اجماع اکثر بانک‌ها بر نرخ روزشمار 10 درصد

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
رقابت در بازار بانکی

بعد از آنکه بانک مرکزی اختیار تعیین نرخ سود سپرده ‌های کوتاه مدت زیر یکسال را به بانک‌ها واگذار کرد کسب اطلاع از شعب نظام بانکی حکایت از آن دارد که اکثر بانکداران بر نرخ سود روزشمار ۱۰ درصد اجماع کرده اند.

به گزارش بورسینس به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با تصمیم شورای پول و اعتبار و البته بعد از ابلاغ از سوی بانک مرکزی از چهارشنبه 16 اردیبهشت ماه نرخ سود سپرده‌های یک‌ساله در نظام بانکی 20 درصد شد.

البته بانک مرکزی ضمن ابلاغ بخشنامه سود بانکی در بخشنامه‌ای جداگانه هم اعلام کرد که اختیار تعیین نرخ سود سپرده‌های کوتاه‌مدت کمتر از یک سال به بانک‌ها واگذار شده است.

بانک مرکزی در این بخشنامه تأکید کرده که سقف نرخ سود سپرده‌های کمتر از یک سال نباید از 20 درصد تجاوز کند هرچند بانک ملی با تعدادی از بانک‌های بزرگ کشور توافق کرده‌اند که همان نرخهای قبلی را برای سپرده‌های کمتر از یک سال اعمال کنند.

آزاد شدن تصمیم گیری درباره سودهای روزشمار و کوتاه‌مدت این احتمال را تقویت کرد که تعدادی از بانک‌ها برای جذب سپرده‌های بیشتر رقابت در این حوزه را تشدید کرده و نرخهایی بالا را به سپرده گذاران ارائه دهند.

البته هدف بانک مرکزی از این تفویض اختیار این بوده که رقابت در بازار بانکی تقویت شود ولی احتمال دارد که همین رقابت عرصه را بر بانک‌هایی که روزشمارشان 10 درصد است تنگ کند.

به گزارش تسنیم، پیش از این نرخ سود سپرده‌های سرمایه گذاری مدت‌دار 9 ماه تا یک سال 20 درصد، نرخ سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار 6 ماه تا نه ماه 18 درصد، نرخ سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار سه ماه تا شش ماه 14 درصد و نرخ سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت عادی 10 درصد بود.

برهمین اساس، خبرنگار تسنیم با تعدادی از بانک های دولتی و خصوصی تماس گرفت و با خبر شد که اکثر بانک‌ها بر نرخ روز شمار 10 درصد اجماع کرده اند و تنها تعداد محدودی از بانک‌ها روزشمار 19 و 20 درصدی را در دستور کار خود قرار داده اند.

یکی از مسئولان شعب بانک های خصوصی در همین ارتباط به خبرنگار تسنیم گفت: قرار بوده که بانک ها با هم جلسه ای داشته باشند و تکلیف نرخ های جدید روز شمار را مشخص کنند ولی هنوز خبری نشده است.

اما این درحالی است که اکثر شعب بانک های دولتی و خصوصی در هنگام اعلام سیاست جدید سود بانکی به خبرنگار ما گفتند که این بخشنامه به تازگی ابلاغ شده و براساس آن سود روزشمار 10 درصد و یکساله 20 درصد تعیین شده است.

بنابراین می توان گفت که تقریبا اجماع بانکی‌ها بر این بوده که نرخ سود روزشمار در دور جدید بدون تغییر و مانند قبل باشد ولی تعدادی از بانک‌ها به منظور جذب سپرده سقف تعیین شده را برای روز شما تعیین کرده اند.

همچنین  در برخی از بانک‌ها دیگر سپرده کوتاه مدت زیر یکسال یا روزشمار به مانند آنچه در مصوبه شورای پول و اعتبار معنا ندارد چراکه این بانک‌ها به مشتری اعلام میکنند در این بانک سپرده اسماً یکساله با سود 20 درصد افتتاح می شود که بعد از یک ماه قابلیت برداشت وجوه مهیا می شود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب