شاخص کل فرابورس ایران (آیفکس) دو ساله شد

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
"آیفکس" دو ساله شد

شاخص کل فرابورس ایران که سال ۹۲ همزمان با افتتاح هفتمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه با عدد ۵۴۷ واحد رونمایی شد، در اردیبهشت امسال دو ساله شد.

به گزارش بورسینس به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم؛ محاسبه شاخص قیمت و بازده نقدی(شاخص کل) فرابورس ایران با ورود اولین شرکت پذیرفته شده در صنعت محصولات کانی غیرفلزی(شرکت بازرگانی و تولیدی مرجان کار – نماد کمرجان) در روز ششم مهرماه سال 1388 با عدد پایه 100 آغاز شد و با گذشت سه سال و 7 ماه و 10 روز از آن زمان، شاخص کل فرابورس ایران با 46 شرکت در 21 صنعت مختلف و با ارزش بازاری حدود 51 هزارمیلیارد تومان به عدد 547 واحد رسید تا سرانجام در روز سه‌شنبه، 18 آبان سال 92 همزمان با افتتاح هفتمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه شاخص کل فرابورس ایران در ارتفاع 547 واحد متولد شود.

آیفکس که این روزها در محدوده 720 واحدی در نوسان است در حالی دو سالگی خود را پشت سر می گذارد که در روز 25 آذر سال 92 و در بهبوهه روزهای پربازده بازار سهام، با رکوردشکنی ارتفاع 904.13 واحد را نیز به خود دیده است.

حالا پس از گذشت دو سال، ارزش کل بازارهای فرابورس ایران به بیش از 58 هزار میلیارد تومان رسیده و فرمول شاخص کل این شرکت هم همانند شاخص قیمت و بازده نقدی شرکت بورس اوراق بهادار برآورد می‌شود.

شاخص کل(قیمت و بازده نقدی) فرابورس ایران تمامی شرکت های پذیرفته شده در بازار اول و دوم این شرکت را دربرمی‌گیرد و در صورتی که نماد شرکت بسته شود یا برای مدتی معامله نشود، قیمت آخرین معامله آن در شاخص لحاظ می‌شود؛ بنابراین تعداد سهام منتشره شرکت‌ها معیار وزن دهی در این شاخص است که این امر منجر به تاثیر بیشتر شرکت های بزرگ در شاخص می شود.

از طرف دیگر این شاخص نمایانگر روند عمومی قیمت در میان شرکت های مورد بررسی است و از تغییرات قیمت نیز متاثر می‌شود. این در حالی است که بازده نقدی پرداختی شرکت ها باعث تعدیل پایه شاخص فوق می شود و به نوعی بازده نقدی پرداختی شرکت ها در شاخص لحاظ می شود.

همچنین نگاهی به آمار نشان می دهد در سالی که گذشت شاخص کل فرابورس ایران که در آخرین روز معاملاتی سال 92 بر روی رقم 771 واحد ایستاده بود، در روز پایانی معاملات سال 93 به ارتفاع 668 واحد رضایت داد که حکایت از افت 103 واحدی و ریزش 13 درصدی دارد. از سوی دیگر ارزش این بازار نیز با افت 13 درصدی نسبت به سال 92 در پایان معاملات آخرین روز سال گذشته به رقم 834 هزار و 663 میلیارد ریال رسید.

ارزش معاملات فرابورس ایران هم در سال 93 با رشد 14 درصدی نسبت به سال 92 به رقم 332 هزار و 447 میلیارد ریال رسید و حجم و تعداد معامله‌گران نیز به ترتیب با رشد 33 و افت 36 درصدی به رقم های 52 هزار و 678 میلیارد ورقه و یک میلیون و 131 هزار و 191 خریدار راضی شدند.
افزون بر این؛ صنایع محصولات شیمیایی با ارزش بازار 33738 میلیارد تومان(40 درصد)؛ محصولات فلزات اساسی با ارزش بازار 8707 میلیارد تومان(10 درصد)؛ بانکها و موسسات اعتباری با ارزش بازار 7232 میلیارد تومان(9 درصد)؛ فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای با ارزش بازار 5889 میلیارد تومان(7 درصد) و واسطه‌گری‌های مالی و پولی با ارزش بازار 4301 میلیارد تومان(5 درصد) پنج صنعت نخست موثر بر ارزش کل بازار فرابورس ایران در سال گذشته هستند.

مهدی حاجی وند

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب