اوراق مشارکت گل‌گهر پربازده‌ترین اوراق با درآمد ثابت کشور شد

اخبار معدنی

بنا بر گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز ، اینروزها بحث نرخ سود سپرده بانکی و اوراق مشارکت خیلی داغ است و یکی از شرکتهایی که در سالهای گذشته از فروش اوراق آن استقبال شده است شرکت گل گهر است لذا به سراغ مدیر این اوراق رفتیم تا از کم و کیف موضوع مطلع شویم .

جناب آقای حدادی، باتوجه به پایان اولین سال انتشار اوراق مشارکت گل‌گهر، لطفا در مورد میزان بازدهی این اوراق در سال اول بازارگردانی آن ، توضیحاتی را ارائه فرمائید؟

 اوراق مشارکت گل‌گهر در تاریخ 93.02.15 با قیمت هر ورقه 1.000.000 ریال توسط شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر منتشر و با شیوه بازارگردانی امید 1 توسط شرکت تامین سرمایه امید بازارگردانی گردید. بر طبق مدل بازارگردانی امید 1، بازارگردان مظنه‌های خرید و فروش خود را برای دوره مشخصی اعلام می‌نماید که با توجه به مظنه‌های اعلام شده، بازدهی اوراق برای پذیره‌نویسان اولیه بین 23 الی 25 درصد بالغ گردید و بازارگردان متعهد به حفظ کف قیمتی 1.051.267 ریال از مورخ 94.02.15 تا پایان عمر اوراق می­باشد.

قیمت تضمینی خرید بازارگردان در تاریخ 94.02.15 موجب شد تا بازدهی سرمایه‌گذاران در چند ماه پایانی سال نخست بازارگردانی اوراق، بسته به قیمت خرید خود تا بیش از 28 درصد روزشمار سالیانه، متناسب با مدت نگهداری افزایش یابد.

با توجه به توضیحاتی که درخصوص مدل بازارگردانی اوراق مشارکت گل‌گهر، در سال نخست بازارگردانی آن در اختیار سرمایه‌گذاران قرار داده شد، آیا نرخ بالای بازدهی برای اوراق مذکور، بعد از سال نخست بازارگردانی ادامه خواهد داشت؟

 همانگونه که قبلا در مورد مدل بازارگردانی امید 1 اشاره شد، به دلیل شیوه بازارگردانی، نرخ بازدهی اوراق مشارکت گل‌گهر به ویژه در سه ماه پایانی سال نخست بازارگردانی افزایش قابل توجهی داشت. تلاش مجموعه امید برآن است که بازدهی مازاد بعنوان پاداش وفاداری به سرمایه‌گذاران ارائه شود، به همین دلیل شرکت تامین سرمایه امید نسبت به ارائه مظنه خرید و فروش خود به صورت شش ماهه اقدام نموده است.

بر اساس مظنه‌های اعلام شده حداقل قیمت خرید تضمینی اوراق از تاریخ 94.08.15 به بعد 1.082.656 ریال خواهد بود. به عبارت دیگر یک سرمایه‌گذار با خرید اوراق در تاریخ 94.02.16 و نگهداری آن تا تاریخ 94.08.15 از بازدهی 12.5 درصد برخوردار خواهد بود که معادل نرخ بازدهی 25 درصد روزشمار سالیانه می­باشد.

 همچنین در مورد اوراق مشارکت گل‌گهر این نکته قابل ذکر می‌باشد که این اوراق در حال حاضر پس از اوراق سلف موازی استاندارد گل‌گهر، پر بازده‌ترین اوراق با درآمد ثابت کشور در چند سال اخیر بوده است.

در پایان اگر نکته حائز اهمیتی باقی مانده، بفرمائید؟

 شرکت تامین سرمایه امید رویکرد خود را پرداخت سودهای ترجیحی منطبق با شرایط اقتصادی جامعه به عموم سرمایه‌گذاران خرد و کلان قرار داده است؛ از این رو سیاست شرکت بر ارائه نرخ سود مازاد به عموم سرمایه‌گذاران بدون توجه به میزان سرمایه‌گذاری می‌باشد و بر همین اساس است که مدل‌های بازارگردانی متنوعی بدین منظور در شرکت تامین سرمایه امید طراحی و اجرا گردیده است. این در حالیست که مبنای دیگر مدل‌های بازارگردانی در بازار سرمایه بر اساس مذاکره و پیشنهاد نرخ سود مازاد به دارندگان مبالغ کلان می‌باشد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.


نکات مهم

  • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
  • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
  • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
  • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.