گزارش بورس در روز دوشنبه 8 مهرماه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل بازار بورس در سومین روز از هفته رشد 391 واحدی را تجربه کرد و به 65،720 واحد رسید. نماد معاملاتی فارس همچون روزهای گذشته با 210 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشت. بعد از فارس ،شبندر با 134 و شپنا با 95 واحد در رده بعدی بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص بودند. وبملت نیز تاثیر منفی 65 واحدی بر شاخص داشت.

ارزش کل معاملات بورس به 349.9 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات فارس با 48.4 میلیارد تومان و شبندر با 33.6 میلیارد تومان تعلق داشت.اگر به خاطر داشته باشد ارزش کل معاملات در زمان قبل از انتخابات در محدوده ی 100 تا 150 میلیارد تومان بود که با افزایش امیدها به بهبود شرایط به بیش از 200 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات در برهه زمانی فعلی در بیش از 300 میلیارد تومان رسیده است که امیدوار کننده می باشد و نشان از تحرک و ورود نقدینگی به بازار سرمایه می باشد و آغازگر رشدی آهسته و با ثبات می باشد.

در بازار فرابورس رشد 12 واحدی را برای شاخص کل شاهد بودیم و ارزش کل معاملات در این بازار نیز به 163.4 میلیارد تومان رسید.

 
این روزها تا حدودی جو سیاسی و نوسانات نرخ ارز آرام کرفته و بازار سرمایه در حال چرخش نقدینگی به سمت گروه های مختلف، در حال رشد آرام می باشد.شرایط منطقی و متعادلی در بازار سرمایه حکفرماست.هم رشد وجود دارد و هم اصلاح ،تقاضای برای فروش ها نیز وجود دارد و  همین افزایش ارزش معاملات را در پی داشته است. بازار به دنبال سهام بنیادی و خوبی ست که رشد زیادی نداشته است و شاهد هستیم که برخی گروه های با فاند قوی از جمله گروه معدنی و فلزی در حال رشد هستند و برخی گروه ها که رشد زیادی داشته اند و به اصلاح نیاز دارند در حال اصلاح می باشد از جمله گروه خودرویی و بانکی.

اصلاح های منطقی فرصتی برای خرید و اصلاح پرتفوی می باشد. ضمن اینکه حتما چند سهم با وضعیت بنیادی مناسب با دید میان مدت و بلند مدت در سبد خود داشته باشد. برای روزهای آتی نیز شرایط متعادلی برای بازار پیش بینی می شود ضمن اینکه چرخش به سمت سهامی که در گزارش های شش ماهه تعدیل مثبت می دهند نیز خواهد بود.

در اخبار حاشیه ای بازار؛ جو سیاسی که این روزها در کشور سایه افکنده است تا حدودی در حال آرام شدن است اما اظهار نظرهای داخلی و بین المللی در مورد آینده سیاسی ایران و رابطه با آمریکا زیاد می باشد. در اخبار سیاسی رئیس جمهور که بخش زیادی از تمرکز خود را بر ترمیم روابط ایران با کشورهایی گذاشته تا از مسیر سیاست خارجی پلی به بهبود وضعیت معیشتی مردم در داخل بزند، بعد از حضور در اجلاس شانگهای و اجلاس سالیانه سازمان ملل ممکن است دهه سوم مهرماه به عربستان سعودی برود. شواهد و قرائن نشان می دهد روحانی کمر به بهبود روابط با این کشور عربی که به گفته خودش رابطه نزدیک منطقه‌ای، فرهنگی و تاریخی با آن داریم بسته است.

ایشان همچنین در راستای رفع مشکلات رفت و آمد هموطنان مقیم آمریکا، دستور بررسی چگونگی برقراری خط پرواز مستقیم بین ایران و آمریکا را صادر کرد.

در خبری دیگر وزیر خارجه آمریکا با ابراز خوشبینی برای دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران ظرف 6 ماه گفته: حصول این توافق ممکن است به بهبود روابط با تهران بینجامد. کری اعلام کرده: ایران برای زندگی در جامعه بین‌المللی نیاز به برنامه هسته‌ای صلح آمیز دارد که باید در این مسیر سریعا گام‌هایی متقاعد کننده بردارد.

در همین حوزه رویترز نوشته : اغلب اعضای کنگره آمریکا به شدت حامی اسرائیل هستند و قصد ندارند با کاهش تحریم‌ها فرصتی به ایران بدهند. خبرگزاری رویترز ضمن انتشار این تحلیل نوشت: بیشتر اعضای کنگره به فریبکاری حسن روحانی بدگمانند.

