احتمال وضعیت رو به بهبود فلز سرخ

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
فلز سرخ روی خوش به خود می‌بیند

 اکثر دیدگاه‌ها نسبت به بازارهای روی، نیکل و حتی در حد کمتری در مورد سرب خوش بینانه به نظر می رسد.

در رابطه با مس به عنوان شاخصی پیشرو در رشد اقتصادی باید گفت که نظرات محتاطانه‌ای مطرح می شود، چون قیمت این فلز پس از یک افت 5.5 ساله امسال جانی تازه گرفته و به 2.7 دلار در هر پوند یا 6000 دلار در هر تن رسیده که باز نسبت به مدت مشابه آن در سال قبل 10 درصد کمتر است.

به گزارش بورسینس به نقل از خبرنگار ایسنا، اکثر تحلیلگران معتقدند که تقاضا تا حدی معتدل‌تر خواهد شد اما با توجه به تقاضای مطلوب و آهسته تر چین که 45 درصد مس جهانی را مصرف می کند احتمالا این تقاضا سه تا چهار درصد بهبود خواهد یافت. اما از جنبه عرضه پیش‌بینی ها تیره و تار است و اکثر تحلیلگران پیش بینی می کنند که بازار مس امسال به سمت عرضه مازاد در حد 400 هزار تن حرکت کند.

صنعت مس تاریخچه طولانی و حیرت انگیزی از جنبه عرضه دارد. مشکلات معمول مربوط به شرایط بد اقلیمی، فنی، قطع برق یا کارگری توام با کاهش عیار سنگ مس و کنسانتره های کثیف در معادن قدیمی کار پیش بینی را سخت تر کرده است.

علاوه بر عوامل فوق تاخیر در اجرا و راه اندازی پروژه ها، کندتر شدن توسعه معادن، کوچکتر شدن طرح های معدنی به دلیل کاهش قیمت در دو – سه سال گذشته باید برای پیش بینی به همه موارد توجه کرد که مراحل را برای کارشناسان و تحلیلگران در تمام مناطق مشکل کرده است.

طبق اعلام ایمیدرو از ابتدای سال تاکنون تولید جهانی مس تصفیه شده شش تا هفت درصد نوسان داشته است که میزان این نوسان برای شمش مس یا مس تصفیه شده 3.5 درصد تخمین زده شده است.

سال گذشته شاهد وقایع پیش بینی نشده ای بودیم که می توان به مشکلات مالیاتی برای صدور مس، روش های موثر عرضه در سه ماهه نخست سال 2015 که به نوبه خود مایه حیرت و تعجب شد، اشاره کرد.

شیلی بزرگترین تولید کننده مس

بزرگترین تولیدکننده مس در جهان شیلی است که به دلیل وقوع سیل شدید که طی 80 سال گذشته بی سابقه بود باعث تعطیلی معادن این کشور و کاهش 1.6 میلیون تنی تولیدات آن شد. علاوه بر این مشکلات فنی یک واحد ذوب در معدن Olympic Dam در جنوب استرالیا موجب کاهش 70 هزار تن مس در بازار شد.

طبق اعلام ایمیدرو بر اساس پیش بینی‌های جهانی به نظر می رسد که قیمت مس همچنان تا پایان سال جاری با بهبود تقاضای فصلی تدریجا افزایش پیدا کند.

میزان تقاضا در سه ماهه نخست هر سال معمولا نامطلوب است، چون خریداران به بازار خوش بین نبوده و قیمت کاهش پیدا می کند. در حال حاضر قیمت مس به پایین ترین حد خود رسیده اما پیش‌بینی ها حاکی از افزایش قیمت مس است.

با توجه به پیش بینی کمبود مواد اولیه در بازار قیمت ها بالاتر خواهد رفت. پس از آن باز قیمت ها به دلیل کمبود در بازار بتدریج افزایش پیدا کرده به 8000 دلار در هر تن ( 3.6 دلار در هر پوند) در سال 2019 خواهد رسید.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب