پشت‌پرده واگذاری سهام شرکت پتروشیمی مبین به 43 نفر

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بازار سهام

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، واگذاری ۱۸ میلیون سهم پتروشیمی مبین به ۴۳نفر را فاجعه‌بار خواند و گفت: باید این اشخاص هرچه سریع‌تر شناسایی شوند، در عین حال سازمان بورس اعلام کرد موضوع را به‌طور جدی پیگیری خواهد کرد.

به گزارش بورسینس به نقل از خبرگزاری  تسنیم، موید حسینی‌صدر شب گذشته در گفت‌وگو با برنامه پایش، اظهار داشت: پتروشیمی مبین امکانات و مواد مورد نیاز مثل اکسیژن، نیتروژن، برق، آب صنعتی، بخار هوا و غیره را برای سایر پتروشیمی ها تأمین می کند. این پتروشیمی یک مجموعه ای است که سود تضمینی دارد. یعنی یک مجتمع صنعتی یا پتروشیمی خیلی سود ده است.

وی گفت : قرار بر این بود که فقط هر کس بتواند طبق روال عرضه سهام بتواند یک سهام محدودی بخرد تا قیمت مشخص و فضا رقابتی شود و در نهایت سواستفاده نشود. رانت خواری اطلاعاتی در واقع وجود نداشته باشد و مدیران هم تبانی نکرده باشند که خودشان این سهام را بخرند.
این نماینده مجلس تصریح کرد : برای پیشگیری از این قضایا همیشه تعداد محدودی را به فروش می رسانند و خودشان هم اعلام کرده بودند اما متوجه شدیم که 43 کد خریدار فقط این سهام ها را خریده اند.

حسینی گفت: بعد از مصاحبه من با اصحاب رسانه گزارشی به من رسید که این 43 نفر را اگر رصد کنید متوجه می شوید که قبلا هم انحصاری خرید کرده اند. باید مشخص شود که این 43 نفر چه کسانی هستند.
وی افزود : هر سهم پتروشیمی مبین حداقل 450 تومان قیمتش است که برای آن 290 تومان قیمت پایه تعیین شد. اینکه معاملات را باطل کردند به دلیل مصاحبه من با اصحاب رسانه بود.

این نماینده مجلس گفت : من به عنوان وکیل ملت و ناظر وقتی اطلاعاتی به من می رسد وظیفه ام این است که هم آن را منعکس کنم و هم آن را رسانه ای کنم و آزادی بیان به همین معنا است.
وی ادامه داد : اگر شرکت بورس اطلاع داشت چرا یک هفته بعد اقدام کردند. اصلا چرا مسئولان سازمان امشب برای توضیح در این مورد حاضر به پاسخگویی نشدند. باید رانت اطلاعاتی و شناسایی این افراد صورت بگیرد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، واگذاری 18 میلیون سهم پتروشیمی مبین به 43نفر را فاجعه‌بار خواند و گفت: باید این اشخاص هرچه سریع‌تر شناسایی شوند، در عین حال سازمان بورس اعلام کرد موضوع را به‌طور جدی پیگیری خواهد کرد. سهام شرکت پتروشیمی مبین که دارای ارزش 3.5 میلیارد دلاری است نباید در فضای غیررقابتی واگذار شود.

در ادامه علی صحرایی معاون شرکت بورس در ارتباط تلفنی با برنامه پایش اظهار کرد: موضوع به این شکلی که مسئول کارگروه پتروشیمی مجلس تعریف کرد نیست. روز اولی که فروش سهام بوده پنج درصد سهام شرکت کشف قیمت شده و با محدوده کل سهامداری پنج هزار سهم است.
صحرایی گفت : بیشترین توزیع را نماد مبین در بین سهامداران داشته است. برای هر کد 50 هزار محدودیت گذاشته و 45 هزار نفر از هموطنان موفق به خرید سهام شدند.
وی افزود : نحوه سفارش دهی در بورس تهران ارسال سفارش، سبد سفارش و سفارش تنها است و محدودیت ارسال در سفارش تا ساعت هشت و 40 دقیقه است. در نماد مبین آن روز ناظر پیغام داد که سفارش گیری مجدد ساعت 9 و ربع شروع می شود.

معاون شرکت بورس گفت : بعضی از کارگزاری ها که در ارسال سفارش هیچ محدودیتی هم ندارند موفق به خرید تعداد زیاد 18 و نیم میلیون سهم برای برخی از مشتریان کنند. بورس تهران پس از اینکه از این موضوع اطلاع پیدا کرد اولا نماد را متوقف کرد و بعد هم کلیه معاملات را باطل کرد. اما متاسفانه برخی از مطبوعات و سایت ها با انعکاس غلط این موضوع هم باعث ابهام برای سرمایه گذاران شده اند و هم اعتماد بازار سرمایه را خدشه دار کردند. اینکه در یک رسانه ملی اعلام می شود قبلا هم این اتفاق افتاده که ملاک نیست باید مدارک لازم هم ارائه شود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: پتروشیمی مبین

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب