توضیحات مدیرعامل “شغدیر” در آستانه عرضه اولیه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار پالایش و پتروشیمی

 مدیر عامل پتروشمی غدیر (شغدیر) در آستانه عرضه اولیه سهام این شرکت در فرابورس به ارائه توضیحاتی پرداخت.

به گزارش ایسنا، مسعود سعیدی طاهری- مدیر عامل پتروشمی غدیر- در جلسه معارفه این شرکت، در جمع فعالان بازار و اصحاب رسانه به تشریح وضعیت و برنامه های شرکت پرداخت و عنوان کرد: شرکت هلدینگ نفت و گاز تامین یکی از بهترین دارایی های خود را در آستانه عرضه اولیه قرار داده است.

وی با بیان اینکه شرکت تاکنون توانسته در تولید PVCبه عنوان برترین تولید کننده کشور به شمار آید، ادامه داد: امیدواریم عرضه این سهم که طی روزهای آتی انجام خواهد شد، به عنوان به یاد ماندنی‌ترین عرضه های بازار سرمایه محسوب شود.

سعیدی طاهری، با بیان این که این شرکت از برندهای برتر تولید کننده pvcدر کشور است، درخصوص چشم انداز این شرکت گفت: پتروشیمی غدیر با تولید 120هزار تن pvc که از لحاظ ظرفیت اسمی پس از اروند و بندر امام قرار دارد، گفت:این شرکت با توجه به دارا بودن سه کلاس توان تولید مجزا سه نوع pvc مورد نیاز بازار را به صورت همزمان دارد.

وی ادامه داد: محصول میانی این پتروشیمیvcm، به میزان 150هزارتن درسال تولید می‌شود که مصرف اصلی آن در داخل کارخانه به منظور تولید pvc است. همچنین30هزارتن مازاد این محصول در صورت نیاز به آبادان، بندرامام و .. عرضه می‌گردد. از سوی دیگر شرکت تولید HCL 18 درصد به میزان 6هزار و 640تن را نیز در دستور کار خود دارد.

مدیر عامل این شرکت با بیان این که استراتژی فروش محصولات هرساله توسط کمیته فروش شرکت تدوین می‌گردد، تصریح کرد: بر این اساس در سال جاری نیز استراتژی شرکت فروش 60 درصد داخلی و 40درصد فروش خارجی تعریف شده است. پتروشیمی غدیر در بودجه 94خود، 64 هزارتن فروش داخلی این محصول و 51هزارتن مصرف صادراتی لحاظ کرده است.همچنین شرکت برای سال 1394، معادل 8هزار تن فروش داخلی VCMمازاد را درنظر گرفته است.

سعیدی طاهری درخصوص بازارهای هدف صادراتی و داخلی محصولات شرکت، توضیح داد: محصول pvc شرکت علاوه بر ارائه از طریق بورس کالا به بازارهای داخلی، از طریق مزایده به کشورهای همسایه نظیر هند، ترکیه، عراق، آذربایجان و افغانستان صادر می شود.

مدیر عامل پتروشیمی غدیر درخصوص نحوه تامین خوراک وانرژی این شرکت اظهار کرد: برق و آب پتروشیمی غدیر از پتروشیمی فجر تامین می شود و اکثر تسهیلات جانبی دیگر مانند هوای واحد، هوای ابزاردقیق، هوای سرویس، نیتروژن، اکسیژن و… در داخل شرکت تولید می‌ شود البته در صورت بروز مشکل، امکان دریافت این منابع از پتروشیمی فجر نیز وجود دارد.همچنین خوراک اتیلن شرکت به میزان 67هزارو 650تن از مارون (منطقه ویژه) یا خط اتیلن غرب تامین می‌ شود پتروشیمی غدیر کلر مورد نیاز خود را به میزان 90 هزار تن از اروند تامین می‌کند که در صورت کمبود خوراک از اتیلتن دی‌کلراید (EDC) به عنوان خوراک ثانویه شرکت، استفاده می شود.

این مقام مسئول در “شغدیر” درخصوص نحوه دریافت ارز صادراتی ، گفت: درصورت صادرات محصولات ، ارز حاصل از فروش به صورت نقد دریافت می‌شود البته تاکنون با وجود تحریم‌ها مشکل دریافت ارز نداشته ایم. نحوه فروش ارز در داخل کشور از طریق برگزاری مناقصه است.

مدیر عامل “شغدیر” با بیان این که شرکت طرح های توسعه خوبی در زمینه های افزایش ظرفیت در برنامه دارد ، اضافه کرد: افزایش خط جدید بسته بندی، احداث واحد اسید سازی و کاهش شدت مصرف انرژی از برنامه های توسعه شرکت در آینده است. با خرید خط جدید بسته بندی، عملیات بسته بندی و پالت گیری به سرعت ارتقاء می یابد. تولید پاکت به 420 تن در روز خواهد رسید، البته درصورت نیاز و کشش بازار تولید جامبو هم خواهیم داشت.

وی ادامه داد: همچنین شرکت در مورد پروژه‌های زیست محیطی بسیار فعال عمل کرده و بازسازی سیستم پیش تصفیه و احداث و توسعه فضای سبز از طرح های زیست محیطی شرکت است که عمدتا در مراحل پایانی و آستانه بهره برداری است.

این مقام مسئول در “شغدیر”در خصوص وضعیت افزایش سرمایه های این شرکت، توضیح داد: شرکت از سال‌های 1378 تاکنون طی 6مرحله افزایش سرمایه، توانسته سرمایه خود را به 130میلیارد تومان ارتقاء دهد. لیکن در سال 1394 برنامه ای برای افزایش سرمایه خود ندارد.

جهش در سود خالص

در ادامه، نادر کاشانی معاون مالی و پشتیبانی و عضو هیات مدیره “شغدیر” در مقاسه عملکرد تولید سال‌های گذشته و سال جاری، عنوان کرد: ظرفیت اسمی تولید PVC در این شرکت 120هزار تن است که در سال‌های 1391 و 1392 شرکت توانسته به ترتیب 81هزارو 697تن و 99هزارو 913تن تولید کندکه پیش بینی این رقم درسال 1394 افزایشی بوده و به 115هزار تن رسیده است.البته دلیل پیش بینی 115هزارتنی برای سال 1394 نسبت به ظرفیت اسمی، در نظر گرفتن 5هزار تن نوسان کاهش تولید خوراک و مشکلات احتمالی در خصوص فجر بوده است.

کاشانی با اشاره به افزایش فروش شرکت هم توضیح داد: فروش خالص حسابرسی نشده شرکت در سال مالی 1393، معادل 286میلیارد و 720میلیون تومان و پیش بینی سال جاری شرکت معادل، 342میلیارد و 400 میلیون تومان برآورد شده است.

عضو هیات مدیره شرکت پتروشیمی غدیر با اشاره به رشد سودخالص شرکت به دلیل وضعیت عملیاتی، اذعان کرد: سودخالص شرکت درسال 1393، حدود 10میلیارد تومان بوده که در سال 1394، درحدود 40میلیارد تومان پیش بینی شده است.

وی تولیدات و عملکرد شرکت را به برخورداری آن مجموعه از نیروی انسانی کارآزموده نسبت داد و گفت: در مجموع سرمایه های شرکت اهرم حرکت آن هستند.

کاشانی بابیان این که خوراک شرکت از پتروشمی های کاویان، مروارید، مارون تامین می‌شود، اظهار کرد: نرخ گذاری مواد اولیه براساس فوب خلیج فارس منهای 5 درصد انجام می‌پذیرد. همچنین قرار داد خرید اتیلن از پتروشمی مارون از سال 1388 به مدت 5سال بوده و خرید کلر از پتروشمی اروند از طریق صدور صورتحساب به صورت قرارداد صورت می‌گیرد.

شرکت های تاپیکو در صف ورود به بازار سرمایه

محسن موسوی، مدیر امور سرمایه‌گذاری‌ها در هلدینگ نفت و گاز تامین در ادامه این جلسه بر استراتژی تاپیکو مبنی بر ورود شرکت‌های زیر مجموعه آن به بازار سرمایه تاکید و اظهار امیدواری کرد که این عرضه به یکی از موفق‌ترین عرضه‌های فرابورس تبدیل شود و مورد استقبال بازار قرار گیرد.

وی درپاسخ به این سوال که عرضه اولیه این شرکت چه زمانی انجام خواهد شد و حدود چند درصد است؟ گفت: با صحبت‌هایی که انجام شده و مذاکراتی که در فرابورس ایران داشته‌ایم. به دلیل حجم کمی که پتروشیمی غدیر از جمع نقدینگی بازار می گیرد احتمال عرضه شرکت در روز چهارشنبه به قوت خود باقی است.

موسوی همچنین در خصوص این سوال که ورود سهام به بورس های بین المللی چقدر جدی است؟ اظهار کرد: امیدواریم که با آغار فعالیت بورس تهران در عرصه‌های بین المللی، ما نیزگام هایی در عرضه سهام خود در این بازارها برداریم.

رتبه سوم پتروشیمی غدیر در تولید پی وی سی

علی‌رضا صدیقی‌زاده، رییس هیات مدیره پتروشیمی غدیر هم با بیان این که عمده‌ترین کاربرد محصول این شرکت در صنعت ساختمان است، در خصوص کاربردهای این محصول تصریح کرد: حدود 55 درصد از مصرف جهانی PVC در صنعت ساختمان که شامل انواع لوله و اتصالات، پروفیل‌ها، نرده‌ها، لوله‌های فاضلاب، پوشش دیوارها و کفپوش‌ها است. همچنین این محصول در صنایع الکتریکی، بسته بندی قابل مصرف است.

وی درخصوص سهم ظرفیت اسمی تولیدکنندگان PVC در ایران و سهم این شرکت عنوان کرد: اروند با ظرفیت اسمی 46درصد نخستین شرکت تولید کننده PVC در ایران و پتروشیمی غدیر با 16درصد ظرفیت اسمی در رتبه سوم تولید pvc کشور پس از بندر امام قرار دارد. پتروشیمی آبادان نیز با 15درصد سهم تولید PVC در ایران رتبه چهارم تولید را از آن خود نموده است. واحدهای اصلی مجتمع پتروشیمی غدیر شامل واحد تولید EDC، VCM، PVC و تاسیسات جانبی (UTILITY) است.

صدیقی زاده ظرفیت کل تولید در ایران را 740هزار تن در سال، در خاورمیانه یک میلیون تن و در کل جهان 30میلیون تن ذکر کرد و درخصوص نحوه صادرات محصولات و فروش داخلی توضیح مبسوطی داد و عنوان کرد: صادرات و یا فروختن در داخل، چندان تفاوتی به جز معافیت مالیاتی حاصل از صادرات ندارد. چرا که، فروش صادراتی با نرخ آزاد انجام شده و فروش داخلی نیز با نرخ مشخص شده توسط pvc و با نرخ آزاد انجام می‌شود.

وی ادامه داد: البته بازار صادراتی pvc شرایط مناسبی دارد به عنوان مثال کشور همجوار، ترکیه با مصرف 750هزار تن و تولید 150هزارتن نیاز به این محصول دارد. همچنین سایر کشورها از جمله افغانستان و عراق به محصول pvc نیازمند هستند.

وی اظهار کرد: رقبای داخلی این شرکت، پتروشیمی‌های آبادان، اروند و بندر امام هستند که این شرکت ضمن تعامل سازنده و قوی با آن‌ها از نظر برند جزء بهترین‌ها محسوب می‌شود.

این مقام مسئول همچنین درخصوص نرخ گذاری خوراک این شرکت افزود: اتیلن با نرخ های بین المللی FOBمنهای 5درصد با ارز مبادله ای معامله می شود که در تمام شرکت های دریافت کننده یکسان است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: شغدیر

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب