خانه - آرشیو گزارش‌های روزانه - مهم‌ترین اخبار و رویدادهای اقتصادی و سیاسی شنبه 19 فروردین94

مهم‌ترین اخبار و رویدادهای اقتصادی و سیاسی شنبه 19 فروردین94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
ریزش شاخص بازار سهام

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 538 واحد نزول کرد و به رقم 63،530 واحد رسید. اخابر با 69 واحد و وبملت با 59 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص یورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 206.1 میلیارد تومان رسید که مبین با 133.8 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس شاخص ایفکس 6 واحد نزول کرد و به رقم 720 واحد رسید. پترول و شتران بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 161.8 میلیارد تومان رسید مه ثباغ با 5.5 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

مهم ترین اخبار اقتصادی

در خبری شنیدیم که ، کمیسیون اقتصادی مجلس روز سه‌شنبه این هفته میزبان وزیر امور اقتصادی و دارایی جهت پاسخگویی به نمایندگان مجلس می‌شود .همچنین کمیسیون اقتصادی روز یکشنبه ادامه بررسی لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم اعاده شده از سوی شورای نگهبان را بررسی خواهد کرد .

خبری شنیدیم که، شاخص‌های جدید در راه فرابورس ایران مدیرعامل فرابورس ایران با بیان اینکه شاخص کل فرابورس در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۲ با ۴۶ شرکت در ۲۱ صنعت مختلف رونمایی شد، خاطرنشان کرد: آیفکس، شاخص قیمت و بازده نقدی ۶۱ شرکت پذیرفته شده در بازار اول و دوم فرابورس است و از تغییرات قیمت و بازده نقدی شرکت‌ها متأثر می‌شود . مدیرعامل فرابورس ایران با اشاره به اهمیت شاخص کل فرابورس در تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران، از برنامه‌ریزی برای اضافه شدن شاخص‌های جدید در فرابورس ایران خبر داد .

 همچنین هامونی ادامه داد: تعیین دستوری نرخ سود یعنی حضور مستقیم بانک مرکزی در بازار پول است که می‌تواند برمنابع تاثیر گذار باشد. نباید قیمت پول توسط نهاد مالی که وظیفه نظارتی دارد تعیین شود، باید قیمت براساس عرضه وتقاضا تعیین شود . مدیرعامل فرابورس معتقد است که کاهش نرخ سود بانکی در کوتاه مدت باعث افزایش امید به بازار سرمایه می‌شود .

امیر هامونی گفت: تعیین دستوری نرخ سود بانکی از سوی نهاد پولی کشور برای اوراق اجاره، صکوک و مرابحه نشانه آن است که دولت باید بازیگر اصلی در عرصه پولی کشور باشد . او ادامه داد: تعیین دستوری نرخ سود یعنی حضور مستقیم بانک مرکزی در بازار پول است که می‌تواند برمنابع تاثیر گذار باشد. نباید قیمت پول توسط نهاد مالی که وظیفه نظارتی دارد تعیین شود، باید قیمت براساس عرضه وتقاضا تعیین شود .

مهم ترین اخبار سیاسی

خبری شنیدیم در مورد،  طرح ۳ فوریتی نمایندگان مجلس برای توقف مذاکرات تا قطع تهدیدات آمریکا ، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از تهیه و تدوین طرح ۳ فوریتی نمایندگان مجلس برای توقف مذاکرات تا قطع تهدیدات آمریکا خبر داد . هرچند انتظار می‌رفت با توجه به در جریان بودن مذاکرات هسته‌ای مقامات غربی سخنی از تحریم و فراتر از آن «گزینه نظامی» به میان نیاورند اما اظهارات 2 مقام آمریکایی نشان از عدم تغییر رویکرد ایالات متحده در قبال جمهوری اسلامی ایران دارد .

به گزارش فارس، «جان کری وزیر خارجه آمریکا» و «جو بایدن معاون رئیس‌جمهور آمریکا» طی اظهارنظرهایی در روزهای اخیر ضمن تهدید کشورمان باز هم از «گزینه نظامی» سخن به میان آوردند . همین تهدیدات ادامه‌دار آمریکایی‌ها باعث شد تا رهبر معظم انقلاب در دیدار وزیر و مسئولان آموزش و پرورش و جمع زیادی از معلمان سراسر کشور در هفته گذشته به «گزینه‌ روی میز» مقامات آمریکایی واکنش نشان دهند و تاکید کنند که « 2 مسئول رسمی آمریکا تهدید کردند حمله نظامی می‌کنیم، اولاً که غلط می‌کنید، ثانیاً دوران بزن و دررو تمام شده و ملت ایران کسی را که تعرضی بکند رها نمی‌کند .‎»

پس از اظهارات مقامات آمریکایی‌ در آخرین روزهای هفته گذشته خبر دیگری مبنی بر «طرح کنگره آمریکا برای نظارت بر توافق هسته‌ای» به گوش رسید. طرحی که انتقاد نمایندگان مجلس شورای اسلامی را در پی داشت و آنها عقیده داشتند که این اقدام کنگره در راستای اظهارات مقامات رسمی این کشور بوده و نوعی فشار بر جمهوری اسلامی ایران و تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان است .

در خبری دیگر شنیدیم که ، موافقت ایران و آمریکا با بازگشایی دفاتر دیپلماتیک جدید آمریکا به تهران اجازه داده است که بخش حافظ منافع خود را در واشنگتن به مرکزی دیگر منتقل کند.

در مقابل، دفتر حافظ منافع آمریکا نیز به دفتر جدیدی در تهران منتقل خواهد شد.به گزارش «انتخاب»، به نقل از واشنگتن پست، یک منبع در این رابطه گفت: اقدام متقابل از نشانه‌های دیپلماسی است، این توافق ایران و آمریکا نوعی مبادله بود.دفتر حافظ منافع ایران در واشنگتن وابسته به سفارت پاکستان است و کار صدور روادید، دادن گذرنامه و ارائه برخی امور فرهنگی برای حدود یک و نیم میلیون آمریکایی ایرانی تبار را در این کشور بر عهده دارد .

از حوزه مذاکرات نیز در خبری شنیدیم که ، در شرايطي كه 150 نماينده مجلس آمريكا (بيش از يك سوم) در نامه‌اي از مذاكرات هسته‌اي حمايت كردند، سناتور‌هاي كنگره، طرح رقيق شده نظارت بر توافق هسته‌اي با ايران را تصويب كردند؛ طرحي كه مورد توافق كنگره و كاخ سفيد بود.

نامه 150 نماينده آمريكا نشان مي‌دهد كه كنگره نمي‌تواند توافق نهايي با ايران را رد كند و حتي در صورت چنين اتفاقي، دو سوم آراي لازم براي جلوگيري از وتوي رئيس‌جمهوري را در اختيار نخواهد داشت. به اين ترتيب اوباما مي‌تواند مذاكرات با ايران را پيش ببرد و برخي تحريم‌ها را لغو كند .

در گروه‌های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات، فشار عرضه بالا بود و تقریبا تمامی نمادها به صف فروش رسیدند؛ بیشتر نمادهای این گروه به سطح حمایتی خود رسیده اند. ایران خودرو در قیمت 260 تومان صف فروش شد. خکاوه در قیمت 124 تومان امروز نیز با صف فروش سنگینی همراه بود. خپارس با معامله 25.4 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشت. خلنت نیز تنها نماد صف خرید گروه بود.

دبیر شورای هماهنگی صنایع همگن قطعه سازان خودرو گفت: خودروسازان داخلی که در شرایط پساتحریم در مشارکت بلندمدت و یا حتی میان مدت با چین، سرمایه گذاری کنند به طور قطع زیان خواهند دید . آرش محبی نژاد با تاکید بر اینکه خودروسازان داخلی مدعی هستند همکاری با چینی ها موقتی است، افزود: خودروسازی که در برنامه استراتژیک خود در بلندمدت و حتی میان مدت، تداوم همکاری با چینی ها را در دستور کار قرار دهد یقینا با اقبال عموم روبرو نخواهد شد و خودروساز با ضرر زیادی مواجه خواهد شد .

وی افزود: اگر قرار باشد طبق برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت پیش برویم و تامین ساخت داخل در دستور کار باشد، هزینه تولید خودروی چینی در کشور با هزینه تولید خودروهای اروپایی یکسان خواهد بود لذا بهتر است خودرویی با برند و دانش اروپایی در کشور تولید شود .

گروه نفتی و پالایش، معاملات منفی داشتند؛ شبندر امروز نیز از نمادهای تاثیر گذار بر افت شاخص بود. ونفت و شبندر با معامله بیش از 5 میلیون سهم در حداقل قیمت بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص دادند. علیرغم اینکه ابهامات پالایشی ها همچنان باپرجاست، سهامداران حقیقی بازیگران عمده نمادهای این گروهند.

در حاشیه سومین روز از نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) از آغاز به کار واحد اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس به ظرفیت 120هزار بشکه تا بهمن ماه سال جاری خبر داد و گفت: امسال با تزریق ٦٥٠ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی به عاملیت بانک ملت، پروژه پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس شتاب می گیرد . شیری تصریح کرد: به محض اتمام فاز یک، هریک از دو فاز دیگر نیز به فاصله ٥ ماه پس از آن وارد مدار خواهد شد .

در گروه فلزات اساسی، هرمز پس از چندین روز معامله در محدوده 150 تومان، امروز در 1579 ریال صف خرید شد اما در میانه بازار صف خود را عرضه کرد و با معامله 23.4 میلیون سهم همچنان در صدر معاملات گروه قرار دارد. فمراد و فنوال همچنان پرتقاضا بودند. نماد فسرب نیز جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه به منظور تصویب صورتهای مالی در پایان ساعت معاملات متوقف شد.

در گزارشات منتشره شده نمادهای این گروه در کدال، ارفع  آمار تولید فروش سال 93 را منتشر کرد که طبق آن میزان تولید دو محصول آهن اسفنجی و شمش فولادی در سال 93 مقدار 1.411.927 تن اعلام شده است، همچنین مبلغ فروش شرکت نیز در طی سال مذکور  مبلغ 10.367 میلیارد ریال اعلام شده که نسبت به پیش بینی شرکت بر اساس عملکرد نه ماهه (9.488 میلیارد ریال) با 9 درصد افزایش همراه است.

فنورد اولین پیش بینی حسابرسی شده  EPS سال 94 را منتشر کرد و طبق آن مبلغ 210 ریال بابت سود هر سهم اعلام کرده که نسبت به پیش بینی حسابرسی نشده 18 ریال افزایش داشت.

موضوع افزایش سرمایه 31 درصدی میدکو از محل مطالبات و آورده نقدی نیز در جلسه هیئت مدیره مورخ 17/02/94 به تصویب رسید.

در اخبار این گروه، معاون وزیر صنعت از واریز اولین قسط فاینانس چین برای هفت طرح فولادی خبر داد. مهدی کرباسیان در ادامه اظهار داشت: این رقم مربوط به فولاد سپیددشت به‌عنوان یکی از هفت طرح فولادی است . البته گشایش فاینانس مابقی طرح‌ها نیز در دست اقدام است و به‌زودی واریز خواهد شد . وی با اشاره به پیشرفت بخش آهن اسفنجی طرح‌های فولادی نیز گفت: با مشارکت پیمانکاران بخش خصوصی و ایمیدرو امسال حداقل 2 طرح آهن اسفنجی هم افتتاح می‌شود .

 در گروه دارویی، گزارش خوب دسبحا نیز منتشر شد، گروه دارویی سبحان با سرمایه 698.000 میلیون ریالی، در جدیدترین گزارش خود بر اساس عملکرد 12 ماهه برای سال مالی 93 مبلغ 1.335 ریال سود بابت هر سهم محقق کرده که نسبت به آخرین پیش بینی خود (1.291 ریال) با تعدیل مثبت 3 درصدی همراه است. شتهران، دروز و دکوثر صف خریدهای گروه بودند که صف دکوثر در اواخر بازار عرضه شد. دابور نیز با وجود اطلاعیه شفاف سازی که منتشر کرده بود در کف قیمتی معاملات کم حجم خود را آغاز کرد؛ این شرکت‌ درباره تسویه حساب سه فقره اعتبار اسنادی سال ۹۱ و اثر ۵.۶ میلیارد تومانی شفاف سازی کرد.

شهروز صارمی مدیرعامل این شرکت با ارسال نامه ایی به سازمان بورس اعلام کرد: سه فقره اعتبار اسنادی معوق مربوط به سال 91 ( موضوع تفاوت نرخ ارز مرجع و نرخ مبادله ایی ) که در سال 92 جهت آن ذخیره در حساب ها منظور شده بود، به نرخ ارز مرجع تسویه شده و از این بابت بیش از 56 میلیارد ریال ( از محل ذخیره مذکور) به بستانکار حساب سود و زیان سنواتی منتقل شده است. سبحان دارو نیز پس از برگزاری مجمع عادی سالیانه و تعیین 230 تومان بابت سود تقسیمی هر سهم در قیمت 1150 تومان بازگشایی شد.

در گروه حمل و نقلی  اکثر نمادها با معاملات منفی همراه بودند بطوریکه نماد حتوکا با صف فروش بسته شد . همچنین شاهد معاملاتی مثبت در تمادهای حفارس و حکشتی بودیم نماد حکشتی که در ساعات آغازین بازار با صف خرید همراه بود در اواسط بازار معاملاتش متعادل و توانست 5,6 میلیون از سهامش معامله شود.  همچنین از دلیل اقبال این سهم در بازار را میتوان شایعه ای مبنی بر عرضه حجنوب عنوان نمود .(حکشتی مالک 90 درصدی حجنوب می باشد).

در گروه بانکی تمام نمادها معاملات منفی ای را پشت سر گذاشتند و نمادهای وبصادر ، وتجارت ، حکمت با صف فروش بسته شدند بانک ملت نیز با 9,7 میلیون سهم معامله شد که توانست یکی از تاثیرگزارترین نمادها بر شاخص باشد که 59 واحد بر آن تاثیر منفی گذاشت .

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، حامد مظاهریان در نشست خبری در پاسخ به تسنیم اظهار کرد کلیات لیزینگ مسکن مورد توافق بانک مرکزی قرار گرفته و این بانک باید آیین نامه های آن را اعلام کند .وی تصریح کرد هنوز نرخ سود تسهیلات لیزینگ مشخص نشده است و این نرخ تحت تاثیر نرخ تسهیلات بانکی قرار داشت که خوشبختانه هفته گذشته مشخص شد .مظاهریان با بیان این که بانک مرکزی نرخ سود تسهیلات لیزینگ را اعلام خواهد کرد گفت: اصولا تسهیلات لیزینگ تسهیلات گران قیمتی است.

در گروه محصولات شیمیایی  اکثر نمادها با معاملات منفی به کار خود پایان دادند و نمادهای پارسان ، شیران ، فارس با صف فروش هراه بودند .

مشاور مدیرعامل شرکت ساختمان و نصب صنایع پتروشیمی در گفتگو با خبرنگار شانا با مثبت ارزیابی کردن حضور کشورهای خارجی در بیستمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی اظهار کرد: حضور چشم افسای کشورهای صاحب فناوری در این رویداد بین المللی نشان از علاقمندی آنها برای حضور دوباره در طرحهای توسعه ای صنعت نفت ایران است .

شهرام معین فر ادامه داد: حضور شرکتهای صاحبنامی از کشورهای اروپایی بر سطح کمی و کیفی نمایشگاه امسال افزوده است که این امر نشانگر اهمیت صنعت نفت ایران برای آنهاست .وی با بیان این که همزمان با بهبود روند مذاکرات ایران با ١+٥ باید شاهد حضور بیشتر کشورهای خارجی در کشورمان برای سرمایه گذاری و گسترش همکاریها باشیم گفت: با توجه به ظرفیتهای مطلوب بخشهای مختلف صنعت نفت، ایران می تواند محل مناسبی برای سرمایه گذاری باشد.

پتروشیمی مبین نیز در آغاز بازار با صف میلیونی همراه بود در دقایق ابتدائی صف خود را واگذار و سپس شاهد معاملات متعادل و حتی در ساعات پایانی با معاملات منفی به کار خود پایان داد از جمله مهم ترین دلیل عرضه در این نماد رشد مناسب حدود 20 درصدی بعد از عرضه اولیه بود که توانست معاملات این گروه را روان کند و بازدهی مناسبی به سهامدارانش هدیه دهد. .همچنین امروز شرکت نامه ای را جهت شفاف سازی منتشر نمود که این اطلاعیه به شرح ذیل می باشد:

  شرکت پتروشیمی مبین طی اطلاعیه ای اعلام نموده است که هر گونه تعدیل ( افزایش یا کاهش ) در نرخ گاز خوراک شرکت های مذکور ، تاثیری بر سود و زیان عملیاتی و غیر عملیاتی شرکت نداشته و این شرکت صرفا بابت کاهش فشار و انتقال هر استاندارد متر مکعب گاز مصرفی شرکت های پتروشیمی زاگرس و پتروشیمی پردیس ، مبلغی معادل 35 ریال در سال های 91 و 92 جهت بازیافت هزینه های سرمایه گذاری و تعمیر و نگهداری ایستگاه تقلیل فشار گاز و خطوط گازرسانی از شرکت های صدرالذکر دریافت می نماید ضمنا قراردادهای فروش گاز بین این شرکت و شرکت های اعلام شده ، بهای هر متر مکعب گاز ، بر اساس نرخ های اعلامی شرکت ملی گاز ایران محاسبه و مطالبه می گردد.

 

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب