کارشناس بازار سهام: بورس در این هفته به ۵ دلیل مثبت می‌شود

بورس مثبت می شود

یک کارشناس بازار سهام پیش بینی کرد طی هفته جاری بازار سهام به ۵ دلیل مثبت می شود و شاخص بورس به همراه متغیرهای اصلی معاملات با برگشت مواجه می شوند.

اکبر مردانی در گفت و گو با پایگاه خبری بورس پرس، درباره شرایط کنونی و آینده کوتاه و مدت بازار ،اظهار داشت: واقعیت این است که طی هفته های اخیر به رغم انتشار اخبار مثبت و امیدوار کننده در حوزه های بین المللی و افزایش تردد و اعلام تقاضای سرمایه گذاران خارجی برای حضور در بازار ایران، سهامداران به آینده بازار بی اعتماد شده و این جریان غالب با رفتار منفعلانه حقوقی ها و پابرجاماندن ابهاماتی در صنایع پتروشیمی و پالایشی همراه شده است.

وی با بیان اینکه جو روانی منفی همه گیری در بازار سهام شکل گرفته و حواشی مربوط به پتروشیمی مبین هم به آن دامن زده ، ادامه داد: با این همه پیش بینی می شود طی هفته جاری روند بازار سهام مثبت شده و شاخص بورس به همراه متغیرهای اصلی معاملات با برگشت مواجه شوند. در این صورت و به شرطی که اخبار منفی تازه ایی منتشر نشود یا مسائل دورنی پیش بینی نشده ایی رخ ندهد، می توان شاهد رونق نسبی بازار تا دو سه هفته آینده بود.

توجه: سرمایه‌گذاری در بورس نیازمند آموزش است. قوانین و مفاهیم مهم و نکات بسیار زیادی در بورس وجود دارد.

اگر بدون آموزش دیدن، در بورس سرمایه‌گذاری کنید سرمایه‌تان را به خطر انداخته‌اید.

با توجه به شرایط فعلی، ما دوره‌ی آنلاین ویژه ورود به بورس را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

جزییات بیشتر این دوره را اینجا ببینید (با امکان سفارش و دانلود فوری پس از خرید)

مردانی خاطر نشان کرد: دلیل اول مربوط به رفع ابهام مربوط به مسئله هسته ای و انتشار خبر حمایت 150 نماینده کنگره از اوباما برای ادامه مذاکرات با ایران و اتمام دور اول نشست دو طرف در هفته پیش برای تهیه پیش نویس متن توافق 11 تیر است. بنابراین در شرایطی اکثر فعالان اقتصادی داخلی و خارجی به آینده مذاکرات خوش بین هستند که بورس آماده جهشی دوباره با افزایش و تثبیت امیدواری ها به مذاکرات است.

وی افزود: عامل دوم هم برگزاری جلسه وزیر اقتصاد با مدیران سازمان و شرکت بورس و در جریان قرار گرفتن وی از مسائل و حاشیه های پتروشیمی مبین و اعلام بررسی و انجام اقداماتی برای حل این موضوع بر می گردد که در صورت عدم تکرار تغییر رویه ها و حاشیه ها ، می تواند موجب فروکش کردن این غائله و عادی شدن کلیت بازار شود.

این کارشناس با اشاره به اینکه کاهش قیمت سهام شرکت ها در روزهای گذشته و قرار گرفتن شاخص بورس در مرز روانی 64 هزار واحدی ، دیگر دلیل مثبت شدن بازار در هفته اخیر است، ادامه داد: هرچند کاهش دو درصدی نرخ سود یانکی نتوانست اثر مثبتی بر بورس بگذارد اما با واکنش مثبت بازار به موضوع هسته ایی ، اثر کاهش نرخ سود بانکی هم مشخص خواهد شد. مخصوصا” با در نظر گرفتن اینکه کاهش دو درصد دیگر از نرخ سود بانکی هم طی سه ماه آینده مطرح شده است.

مردانی افزود: در کنار این 4 عامل ، ادامه رکود بازارهای رقیب و انتظار سرمایه های سرگردان برای مشخص شدن موضوع مذاکرات و همچنین قرار گرفتن بازار در دوره سنتی هفته های قبل از فصل مجامع سالانه ، می تواند زمینه ساز برگشت بازار در روزهای آینده باشد. در این میان برخی از کمبود نقدینگی بازار سهام سخن گفته اند که نمی تواند درست باشد. چون در اصل بی اعتمادی به آینده بازارها ، مانع از سرریز شدن سرمایه های پارک شده در بانک ها به بورس شده است.

وی خاطر نشان کرد: با این اوصاف و درحالی قریب به اتفاق سهامداران از تداوم روند نزولی قیمت ها و شاخص و عدم حمایت عملی دولت از بورس خسته شده اند که برای بهبود حال بیمار گونه بورس به یک شوک آن هم از جنس مذاکرات و برگشت اعتماد به بازار سهام نیاز است تا حرکت دومینو وار دیگر متغیرهای موثر بر بازار سرمایه آغاز شود.

وی در خاتمه گفت: پیش بینی ها و اظهارنظرهای فعالان بازارها براساس مسائل جاری و با تکیه بر تجارب است ولی به دلیل نسبی بودن وضعیت ها و نبود هیچ قطعیتی و تاکیدی، لزوما و 100 درصد نمی تواند درست باشد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.

نکات مهم

  • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
  • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
  • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
  • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.
  • این سایت (بورسینس) متعلق به هیچ کارگزاری یا نهاد مالی نیست و بصورت شخصی اداره می‌شود. برای دریافت پشتیبانی، رفع مشکلات و سایر مسائل مرتبط، با کارگزارتان تماس بگیرید (تنها راه ممکن).