خانه - پتروشیمی و شیمیایی - دبیر انجمن پتروشیمی: ملاک شرکت های پتروشیمی، نرخ ۷ سنتی است

دبیر انجمن پتروشیمی: ملاک شرکت های پتروشیمی، نرخ ۷ سنتی است

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
رییس سازمان بورس

رییس سازمان بورس: عطف به ماسبق شدن قیمت خوراک پتروشیمی‌ها منتفی شد

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از منتفی شدن عطف به ماسبق قیمت خوراک پتروشیمی ها برای سال های ۹۱ و ۹۲ خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از سنا، محمد فطانت با بیان آنکه مجلس شورای اسلامی قیمت خوراک گاز طبیعی پتروشیمی را برای سال 93 معادل 13 سنت درنظر گرفته بود، افزود: براساس تصمیمات و ابلاغیه های قبلی اعلامی به شرکت های پتروشیمی نرخ های مزبور به سال های 91 و 92 تسری یافته بود.

وی اظهار داشت: این امر تهدید، ابهام و فشاری را برای شرکت های پتروشیمی دربرداشت اما با توافقات و مصوباتی که در حال نهایی شدن است، قرار شد قیمت خوراک گاز طبیعی پتروشیمی ها برای سال های 91 و 92 براساس قیمت گذاری قدیم که 7 سنت بود صورت گیرد و قیمت گذاری گاز طبیعی در سال های یادشده تغییری نداشته باشد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تصریح کرد: گزارش حسابرسی برخی از شرکت های پتروشیمی به دلیل عطف به ماسبق شدن قیمت خوراک گاز مشروط گردیده بود که آثار مالی آن می توانست قابل توجه باشد اما این مشکل با پیگیری های لازم برطرف شد.

 

دبیر انجمن پتروشیمی ها درباره قیمت خوراک پتروشیمی

دبیر انجمن پتروشیمی: ملاک شرکت های پتروشیمی، نرخ ۷ سنتی است

دبیر انجمن پتروشیمی با بیان جزئیاتی از منتفی شدن عطف به ماسبق قیمت خوراک پتروشیمی، آثار این رویداد مهم بر بورس را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بورس پرس، احمد مهدوی در رابطه با خبر منتفی شدن عطف به ماسبق نرخ خوراک پتروشیمی که دیشب رئیس سازمان بورس اعلام کرد، اظهار داشت: در پی اعلام خبر غلط و همراه با اشتباه در مورد محاسبه نرخ خوراک 13 سنتی و ذخیره گرفتن برخی شرکت های پتروشیمی ، وزیر صنعت دو سه روز پیش در تماسی خواهان روشن شدن این موضوع شد.

وی ادامه داد: بعد از پیگیری های مختلف و هماهنگی با مسئولان ارشد اقتصادی و نفتی ، مقرر شد که عطف به ماسبق قیمت خوراک پتروشیمی منتفی شود. به این ترتیب شرکت های پتروشیمی باید نرخ 7 سنتی را ملاک بگیرند و به شرکت ملی گاز پرداخت کنند.

این مقام مسئول با بیان اینکه مصوبه این رویداد مهم هم در آینده ایی نزدیک صادر می شود ، خاطر نشان کرد: با این اوصاف و در نظر گرفتن نرخ 7 سنتی، شرکت های پتروشیمی دیگر بدهی به شرکت ملی گاز ندارند.

مهدوی ادامه داد: بنابراین از این پس شرکت های پتروشیمی که از خوراک مایع استفاده می کنند، به ثبات خواهند رسید و با این اتفاق،ابهام بزرگ و طولانی مدتی مربوط به نرخ خوراک پتروشیمی که از دی 92 در بورس سایه افکنده بود، به پایان می رسد و سهامداران با شفافیت و آرامش تصمیم گیری خواهندکرد.

وی افزود: با رفع ابهام از صنعت پتروشیمی که 20 تا 25 درصد ارزش روز بازار سهام ایران را در اختیار دارد، جو روانی مثبتی بر بورس حاکم می شود.

مهدوی در واکنش به این سئوال که آیین نامه مربوط به قانون دائمی شدن نرخ قیمت خوراک در چه مرحله ایی قرار دارد؟ به بورس پرس توضیح داد: پیش نویس این آیین نامه در ستاد تنظیم مقررات در حال نهایی شدن است و با نظر مساعد دو وزارت خانه اقتصاد و صنعت همراه شده و باید توسط وزارت نفت هم تایید شود.

براساس این گزارش، یک مقام مسئول هم دررابطه با آخرین وضعیت آیین نامه فوق به بورس پرس گفت: براساس قانون جدید، میانگین وزنی قیمت خوراک پتروشیمی 7 تا 8 سنت محاسبه شده و با موافقت دو وزارتخانه روبرو شده است. بنابراین انتظار می رود این قیمت ملاک محاسبه آینده قرار گیرد.

وی ادامه داد: در این صورت ، شرکت های پتروشیمی برخوردار از گاز مایع شرایط مناسبی خواهند داشت و جو روانی مثبتی بر بورس حاکم می شود.

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: نرخ خوراک پتروشیمی ها

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب