روند بازار سهام حاصل از رفتار هیجانی است / بورس کمبود نقدینگی دارد

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورسی

روند نوسازی بورس حاصل از رفتار هیجانی است و به نظر می رسد تا زمانیکه چنین رفتار هایی وجود دارد بازار سرمایه به ثبات نمی رسد که این امر تنها به ضرر سهامداران خرد است.

نایب رییس هیأت مدیره شرکت کارگزاری توسعه سرمایه دنیا با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: به نظر می رسد اکنون شرایط مناسبی جهت خرید سهام شرکت های فعال بورسی وجود دارد. چراکه در هیچ دوره ای تا این اندازه اخبار مثبت در حوزه اقتصادی و سیاسی وجود نداشت و انتظار می رود تا با حصول توافق نهایی شرایط بهتری پیش روی بازار سرمایه باشد.

میررضا صادقی به عدم ورود نقدینگی جدید همراه با انجام برنامه عرضه اولیه شرکت ها اشاره کرد و اظهار داشت: در این شرایط اغلب سهامداران تصمیم منطقی را در رفتار معاملاتی خود نشان نمی دهند وتنها به دلیل انتظار کسب بازدهی مناسب از خرید سهام شرکت های جدید اقدام به فروش سهام تحت تملک خود می کنند و در نهایت این امر موجب تشدید جو روانی منفی حاکم بر بورس می شود. از این رو به نظر می رسد تا زمانیکه تعادل در بازار سرمایه ایجاد نشده همچنان کمبود نقدینگی وجود دارد.

علاوه بر این، اگرچه افزایش دامنه نوسان اقدام مثبتی ارزیابی می شود اما این امر تنها در شرایط وجود تعادل در بورس مناسب است و در وضعیتی که ریسک سیستماتیک وجود دارد، بستر مناسبی برای افزایش دامنه نوسان قیمتی شرکت ها فراهم نیست.

وی همچنین به صنایع برتر بورس اشاره کرد و ابراز داشت: با توجه به اینکه لغو تحریم های مالی و اقتصادی در اولویت مذاکرات سیاسی کشور قرار دارد، گروه حمل ونقل و درکنار آن بانک ها از صنایع پیشرو بورس به شمار می روند.

علاوه براین صنعت پتروشیمی دارای مزیت نسبی است و از صنایع برتر به شمار می رود و با گشایش روابط بین المللی هزینه صادرات محصولات پتروشیمی کاهش می یابد.

این کارشناس بازار سرمایه به افت قابل توجه ارزش سهام شرکت های پالایشی اشاره کرد و ابراز داشت: این مجموعه ها به ویژه شرکت هایی که قیمت نفت را در محدوده های بالا در بودجه سال مالی جاری خود لحاظ کرده اند از پتانسیل مناسبی برای رشد سودآوری برخوردارند. چراکه هزینه بهای تمام شده محصولات تولیدی آنها بیش از نرخ فروش فرآورده های تولیدی محاسبه شده است.

نایب رییس هیأت مدیره شرکت کارگزاری توسعه سرمایه دنیا در پایان به گروه خودرو اشاره کرد و گفت: شرکت های خودروساز از مشکلات ساختار مالی برخوردارند و زیان انباشته قابل توجهی دارند.

علاوه براین، نسبت پی برای گروه مذکور در مقایسه با پی بر ای بازار سرمایه فاصله قابل توجهی دارد و به نظر می رسد پوشش زیان انباشته خودروسازان و افزایش نسبت پی بر ای آنها نیاز به زمان طولانی دارد و از این رو توصیه می شود سرمایه گذاری در این گروه بر اساس تحلیل بنیادی و با دقت نظر انجام شود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب