بهره برداری از نخستین ردیف پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بهمن94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم پالایش نفت و گاز

مدیر عامل شرکت هلدینگ سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) از راه اندازی نخستین ردیف پالایشگاه ستاره خلیج فارس و افزایش ۱۲ میلیون لیتری تولید بنزین کشور در بهمن ماه سال ۹۴ خبر داد.

به گزارش بورسینس به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محمود شیری در نشستی خبری اظهار داشت: پروژه پالایشگاه ستاره خلیج فارس که در مجموع 3 واحد با ظرفیت کلی پالایش 360 هزار بشکه میعانات کازی در روز دارد، تاکنون به  83 درصد پیشرفت فیزیکی رسیده است.

وی افزود: برنامه ریزی شده به جای اینکه به صورت همزمان روسه واحد این پروژه کار شود، به منظور به بهره برداری رسیدن سریعتر آن، کار اجرایی روی یک واحد متمرکز شود و بدین صورت تا بهمن ماه سال جاری نخستین واحد پالایشگاه با ظرفیت 120 هزار بشکه پالایش میعانات ازی و تولید 12 میلیون لیتر بنزین و 5 میلیون لیتر گازوئیل با استاندارد یورو 5 در مدار بهره برداری قرار می گیرد.

مدیر عامل شرکت هلدینگ سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) با بیان اینکه تاکنون 3 میلیارد دلار در این پروژه هزینه شده، گفت: با وجود اینکه ماهها از اخذ موافقتنامه های تخصیص 650 میلیون یورو از صندوق توسعه ملی گذشته اما به دلایلی این امر تا امروز محقق نشده، البته با تمدید دوباره قرارداد منقضی شده بانک ملت در عاملیت این تخصیص، پیش بینی می شود تا چند روز آینده انجام فرآیند تخصیص این منابع مالی به پروژه ستاره خلیج فارس آغاز شود.

شیری تصریح کرد: با توجه به اینکه برای راه اندازی ردیف اول پالایشگاه، عمده واحدهای پشتیبانی و یوتیلیتی راه اندزی می شوند، پس از افتتاح و راه اندازی اولین ردیف پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا بهمن ماه سال جاری، دومین و سومین ردیف پالایشگاه هم هر یک به فاصله 5 تا 6 ماه در مدار بهره برداری قرار می گیرد.

وی با اشاره به مشارکت این هلدینگ سرمایه گذاری در طرح ساخت پالایشگاه نفت آناهیتا کرمانشاه اظهار داشت: انتخاب پیمانکار برای این پروژه در دستورکار قرار دارد که انجام مناقصه و انتخاب این پیمانکار کمتر از یکسال زمان خواهد برد.

عدم النفع روزانه ٢٠ میلیون یورویی دیرکرد پالایشگاه ستاره خلیج فارس

با هر روز دیرکرد پروژه ستاره خلیج فارس، روزانه ٢٠ تا ٣٠ میلیون یورو عدم النفع در پروژه ایجاد می شود.

به گزارش بورسینس به نقل از خبرنگار ایسنا، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) با اشاره به اینکه هم اکنون قیمت نفت ارزان شده است، افزود: با هر روز دیرکرد پروژه ستاره خلیج فارس روزانه ٢٠ تا ٣٠ میلیون یورو عدم النفع در پروژه ایجاد می شود.

محمود شیری با بیان اینکه ساخت پالایشگاه میعانات گازی بهترین گزینه برای مصرف میعانات گازی تولید شده در پارس جنوبی است، افزود: روزانه میزان زیادی میعانات گازی همراه با تولید گاز در کشور به دست می آید که این ساخت پالایشگاه میعانات گازی را توجیه می کند.

وی همچنین تصریح کرد: امسال با تزریق ٦٥٠ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی به عاملیت بانک ملت، پروژه پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس شتاب می گیرد.

شیری در حاشیه سومین روز نمایشگاه بین المللی نفت در جمع خبرنگاران گفت: باید معادل این میزان به بانک مرکزی، مسدودی ارائه شود که قرار است به زودی این اقدام انجام و مبلغ مورد نظر به پروژه ستاره خلیج فارس تزریق شود.

وی با بیان اینکه این شرکت به عنوان بزرگترین سهامدار شرکت پالایش میعانات گازی ستاره خلیج فارس، ٤٩ درصد سهام آن را داراست، افزود: سرمایه گذاران تاپیکو نسبت به میزان سهامشان تمام سرمایه لازم را تاکنون پرداخت کرده اند.

وی آورده این شرکت را ٢٥٥٠ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: به طور کلی تاکنون سه میلیارد یورو در پروژه از سوی همه سهامداران هزینه شده است.

وی با بیان اینکه سال گذشته با افزایش سرمایه، ترکیب سهامداران نیز تغییر کرد، ادامه داد: هم اکنون شرکت ملی پالایش و پخش ١٨ درصد، صندوقهای بازنشستگی نفت ٣٣ درصد و تاپیکو ٤٩ درصد از سهام این شرکت را دارا هستند.

وی پیشرفت کلی طرح را ٨٣ درصد اعلام کرد و گفت: فاز یک پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا پایان بهمن امسال وارد مدار می شود.

شیری با بیان اینکه بیشتر اقدامات زیرساختی این طرح انجام شده است، تصریح کرد: به محض اتمام فاز یک، هریک از دو فاز دیگر نیز به فاصله ٥ ماه پس از آن وارد مدار خواهد شد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: تاپیکو

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب