شمش “فخوز” در صف انتشار اوراق سلف‌موازی

شمش فولاد خوزستان در صف انتشار اوراق سلف موازی

سال گذشته شرکت گل گهر با استفاده از انتشار اوراق سلف موازی استاندارد سنگ آهن، توانست ظرف سه روز کاری 83 میلیارد تومان تامین مالی کند که قائم مقام شرکت تامین سرمایه امید از دومین تامین مالی بلند مدت بورس کالا از طریق اوراق سلف بر روی دارایی شمش فولاد خوزستان در آینده ای نزدیک خبر می دهد.

به گزارش بورسینس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، بورس کالای ایران در سال گذشته برای نخستین بار ابزار تامین مالی را به صنعتگران و تولیدکنندگان معرفی کرد که می تواند جایگزین مناسبی برای تامین مالی بنگاه ها از سیستم بانکی باشد؛ موضوعی که در راس خواسته های فعالان اقتصادی از بورس کالا قرار دارد.

همچنین وزیر امور اقتصاد و دارایی نیز بارها از تامین مالی بنگاه ها از بازار سرمایه تاکید داشته که به نظر می رسد با توجه به برنامه های بورس کالا در راستای توسعه ابزارهای نوین مالی، تامین مالی بلند مدت تولیدکنندگان از طریق این بورس در سال جاری سرعت بگیرد. البته ناگفته نماند که بورس کالا از زمان راه اندازی تاکنون از طریق معاملات سلف به خصوص در رینگ صنعتی و معدنی به تامین مالی یک تا سه ماهه تولیدکنندگان کمک ویژه ای کرده است اما براساس اوراق سلف موازی استاندارد، امکان تامین مالی بلندت مدت یک و حتی دوسال نیز وجود دارد.

براساس این گزارش، سال گذشته شرکت گل گهر با استفاده از انتشار اوراق سلف موازی استاندارد سنگ آهن، توانست ظرف سه روز کاری 83 میلیارد تومان تامین مالی یک ساله از طریق این ابزار بورس کالا انجام دهد که قائم مقام شرکت تامین سرمایه امید از دومین تامین مالی بلند مدت بورس کالا از طریق اوراق سلف بر روی دارایی شمش فولاد خوزستان در آینده ای نزدیک خبر می دهد.

حسین کیانی زاده در این باره به «پایگاه خبری بورس کالای ایران» گفت: یکی از دغدغه های بزرگ امروز اقتصاد ما، تامین مالی تولیدکنندگان و واحدهای صنعتی است که اوراق سلف موازی استاندارد تاحدود زیادی می تواند این دغدغه را رفع کند.

 کیانی زاده به نقش بورس کالای ایران در تامین مالی برای صنایع تاکید کرد و گفت : این بورس در سال گذشته معاملات اوراق سلف موازی استاندارد را راه‌اندازی کرد تا بیش از پیش بتواند در راستای تامین مالی صنعتگران موثر باشد.

وی به مزیت این طرح نسبت اخذ تسهیلات از سیستم بانکی اشاره کرد و گفت: تامین مالی بنگاه‌های تولیدی از طریق معاملات اوراق سلف موازی استاندارد از بورس کالا راحت تر از گرفتن تسهیلات از سیستم بانکی است ، به طوریکه که اگر تولیدکنندگان در صنایع مختلف از ویژگی‌های این اوراق مطلع شوند، به زودی این راه را برای تامین مالی انتخاب خواهند کرد.

 قائم مقام شرکت تامین سرمایه امید با تاکید بر توسعه ابزار تامین مالی سلف موازی استاندارد اظهار داشت: این ابزار تامین مالی دارای پتانسیل بالایی است و راه‌اندازی این شیوه تامین مالی بر پایه کالاهای مختلف برای رونق تولید و اقتصاد ملی بسیار موثر خواهد بود.

کیانی زاده افزود: یکی از مزیت های این اوراق این است که دست تولیدکننده در تحویل کالا باز است، اگر بخواهد می‌تواند تسویه نقدی کند یا این که کالای خود را به صورت مستقیم دریافت و با قیمت روز بازار به فروش برساند. سرمایه گذاران نیز به عنوان دارندگان اوراق در معاملات ثانویه می توانند در صورت وجود خریدار، اوراق را

براساس شرایط بازار با قیمت مناسبی بفروشند؛ همچنین در صورت عدم مشتری شرکت تامین سرمایه امید به عنوان بازار گردان، اوراق را با نرخ روز شمار خریداری خواهد کرد

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.


نکات مهم

  • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
  • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
  • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
  • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.