فروش پرحجم حقوقی‌ها در نمادهای لیدر / بزرگترین علامت سوال در بازار بورس

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بزرگترین علامت سوال در بازار سرمایه

رشد 311 واحدی شاخص بورس درحالی از ابتدای معاملات روز جاری تاکنون رقم خورده که نماد های بانکی و در رأس آنها “وبملت”، “وبصادر” و نیز “وتجارت” در صدر این گروه لوکوموتیو بازار برای حرکت در مسیر مثبت و صعودی قیمت ها شدند.

به گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، نمادهای بانکی در حالی با همکاری هم حدود نیمی از افزایش 311 واحدی نماگر بازار را به دوش کشیده اند که بزرگترین علامت سوال بازار سرمایه در خصوص معاملات این نمادها وجود دارد. بطوریکه در حالی نمادهای این گروه از ابتدای صبح روز جاری با رشد قیمت ها و البته صف خریداران رو به رو شده اند که سهامداران حقوقی آنها با حجم نسبتاً بالایی اقدام به فروش سهام و عرضه های پر حجم کرده اند.

بطوریکه در نماد “وبصادر” پنج حقوقی عرضه 29 درصد از سهام معامله شده در بازار را برعهده داشته تا بیش از 29 درصد از 34.7 میلیون سهم معامله شده در این نماد توسط حقوقی های این سهم بانکی عرضه شده باشد.

بدین ترتیب، تشکیل صف خرید در نماد “وبصادر” روند صعودی را به این گروه و نیز به کلیت بازار سهام برگرداند.

در نماد بانک تجارت نیز این روند با شدت بیشتری مشاهده می شود؛ آنچنان که 7.4 میلیون سهم از حجم معاملات 21.9 میلیون سهمی توسط پنج سهامدار حقوقی عرضه شده است.

“وبملت” نیز با حجم معاملات بیش از هشت میلیونی نظاره گر حضور پر رنگ حقوقی های خود در قامت فروشنده می باشد. بطوریکه نزدیک به 36 درصد از این حجم معاملات توسط حقوقی ها فروخته شده است. سایر نمادهای بانکی نیز شرایطی مشابه را شاهد هستند.

اما سوالی که این روزها به بزرگترین علامت سوال برای اهالی بازار سرمایه بدل شده، آن است که هدف سهامداران حقوقی بانک ها از این عرضه ها چیست؟ عرضه هایی که در شرایطی انجام می شود که بانک ها تلاش دارند به عنوان لیدر بازار سهام نقش آفرینی کنند و با حرکت مثبت خود لوکوموتیو بورس باشند تا مابقی سهام را نیز برای پیگیری روند مثبت با خود همراه کنند.

به راستی این رفتار حقوقی بانک ها چه معنایی دارد و واقعاً این گروه از فعالان بازار سهام بانکی ها را در چه قیمتی خریده اند که در قیمت های کنونی عرضه کننده هستند؟

آیا این رفتار حقوقی ها نشانه گیری بازار سرمایه و اعتماد فعالان آن نیست؟ آنچنان که می توان ادعا کرد اگر این عملکرد عمدی و در راستای تضعیف روند مثبت بورس نباشد، قطعاً سهوی هم نیست!

حال آنکه مسلم به نظر می رسد که اگر سهامداران حقوقی گروه مذکور با این روش سهام خود را به چوب حراج نزنند، می توانند پس از رشد قیمت ها و در زمان تثبیت شرایط بازار این سهام را با قیمت هایی بالاتر به فروش برسانند.

این اقدام را می توان به مثابه تلنگری دانست که به مریضی که تازه می خواهد از بستر بیماری بلند شود، وارد می گردد و با این حرکت دوباره به زمین می افتد.

از این رو لازم به نظر می رسد که در این شرایط بایستی متولیان و مسئولان بازار سرمایه در رابطه با چنین عرضه هایی از سوی حقوقی ها نظارت و بررسی های بیشتری داشته باشند. چراکه تداوم این رفتارها با نشانه روی اعتماد باقی مانده در بازار، این لوکوموتیو تازه به راه افتاده را از حرکت و شتاب گرفتن باز می دارد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب