برای حفظ صنعت سیمان 17 درصد افزایش نرخ نیاز است

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم سیمان

با توجه به کلینکر مازاد و ذخیره شده در انبارها طی سال گذشته به مدت 20 روز، تولید این محصول را با توافق وزارت نفت متوقف کردیم تا به عرضه و تقاضای این محصول بازگردد.

دبیر انجمن سیمان در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز ضمن بیان مطلب فوق اظهار داشت: در حال حاضر کلینکر از سوی کارخانه ها در حال تولید می باشد و این درحالی است که قرار بر این بود وزارت نفت به ازای هر متر مکعب عدم مصرف سوخت ناشی از توقف تولید، یارانه نقدی به کارخانه های سیمان پرداخت کند اما تاکنون هیچ یارانه ای دریافت نشده است.

عبد الرضا شیخان در مورد وضعیت صادرات این صنعت اظهار داشت: با اینکه در سال 93 نسبت به سال 92 صادرات محصولات این صنعت مشکلات کمتری داشت اما به طور میانگین صادرات این صنعت وضعیت مناسبی نداشته و در فروردین ماه سال جاری نیز نسبت به سال گذشته 6 درصد کاهش تقاضای داخلی و 20 درصد کاهش صادرات را شاهد بودیم.

وی در ادامه افزود: متأسفانه برای صادرات سیمان ایران قوانین جدیدی وضع شده که صادرات این محصول را به عراق و افغانستان سخت تر می کند. عراق تعرفه ورود کالاها را افزایش داده که این موضوع منجر به کاهش صادرات سیمان ایران می شود که باید برای رفع این مشکل تعرفه ترجیحی توسط سازمان توسعه و تجارت وضع شده و با دولت نیز در این رابطه به تفاهم برسند.

وی در رابطه با برنامه های افزایش صادرات سیمان کشور اظهار داشت: با توجه به کاهش تقاضا و مشکلات صادراتی این محصول، برای رفع این مشکلات به دنبال بازارهای جدید صادراتی در کشورهای شمال آفریقا و آسیای میانه هستیم.

وی همچنین در مورد ارائه درخواست افزایش قیمت سیمان گفت: طبق برآورد ما، صنعت سیمان برای حفظ و بقای خود نیاز به افزایش 17 درصدی قیمت دارد که این افزایش برای حفظ کارخانه های فعلی کشور می باشد البته این خبر هنوز نهایی نشده ولی درخواست آن ارائه شده که از طرف دولت باید تصویب گردد.

وی در پایان در رابطه با عرضه سیمان در بورس کالا اظهار داشت: در حال حاضر هنوز موفق به عرضه سیمان در بورس کالا نشده ایم اما به زودی عرضه این محصول را در بورس صادراتی خواهیم داشت.

براساس این گزارش، با توجه به مازاد عرضه به تقاضا در این صنعت عرضه این محصولات در بورس کالا باعث خواهد شد تا قیمت آنها به تعادل رسیده و حالت رقابتی پیدا کند. اما در این رابطه با موانعی روبرو بوده و تاکنون عرضه این محصول در بورس کالا در هاله ای از ابهام قرار دارد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب