بورس هفته گذشته از نگاه همایون دارابی

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورسی

دنیای اقتصاد، گروه بورس– همایون دارابی: بورس اوراق بهادار هفته گذشته نیز همچنان شاهد جو منفی و عقب‌نشینی شاخص کل بود. در هفته گذشته معامله‌گران در چهار روز فعالیت خود شاهد معامله تنها 475میلیارد تومان سهام در بورس تهران بودند که نزدیک به 38درصد کمتر از هفته قبل آن بود، هر‌چند یک روز تعطیلی ابتدای هفته در کاهش این آمار نقش داشت اما به نظر می‌رسد نقدینگی فعالان بازار به کمترین سطوح ماه‌های اخیر رسیده باشد.

دربازار سهام هفته گذشته جو ضعیف بازار معاملات پتروشیمی مبین و حواشی آن نیز در کاهش انگیزه معامله‌گران تاثیر مهمی داشت. حواشی که حتی به دفتر وزیر اقتصاد نیز کشیده شد تا عرضه اولیه‌ای که می‌توانست به بهبود بازار کمک کند، با خرابی سیستم معاملات و برخی مسائل حاشیه‌ای دیگر به مشکلی مضاعف برای بازار تبدیل شود. در هفته گذشته شرایط مبین موجب شد تا به لیست بلند بالای کمبود‌ها و مشکلات بورس تهران، بی‌ثباتی قوانین و مشکلات بحرانی سیستم نرم‌افزاری بورس تهران نیز اضافه شود.

اکثر کارشناسان بازار با توجه شرایط هفته گذشته بازار خواستار توجه جدی مسوولان به مشکلات بازار هستند. دامنه نوسان 4درصدی، حجم مبنا، عدم تقارن اطلاعاتی، بسته بودن فضای کسب و کار در بورس، نا‌مشخص بودن سیاست بازار در قبال عرضه‌های اولیه و مشکلات نرم‌افزاری قدیمی بازار از جمله مشکلات معامله‌گران آنلاین و کمبود ابزارهای کاهش ریسک در بازار عمده‌ترین مشکلات بازار سرمایه در مقطع کنونی هستند که توجه به رفع آنها می‌تواند به شرایط بازار بهبود نسبی ببخشد.

در بازار سهام هفته گذشته در تحولات کلان مذاکرات نیویورک در مورد مسائل اتمی به پایان رسید.در همین رابطه مذاکره‌کننده ارشد ایران گفت: دور بعدی هفته آینده در وین از سر گرفته خواهد شد.
این عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان با اشاره به اینکه هنوز پرانتزهای زیادی باقی مانده است، گفت: متن نهایی پیچیده و مفصل است به‌طوری که همه ابعاد مذاکره را در‌بر‌می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه قسمتی از مذاکرات مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای است و بخشی دیگر مرتبط با شفافیت‌ها و نظارت‌ها است، اظهار کرد: بخش دیگری مربوط به برداشته شدن تحریم‌ها است.
عراقچی با بیان اینکه متن کاملا مفصل است به‌طوری که ضمائم زیادی خواهد داشت، افزود: بحث تحریم‌ها مهم‌ترین مبحث مذاکرات بود، بنابراین طبق آن چیزی که مد‌نظر ما است تحریم‌ها باید در همان ابتدای شروع توافق برداشته شود.
این عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای با تاکید بر اینکه باید تمامی تحریم‌های اقتصادی و مالی در روز اجرایی شدن توافق لغو شود، عنوان کرد: باید قوانین مرتبط با تحریم‌ها مشخص شود.

در بازار هفته گذشته چه خبر بود؟

بازار روز چهارشنبه 16 اردیبهشت 94 همچنان در سایه نماد پتروشیمی مبین بود و عرضه صف خرید مبین و خرید بیش از یکصد‌هزار سهم توسط برخی کدها و پس از آن توقف نماد مبین و ابطال بخشی از معاملات انجام شده که از ساعات اولیه معاملات آغاز شد و تا ساعت‌ها ادامه یافت، نشان داد سریال مبین همچنان ادامه دارد و این وضعیت کلاف سردر‌گم عرضه‌های اولیه بورس و فرابورس را بیش از پیش پیچیده می‌کند.
در بازار روز چهارشنبه همچنین با آزاد‌شدن نسبی نقدینگی از نماد مبین تحرکی در برخی از گروه‌های سهام به چشم خورد که این تحرک در گروه خودرویی بیشتر از گروه‌های دیگر بود.
در بازار روز چهارشنبه در گروه خودرویی انتشار خبر افزایش وام خودرو به 15میلیون تومان تحرکی در این گروه به‌وجود آورد. کارشناسان بر این باورند که ممکن است این وام 15 میلیون تومانی، اندکی بازار را تکان دهد، البته این موضوع در یک تا دو هفته آینده، اثر خود را نشان نخواهد داد و باید مدتی بگذرد تا بتوان در این رابطه قضاوت کرد.
کارشناسان معتقدند با موافقت شورای پول و اعتبار با 15 میلیونی شدن وام خودرو، تقاضای خرید رشد خواهد کرد، زیرا در حال حاضر افزایش قیمت و کاهش قدرت خرید، دست خیلی‌ها را از بازار خودرو کوتاه کرده است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب