احتمال وضعیت رو به بهبود فلز سرخ

فلز سرخ روی خوش به خود می‌بیند

 اکثر دیدگاه‌ها نسبت به بازارهای روی، نیکل و حتی در حد کمتری در مورد سرب خوش بینانه به نظر می رسد.

در رابطه با مس به عنوان شاخصی پیشرو در رشد اقتصادی باید گفت که نظرات محتاطانه‌ای مطرح می شود، چون قیمت این فلز پس از یک افت 5.5 ساله امسال جانی تازه گرفته و به 2.7 دلار در هر پوند یا 6000 دلار در هر تن رسیده که باز نسبت به مدت مشابه آن در سال قبل 10 درصد کمتر است.

به گزارش بورسینس به نقل از خبرنگار ایسنا، اکثر تحلیلگران معتقدند که تقاضا تا حدی معتدل‌تر خواهد شد اما با توجه به تقاضای مطلوب و آهسته تر چین که 45 درصد مس جهانی را مصرف می کند احتمالا این تقاضا سه تا چهار درصد بهبود خواهد یافت. اما از جنبه عرضه پیش‌بینی ها تیره و تار است و اکثر تحلیلگران پیش بینی می کنند که بازار مس امسال به سمت عرضه مازاد در حد 400 هزار تن حرکت کند.

صنعت مس تاریخچه طولانی و حیرت انگیزی از جنبه عرضه دارد. مشکلات معمول مربوط به شرایط بد اقلیمی، فنی، قطع برق یا کارگری توام با کاهش عیار سنگ مس و کنسانتره های کثیف در معادن قدیمی کار پیش بینی را سخت تر کرده است.

علاوه بر عوامل فوق تاخیر در اجرا و راه اندازی پروژه ها، کندتر شدن توسعه معادن، کوچکتر شدن طرح های معدنی به دلیل کاهش قیمت در دو – سه سال گذشته باید برای پیش بینی به همه موارد توجه کرد که مراحل را برای کارشناسان و تحلیلگران در تمام مناطق مشکل کرده است.

طبق اعلام ایمیدرو از ابتدای سال تاکنون تولید جهانی مس تصفیه شده شش تا هفت درصد نوسان داشته است که میزان این نوسان برای شمش مس یا مس تصفیه شده 3.5 درصد تخمین زده شده است.

سال گذشته شاهد وقایع پیش بینی نشده ای بودیم که می توان به مشکلات مالیاتی برای صدور مس، روش های موثر عرضه در سه ماهه نخست سال 2015 که به نوبه خود مایه حیرت و تعجب شد، اشاره کرد.

شیلی بزرگترین تولید کننده مس

بزرگترین تولیدکننده مس در جهان شیلی است که به دلیل وقوع سیل شدید که طی 80 سال گذشته بی سابقه بود باعث تعطیلی معادن این کشور و کاهش 1.6 میلیون تنی تولیدات آن شد. علاوه بر این مشکلات فنی یک واحد ذوب در معدن Olympic Dam در جنوب استرالیا موجب کاهش 70 هزار تن مس در بازار شد.

طبق اعلام ایمیدرو بر اساس پیش بینی‌های جهانی به نظر می رسد که قیمت مس همچنان تا پایان سال جاری با بهبود تقاضای فصلی تدریجا افزایش پیدا کند.

میزان تقاضا در سه ماهه نخست هر سال معمولا نامطلوب است، چون خریداران به بازار خوش بین نبوده و قیمت کاهش پیدا می کند. در حال حاضر قیمت مس به پایین ترین حد خود رسیده اما پیش‌بینی ها حاکی از افزایش قیمت مس است.

با توجه به پیش بینی کمبود مواد اولیه در بازار قیمت ها بالاتر خواهد رفت. پس از آن باز قیمت ها به دلیل کمبود در بازار بتدریج افزایش پیدا کرده به 8000 دلار در هر تن ( 3.6 دلار در هر پوند) در سال 2019 خواهد رسید.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.


نکات مهم

  • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
  • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
  • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
  • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.