بازارهای جهانی با رشد همراه شده اند. در بازار فلزات اساسی مس به بیش از 7300 دلار رسیده و روی نیز در بیش از 1900 دلار تثبیت شده است.

انس طلا به بیش از 1340 دلار رسیده است. به دنبال نگرانی های بین المللی نسبت وضع نامناسب اقتصادی دولت آمریکا و کاهش ارزش دلار قیمت طلا امروز بار دیگر با افزایش روبرو شده است.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در فولادی ها صدور مجوز اخیر برای صادرات اخبر برای شش ماهه دوم سال، به منزله روزنه امیدی برای تولیدکنندگان فولاد بوده و این درحالی است که این انجمن خواستار آزادسازی کامل صادرات محصولات فولادی و حذف کلیه ممنوعیت‌ها است.این خبر تا حدودی جو مثبت را به گروه بازگردانده است. دیروز در مورد فولاد و ذوب صحبت کردیم و اشاره کردیم این دو سهم نیز رشد خواهند کرد و در این قیمت ها ریسکی ندارند.

فخوز که به بیش از 4000 تومان رسیده است تا پایان سال به 5000 تومان هم خواهد رسید. شرکت عملکرد سه ماهه دوم سال جاری خود را منتشر کرده است.شرکت در حالی در سه ماهه اول بیش از 611 هزار تن شمش فروخته بود که در سه ماهه دوم بیش از 625 هزار تن فروخته است.نرخ فروش هر کیلو شمش در سه ماهه اول 1647 تومان بوده که در سه ماهه دوم 1731 تومان فروخته است.در کل در شش ماهه نخست امسال حدودا 1237 هزار تن فروش شمش با نرخ 1690 تومان داشته است. در شش ماهه مشابه سال قبل 1162 هزار تن فروش شمش با نرخ 1044 تومان داشته است.

با این شرایط مقدار فروش شمش نسبت به شش ماهه سال قبل با رشد 6.5 درصدی و مبلغ فروش آن  نیز با رشد 72 درصدی روبرو شده است.اما در اسلب در سه ماهه اول فروش 332 هزار تنی داشته است که در سه ماهه دوم با افت همراه شده و به 253 هزار تن رسیده است. نرخ فروش در سه ماهه اول 1501 تومان بوده که در سه ماهه دوم 1554 تومان فروخته است. در کل در شش ماهه اول امسال بیش از 585 هزار تن فروش اسلب با نرخ هر کیلو 1524 تومان داشته است. این در حالی ست که در شش ماهه سال قبل 540 هزار تن با نرخ 889 تومان فروخته بود. با توجه به این موارد در شش ماهه نخست امسال تقریبا 2983 میلیارد تومان فروش شمش و اسلب داشته است که در مقایسه با رقم 1693 میلیارد تومانی شش ماهه سال 91 رشد خوبی داشته است.

پیش بینی فروش در بودجه 5639 میلیارد تومان می باشد که برآورد می شود تا بیش از 6 هزار میلیارد تومان نیز افزایش یابد که در این صورت سود هر سهم شرکت به بیش از 950 تومان نیز خواهد رسید. بنابراین خرید سهم و نگهداری تا پایان سال مناسب ارزیابی می شود.

فولاد که به نظر می رسد در سه ماهه دوم در فروش مثل سه ماهه اول نبوده اما می تواند در شش ماهه تعدیل مثبت داشته باشد. تحولات فولاد هرمزگان نیز بر فولاد موثر است مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان گفته: این شرکت در 6 ماهه نخست سال 92 ، رشد 2.3 برابری را در میزان تولید ثبت کرد. این شرکت در 6 ماه اخیر، بیش از 520 هزار و 47 تن تختال تولید کرد که در مقایسه با مدت مشابه سال 91 (222 هزار و 548 تن)، رشد 134 درصدی را نشان می دهد.

در رویی ها فاسمین به بیش از 800 تومان رسیده است.شرکت در محتاطانه ترین حالت می تواند تا پایان سال به سود 170 تومانی نیز برسد. قیمت سهم فعلا به اولین محدوده مقاومتی برخورد کرده است و با تعدیل مثبت احتمالی در شش ماهه می تواند از این قیمتها نیز عبور کند.

معدنی ها و به خصوص سنگ آهنی ها امروز هم مورد توجه بودند .مدت ها بود که دو قلوهای سنگ آهنی و ومعادن رشدی نداشتند. ومعادن حتی به 600 تومان نیز رسید که در آن مقطع به ارزش بالای سهم اشاره کرده بودیم. ومعادن به همراه کچاد قصد عرضه آهن و فولاد ارفع به فرابورس را دارند. اخیراً 17 درصد از سهام شرکت کک طبس نیز توسط ومعادن خریداری شده که مالکیت آن را در این مجموعه غیر بورسی به 51 درصد افزایش داده است و خطوط تولید آن طبق برآوردها تا پایان سال جاری و یا اوایل سال آتی به بهره برداری می رسد.

وضعیت این سه شرکت به همراه کنور طی دوره عملکردی 6 ماهه ابتدایی سال جاری مناسب ارزیابی می شود. کنور نیز همپای دو قلوی سنگ آهنی رشد می کند. شرکت در حالی فاز یک تولید کنسانتره خود را راه اندازی کرده که فاز دوم آن در آذر ماه و فاز سوم آن به ظرفیت تولید 600 هزار تن کنسانتره تا پایان امسال راه اندازی می شود.

کچاد و کگل نیز طرح های توسعه خوبی دارند و در سال های آتی اثرات مثبت آن در سود این شرکت ها دید ه می شود.طرح های توسعه این دو شرکت نیز با پیشرفت فیزیکی مناسبی در حال پیشروی می باشند.

پالایشی ها با ورود نقدینگی جدید به آنها تا حدودی جان تازه ای گرفته اند.شپنا که تا پایان سال طرح توسعه خود را افتتاح می کند افزایش سرمایه 300 درصدی نیز دارد که ظاهرا آن را به بورس نیز ارسال کرده است. شبریز هم که طرح بنزین سازی خود را راه اندازی کرده است افزایش سرمایه 100 درصدی اش را روانه بورس کرده است.

شبندر که شایعه شده در شش ماهه بیش از 190 تومان محقق کرده است با صف خرید روبرو و به بیش از 1300 تومان رسید. سهم از محدوده مقاومتی 1275 تومان عبور کرده است و اهداف بعدی قیمت 1430 تومان و بعد از آن 1620 تومان می باشد. البته اگر در شش ماهه پوشش 190 تومانی داشته باشد.

شتران در بیش از 100 هزار تومان تثبیت شده است و ظاهرا حقوقی ها قصد ندارند از این سهم کنار بروند.شرکت افزایش سرمایه سنگینی دارد که اگر عملی شود می تواند شرایط را مناسب تر کند.خرید از مدت ها قبل با دید افزایش سرمایه و بلند مدت توصیه شده بود.

خودرویی ها بعد از یک رشد دیگر مجددا با فشار عرضه ها صف فروش تشکیل دادند. نوسان گیران در این گروه جولان می دهند و به نظر می رسد بعد از یک افت کوتاه مدت بار دیگر رشد داشته باشند. سهم های کم ریسک گروه خبهمن و وساپا می باشد. خبهمن کم کم به یک هلدینگ قوی تبدیل می شود و می تواند در سال جاری تعدیل مثبت نیز داشته باشد.

بازهم تکرار می شود که چشم انداز یکی دو سال آینده گروه مثبت ارزیابی می شود و انتظار رشد سود در سال جاری را از شرکت های گروه نداشته باشید. در حالیکه احتمال انتخاب شیوه قیمت‌گذاری حاشیه بازار در کنار نظارت کمیته قیمت‌گذاری افزایش یافته است نتایج این شیوه قیمت‌گذاری بر قیمت خودروها مهم تلقی می‌شود.. کارشناسان معتقدند که انتخاب این شیوه قیمت‌گذاری تاثیر خاصی بر قیمت‌ فعلی خودروها در بازار نداشته و سطح فعلی قیمت‌ها تا پایان سال حفظ خواهد د.

موضوع مهم دیگر در این گروه لغو احتمالی تحریم ها می باشددر صورت لغو تحریم صنعت خودرو، خودروسازان اروپایی برای بازگشت به بازار ایران صف خواهند بست.

بانکی ها که از روز گذشته با افت قیمت و فشار عرضه ها مواجه شدند امروز نیز افت قیمتی محسوسی داشتند نکته مهم این بود که در یک ساعت پایانی صف فروش آنها جمع آوری شد و احتمالا فردا شرایط بهتری داشته باشند.

در این گروه بانک تجارت افزایش سرمایه احتمالی دارد . این شرکت قصد دارد در روز 10 مهر ماه 10.84 درصد از سهام پتروشیمی تبریز را به قیمت پایه هر سهم 4101 ریال به فروش برساند این معامله نقد می باشد.شبریز از سهامداران عمده پتروشیمی تبریز می باشد که اخیر بلوک شرکت را خریداری کرده بود.بهای تمام شده هر سهم این بلوک برای وتجارت 100 تومان می باشد و  اگر فرض را بر آن داریم که قیمت مزایده به بیش از 410 تومان نرود این فروش بیش از 167 میلیارد تومان ( معادل 9 تومان ) بر سود شرکت موثر است اگر قیمت مزایده بالاتر رود به نسبت بر سود شرکت نیز تاثیر بیشتری دارد

وپست با صف فروش امروز به کمتر از 1000 تومان رسید. وپستی که قصد افزایش سرمایه سنگینی را دارد و فعلا اخبار رسمی در این زمینه منتشر نشده است

در پتروشیمی ها دیروز در تحلیل پارسان بررسی کردیم که با ناو 1380 تومانی قیمت سهم فعلا توانایی رشد را نخواهد داشت مگر اینکه زیر مجموعه ها رشد کنند و یا اینکه تعدیل مثبت زیر مجموعه ها اتفاق بیفتد. خبرهای خوبی از تعدیل برخی زیر مجموعه ها از جمله شراز،زاگرس و شپدیس به گوش می رسد.

امروز مارون هم با توجه به احتمال تعدیل مثبت در شش ماهه در آستانه قیمتی 3000 تومان قرار گرفت.

در دیگر نمادها و گروه ها:

در بیمه ای بیمه دانا بعد از افت 11 درصدی قیمت نیز متعادل نشد و با صف فروش سنگینی روبرو شد. سهم به خاطر افزایش سرمایه اخیر رشد فزاینده ای داشته است و حال در حال اصلاح می باشد و این اصلاح بازهم ادامه خواهد داشت پی بر ای سهم 31 می باشد که در مقایسه با پی بر ای 5 گروه خیلی بالا می باشد.

در شیمیایی ها شیران در حال رشد می باشد و در پایان با صف خرید هم مواجه شد واتی نیز به دنبال این رشد با صف خرید به کار خود پایان داد. واتی در پرتفوی شهریور 2.6 میلیارد تومان سود کسب کرده است.

شفارس که صف خرید داشت اعلام کرده که وضعیت عملکرد شرکت تا پایان سال جاری بر اساس اطلاعات موجود تغییر قابل ملاحظه ای ندارد.

رکیش بعد از یک افت کوتاه مدت مجددا در قیمت های کمتر از 1000 تومان با تقاضا روبرو شد. مدت زیادی ست که رکیش در عبور از 1000 تومان موفق نبوده است آخرین بار در اواخر سال قبل بود که در مقطع کوتاهی به 1000 تومان رسید . بنابراین عبور از این این قیمت ها برای سهم مهم می باشد.

تجهیزاتی ها همگی افت قیمت داشتند که در این بین رتکو قصد متعادل شدن و اصلاح را ندارد و همچنان با صف خرید پیش می رود

در ساختمانی ها ثفارس و آ س پ رشد قیمت را تجربه کردند و سایر نمادها افت قیمت داشتند.

در حمل و نقلی ها تنها حکشتی و حتاید صف خرید داشتند و سایر نمادها با کاهش قیمت همراه شدند. حتاید می تواند رشد بیشتر ی داشته باشد.

در گروه کانی های غیر فلزی کسرا صف خرید داشت. سهم سیگنال های رشد خوبی برای آینده دارد.در این گروه سایپا شیشه هم با صف خرید همراه بود.

سیمانی ها در ادامه اصلاح قیمتی بار دیگر افت قیمت داشتند که البته در این بین فقط سکرد،سقائن و مسازن مثبت بودند.

قندی ها نیز با توجه به اینکه مدتی در جا زده بودند با اقبال روبرو شدند و یکپارچه سبز پوش بودند برخی شرکت های گروه بازهم افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها دارند.

در قطعه سازان به جز خریخت، خچرخش و خموتور سایر نمادها افت قیمت یا صف فروش داشتند

در دارویی ها نماد معاملاتی کیمیدارو با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم، متوقف شد
پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: گزارش روزانه بورس تهران, گزارش معاملات روزانه در بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب