توجه به تقاضای بالای بازار و جهت فراهم آوردن شرایط برای تخصیص منصفانه، شرکت بورس اوراق بهادار اقدام به ابطال معاملات کرد.
 
با توجه به این موارد، توضیحات شما در مورد برخی مباحث مطرح شده در بعضی از رسانه ها دال بر سوء استفاده برخی از کدهای خاص از معاملات مبین چیست؟
 
همانطور که عنوان شد موضوع از اساس منتفی شده و معاملات مورد بحث ابطال شده است. نقش نهاد ناظر در چنین شرایطی همین است که مشکلات ناشی از ناهماهنگی ها و ایرادات سیستمی را شناسایی کرده و معاملات مبتنی بر آن را ابطال کند که منجر به بی عدالتی نشود که البته همین اتفاق توسط شرکت بورس و اوراق بهادار تهران افتاده است. به علاوه، خریداری حجم بالایی از سهام توسط تعداد محدودی کارگزار و مشتری، به دلیل ارسال دسته سفارش توسط آن کارگزاران بوده است. این امکان نیز محدود به کارگزاری خاصی نبوده و تمامی کارگزاران می­ توانستند از آن استفاده کنند، زیرا همانطور که عنوان شد امکان ارسال دسته سفارش برای تمامی کارگزاران فراهم بوده است.
 
چرا کارگزارانی که دسته سفارش ارسال کرده اند در سر صف قرار گرفته‌اند؟
 
برای پاسخ به این سوال ابتدا باید توضیحاتی در مورد نحوه سفارش‌گیری در زمان پیش از بازار در شرایط عادی یعنی 8:30 الی 9:00 ارائه دهم. درحال حاضر سفارشاتی که در ساعت 8:30 به سامانه معاملاتی ارسال می‌شود در صورتی که در قیمت‌های مساوی باشند به دلیل یکسان بودن زمان ورود این سفارشات (یعنی همان ساعت 8:30:00) با استفاده از الگوریتم تصادفی در صف جای می‌گیرند.

با این حال در صورت ورود دسته سفارش به سامانه امکان استفاده از این الگوریتم تصادفی وجود ندارد.
به همین دلیل ارسال دسته سفارش به هسته معاملاتی صرفاً از ساعت 8:40 به بعد مجاز است تا در زمان ابتدایی سفارش‌گیری رعایت انصاف صورت پذیرد. در این مورد خاص (یعنی نماد مبین) به دلیل اینکه زمان سفارش‌گیری دوم بعد از این ساعت بوده است، این محدودیت (محدودیت عدم ارسال سفارش قبل از 8:40) اعمال نشده و دسته سفارش‌های ارسالی در ابتدای صف قرار گرفته اند.
 
پس بر اساس اظهارات شما، علت ابطال معاملات این موضوعات بوده است؟
 
بله. باید این نکته را نیز باید ذکر کنم که عموماً سعی می‌شود از ابطال معاملات پرهیز شود ولی در برخی از موقعیت‌های خاص مانند این موضوع ابطال معاملات بهترین راه‌کار محسوب می‌شد که شرکت بورس نیز از همین راه‌کار استفاده کرده است و در صورت عدم ابطال معاملات ابهامات موجود دو چندان می شد.
 
موضوع دیگری هم در این زمینه مطرح است؟
 
رسانه‌ها به‌عنوان نمایندگان افکار عمومی و چشم بینای مردم بوده و حساسیت آنها نسبت به موضوعات باعث شفافیت بیشتر در فضای اقتصادی کشور خواهد شد، اما از آنجا که حوزه بورس با منافع سهامداران سر و کار دارد، باید از قضاوت‌های عجولانه و تیترهایی که باعث سلب اعتماد سرمایه‌گذاران از بازار سرمایه ‌می‌شود، به شدت پرهیز کنیم.
هر گونه اظهار نظر به ویژه مواردی که به طور ناقص بیان می شود یا مطالبی که با جهت گیری های خاصی در رسانه ها مطرح می شود می تواند آثار زیانباری در پی داشته باشد و به دارایی های مردم لطمه بزند. لذا با توجه به عواقب و مسئولیت های قانونی چنین اظهار نظرهایی، همواره باید مطالب مرتبط با بازار سرمایه دقیق و مطابق با واقعیت باشد.

 

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب