نظارت بر روند بازار و عملکرد فعالان بورس برعهده سازمان بورس است

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
سازمان بورس باید پاسخگو باشد/با متخلفان برخورد خواهد شد

قلب بازار نمی تپد؛ به داد بورس برسید. این خواسته و حرف دل سهامداران و سرمایه گذارانی است که مدت ها به امید بهبود شرایط و کسب سود، پیه روند فرسایشی کنونی را به تن خود مالیده اند.

به گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، این روزها شرایط بازار سرمایه تا حدی بی ثبات و ناپایدار است که داد سهامداران به مجلس نیز رسیده است. بطوریکه خبرها از احتمال حضور وزیر اقتصاد و رییس سازمان بورس به مجلس طی هفته جاری حکایت دارد تا ایرادات وارده به مسئولان این نهاد متولی بازار در راستای عمل به وظیفه اصلی خود در نظارت و برخورد با متخلفان توسط نمایندگان مردم مورد بررسی قرار گیرد.

در همین ارتباط، رییس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی درگفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: در حال حاضر ابعاد و آثار ناشی از عدم ثبات در بورس و به ویژه پایین آمدن قیمت سهام و شاخص ها با سرعت زیاد را شاهد هستیم که به دنبال آن اکثر سرمایه گذاران و سهامداران جزء متضرر شده اند و در همین راستا مسئولین بازار سرمایه بایستی پاسخگوی شرایط فعلی بورس باشند.

محمدعلی پورمختار افزود: کمیسیون اصل 90 اطلاعات موثقی از عملکرد کارگزاری ها، شرکت های حقوقی و روش های مورد استفاده آنها در معاملات و همچنین عملکرد سازمان بورس در نظارت بر بازار در اختیار دارد و شبهات موجود در تمامی این موارد موجب شده که کمیسیون اصل 90 در جلساتی با حضور وزیر اقتصاد و رییس سازمان بورس مجموعه این اتفاقات را مورد بررسی قرار دهد.

وی تأکید کرد: همواره نظارت بر روند بازار و عملکرد فعالان بورس اعم از حقیقی و حقوقی و برخورد با سوء استفاده کنندگان احتمالی وظیفه سازمان بورس است تا با مدیریت و نظارت دقیق، بتوان جلوی برخی افزایش و یا کاهش بی رویه قیمت سهام را گرفت. ضمن اینکه برخورد با متخلفان نیز از دیگر وظایفی است که سازمان بورس بایستی آن را عملی کند.

پورمختار با اشاره به برخی تخلفات صورت گرفته در روند معاملات، اظهار داشت: سازمان بورس به دلیل امکانات و دسترسی بالایی که به اطلاعات موجود در بازار سرمایه دارد، بایستی در خصوص نظارت دقیق بر عملکرد فعالان بازار سرمایه و برخورد با متخلفان احتمالی حرکتی جدی را اعمال کند؛ بطوریکه بخشی از این اطلاعات در اختیار کمیسیون اصل 90 بوده و مسلماً این اطلاعات بر سازمان بورس پوشیده نیست و سازمان مذکور دسترسی بیشتری به آنها دارد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در خاتمه سخنان خود پیرامون وجود برخی رانت ها، تخلفات و حتی فساد در بدنه بازار سرمایه تصریح کرد: باید احتمال بروز تخلفاتی همچون دستکاری قیمت و دخالت غیر قانونی در روند معاملات مورد بررسی قرار گیرد و در صورت وجود اسناد و مدارک موثق پیرامون این موضوع، نسبت به برخوردهای قانونی با متخلفان احتمالی اقدام شود. در همین راستا کمیسیون اصل 90 خواستار برگزاری جلساتی با حضور وزیر اقتصاد، رییس سازمان بورس و برخی مدیران و کارشناسان فعال حوزه بازار سرمایه است تا طی هفته جاری نسبت به اتفاقات اخیر شفاف سازی لازم صورت گیرد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب