افزایش سقف تسهیلات مسکن، راهکار اساسی برای رونق بازار مسکن نیست

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بازار مسکن

شورای پول و اعتبار در جلسه روزهای اخیر خود سقف اعتبار پنج نوع تسهیلات بانکی را افزایش داد و در این شرایط زمزمه هایی مبنی بر افزایش وام مسکن به 50 تا 60 میلیون تومان نیز شنیده می شود. حال این سوال مطرح است که تحقق این امر چه آثاری بر ایجاد رونق در بازار مسکن اعمال می کند؟

در همین ارتباط، یک کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: بازار مسکن در حالی با رکود تورمی مواجه شده که از یک سو رکود براین بازار حاکم است و از سوی دیگر با افزایش قابل توجه قیمت مسکن، قدرت خرید متقاضیان کاهش یافته است. بر این اساس به نظر می رسد برای خروج از این وضعیت می بایست طرف عرضه و تقاضا تقویت شود.

سلطان خادم المله به افزایش مبلغ تسهیلات اشاره کرد وگفت: اگرچه این امر عاملی برای تحریک تقاضا به شمار می رود اما تا زمانی که وضعیت مسکن در این شرایط قرار دارد بعید به نظر می رسد که افزایش سقف تسهیلات اثر مثبت قابل توجهی بر بازار مسکن اعمال کند.

چراکه قیمت مسکن طی سال های اخیر به اندازه ای افزایش یافته که به نظر می رسد این وام ها پاسخگو نیست و در این شرایط نقدینگی قابل توجهی برای خرید مسکن در کلان شهرها بویژه تهران نیاز است.

وی افزود: همچنین شرایط اعطای تسهیلات و نرخ بهره آن نیز می بایست مد نظر قرار بگیرد و در وضعیتی که رکود در اقتصاد کلان وجود دارد راهکارهای این چنینی با استقبال مواجه نمی شود و ممکن است تنها حجم معاملات را افزایش دهد، اما موجب رونق بازار مسکن نخواهد شد.

این کارشناس بازار سرمایه به راهکار اساسی جهت برون رفت از وضعیت فعلی اشاره کرد و گفت: وضعیت کلی اقتصاد کشور درگیر ریسک های سیستماتیک است که تاکنون برطرف نشده و تا به سرانجام نرسیدن موضوع مذاکرات هسته ای رونق واقعی نیز در اقتصاد کشور ایجاد نمی شود. چراکه به نظر می رسد تنها در صورت رونق وضعیت کلی است که توان خرید متقاضیان افزایش می یابد و وضعیت ساخت و ساز و عرضه بهبود می یابد.

خادم المله در خاتمه افزود: اگرچه با توافق نهایی انتظار رونق وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور می رود، اما باید به این نکته توجه داشت که مشاهده آثار ایجاد رونق در اقتصاد کشور نیازمند زمان طولانی است و اثرات آن با تأخیر زمانی اعمال خواهد شد. از این رو نباید انتظار تحول اساسی زودهنگام در بازار مسکن با بهبود روابط بین المللی داشت.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب