آسیب پذیری بورس به اخبار منفی و شایعات / مشکلات بورس از کجا نشات می‌گیرد؟

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بازار سهام

بورس تهران این روزها دیگر به اخبار خوب واکنش مثبتی نشان نمی دهد، اما نسبت به معدود اخبار منفی و برخی شایعات که تعدادی از آنها حتی پایه و اساس درستی هم ندارد، آسیب پذیر شده است.

روند ضعیف بازار سهام که عده ای آن را آینه تمام قد از اقتصاد ایران می دانند، حتی فعالان همیشگی این بازار را نسبت به ادامه ماندن و حضور در بورس با شک و تردید مواجه کرده است.

بسیاری از گروه های موجود در صفحات مجازی که با حضور صدها نفر از فعالان بازار سرمایه تشکیل شده است، می کوشند تا با ارائه اخبار و تحلیل های موثر، قدری از جو منفی بکاهند و به اصطلاح فضا را تلطیف کنند، اما بازهم یک خبر منفی در میان چندین و چند خبر مثبت کافی است تا همه نقشه ها را نقش بر آب کند.

این روزها همه از دلیل سقوط پی در پی بازار سهام می پرسند؛ چه آنها که در بازار فعالیت دارند و چه افرادی که از دور اخبار بورس را پیگیری می کنند. آیا کمبود نقدینگی، عرضه های اولیه متعدد، بی میلی سهامداران یا انتظار برای مشخص شدن نتیجه مذاکرات و ترس از نرسیدن دو طرف به توافق نهایی دلیل این مسائل است؟

چرا کاهش 2 درصدی سود بانکی تاثیری بر بازار نداشته است؟ آیا دولت برنامه ای برای کنترل وضعیت موجود در بازار سهام دارد؟ آیا مدیران فعلی بازار سهام توان لازم برای مدیریت بازار را دارند؟ بی شک تک تک موارد یادشده هم اکنون از مهم ترین پرسش ها و دغدغه های سهامدارن و فعالان بازار سرمایه است.

البته ماجرا به اینجا ختم نمی شود. در دیداری که رئیس سازمان بورس با رئیس مجلس داشت، علی لاریجانی، مصوبات مجلس را در طرح ها و لوایح اخیر از جمله لایحه رفع موانع تولید و همچنین مصوبه الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت دارای ظرفیت های قابل توجهی برای رشد و توسعه هر چه بیشتر این بازار ارزیابی کرد و حمایت قوه مقننه در جهت ارتقا و رونق بازار سرمایه را اولویت دار دانست. محمد فطانت نیز ابهامات و موانع موجود بر سر راه صنایع مهم از جمله پالایشگاهی، سیمان، فولاد، سنگ آهن، پتروشیمی، بانک و خودرو را عامل موثری بر نوسانات اخیر شاخص بورس برشمرد.

شاید آنچه که بیش از دلایل ذکر شده توسط آقای فطانت بر نوسانات بورس تاثیر گذاشته و همچنان در حال آسیب رساندن به این بازار است، نه مشکلات بنیادی برخی صنایع که البته موضوع تازه ای هم نیست، بلکه شیوه مدیریت بر مسایل حاشیه ای و اخبار بازار بوده است.

ممکن است مشکل صنعت پالایشگاهی موضوع جدیدی برای بازار سهام باشد، اما مسایل صنعت سیمان، خودرو و فولاد مباحث جدیدی نیست و از مدت ها قبل این صنایع با مشکلات خاص خود مواجه اند و منطقی نیست این مسایل را به مشکلات کنونی بورس گره بزنیم.

در چنین شرایطی از دولت یازدهم که با نماد تدبیر و امید برگزیده شد، انتظار می رود که با استفاده از ظرفیت های موجود در کشور و مدیریت مذاکرات هسته ای و حاشیه های آن در جامعه از رویکرد صبر و انتظار در مورد مذاکرات فاصله بگیرد و با تحرک بخشیدن به بخش های مختلف، اقتصاد کشور را از شرایط کنونی خارج کند.

بی شک نکته کلیدی نهفته در تصمیمات احتمالی دولت می تواند استفاده از مدیرانی باشد که بتوانند تحرک لازم را به سطوح مختلف جامعه تزریق کنند.

پرویز امانیان

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب