اوراق مشارکت گل‌گهر پربازده‌ترین اوراق با درآمد ثابت کشور شد

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار معدنی

بنا بر گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز ، اینروزها بحث نرخ سود سپرده بانکی و اوراق مشارکت خیلی داغ است و یکی از شرکتهایی که در سالهای گذشته از فروش اوراق آن استقبال شده است شرکت گل گهر است لذا به سراغ مدیر این اوراق رفتیم تا از کم و کیف موضوع مطلع شویم .

جناب آقای حدادی، باتوجه به پایان اولین سال انتشار اوراق مشارکت گل‌گهر، لطفا در مورد میزان بازدهی این اوراق در سال اول بازارگردانی آن ، توضیحاتی را ارائه فرمائید؟

 اوراق مشارکت گل‌گهر در تاریخ 93.02.15 با قیمت هر ورقه 1.000.000 ریال توسط شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر منتشر و با شیوه بازارگردانی امید 1 توسط شرکت تامین سرمایه امید بازارگردانی گردید. بر طبق مدل بازارگردانی امید 1، بازارگردان مظنه‌های خرید و فروش خود را برای دوره مشخصی اعلام می‌نماید که با توجه به مظنه‌های اعلام شده، بازدهی اوراق برای پذیره‌نویسان اولیه بین 23 الی 25 درصد بالغ گردید و بازارگردان متعهد به حفظ کف قیمتی 1.051.267 ریال از مورخ 94.02.15 تا پایان عمر اوراق می­باشد.

قیمت تضمینی خرید بازارگردان در تاریخ 94.02.15 موجب شد تا بازدهی سرمایه‌گذاران در چند ماه پایانی سال نخست بازارگردانی اوراق، بسته به قیمت خرید خود تا بیش از 28 درصد روزشمار سالیانه، متناسب با مدت نگهداری افزایش یابد.

با توجه به توضیحاتی که درخصوص مدل بازارگردانی اوراق مشارکت گل‌گهر، در سال نخست بازارگردانی آن در اختیار سرمایه‌گذاران قرار داده شد، آیا نرخ بالای بازدهی برای اوراق مذکور، بعد از سال نخست بازارگردانی ادامه خواهد داشت؟

 همانگونه که قبلا در مورد مدل بازارگردانی امید 1 اشاره شد، به دلیل شیوه بازارگردانی، نرخ بازدهی اوراق مشارکت گل‌گهر به ویژه در سه ماه پایانی سال نخست بازارگردانی افزایش قابل توجهی داشت. تلاش مجموعه امید برآن است که بازدهی مازاد بعنوان پاداش وفاداری به سرمایه‌گذاران ارائه شود، به همین دلیل شرکت تامین سرمایه امید نسبت به ارائه مظنه خرید و فروش خود به صورت شش ماهه اقدام نموده است.

بر اساس مظنه‌های اعلام شده حداقل قیمت خرید تضمینی اوراق از تاریخ 94.08.15 به بعد 1.082.656 ریال خواهد بود. به عبارت دیگر یک سرمایه‌گذار با خرید اوراق در تاریخ 94.02.16 و نگهداری آن تا تاریخ 94.08.15 از بازدهی 12.5 درصد برخوردار خواهد بود که معادل نرخ بازدهی 25 درصد روزشمار سالیانه می­باشد.

 همچنین در مورد اوراق مشارکت گل‌گهر این نکته قابل ذکر می‌باشد که این اوراق در حال حاضر پس از اوراق سلف موازی استاندارد گل‌گهر، پر بازده‌ترین اوراق با درآمد ثابت کشور در چند سال اخیر بوده است.

در پایان اگر نکته حائز اهمیتی باقی مانده، بفرمائید؟

 شرکت تامین سرمایه امید رویکرد خود را پرداخت سودهای ترجیحی منطبق با شرایط اقتصادی جامعه به عموم سرمایه‌گذاران خرد و کلان قرار داده است؛ از این رو سیاست شرکت بر ارائه نرخ سود مازاد به عموم سرمایه‌گذاران بدون توجه به میزان سرمایه‌گذاری می‌باشد و بر همین اساس است که مدل‌های بازارگردانی متنوعی بدین منظور در شرکت تامین سرمایه امید طراحی و اجرا گردیده است. این در حالیست که مبنای دیگر مدل‌های بازارگردانی در بازار سرمایه بر اساس مذاکره و پیشنهاد نرخ سود مازاد به دارندگان مبالغ کلان می‌باشد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: کگل

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب