علل حضور کم‌رنگ حقوقی‌ها در حمایت از سهام

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
راهکار نجات از رکود فشار آوردن به حقوقی ها نیست

در شرایط فعلی بازار بورس، سهامداران حقوقی فعال در بازار سرمایه در حمایت از سهام خود محافظه کارانه برخورد می­کنند.

معاون سرمایه گذاری و توسعه کسب و کار شرکت سرمایه گذاری غدیر در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز ضمن بیان مطالب فوق اظهار داشت: به چند علت حقوقی ها از شرایط فعلی استقبال نمی کنند و در حمایت از سهام خود محافظه کارانه برخورد می­کنند؛ اول اینکه در شرایط فعلی چون اعتماد عمومی سلب شده، احساس می کنند اگر امروز در سهمی خرید داشته باشند روز دیگر در قیمت کمتری می توانند این کار را انجام دهند، چرا که حقوقی ها به عنوان یک بنگاه اقتصادی که سهامدارانشان از آنها سود طلب می­کنند در این بازار به دنبال سود بیشتر برای پاسخگویی به سهامداران خود هستند.

منصور کنعانی در ادامه افزود: مسئله دوم کمبود نقدینگی حقوقی هاست، چراکه آنها نقدینگی خود را برای پروژه های اولیه خود و همچنین پرداخت اقساط سازمان خصوصی سازی استفاده می­کنند و نقدینگی لازم جهت ورود به بازار سهام را ندارند، همچنین به دلیل منفی بودن بازار نمی­توانند این نقدینگی مورد نیاز خودشان را از طریق فروش سهام تأمین کنند.

وی در ادامه افزود: راه حل نجات از شرایط فعلی، فشار آوردن به فعالان حقوقی نمی باشد ، بلکه باید تمامی حقوقی ها و کانون اشخاص حقیقی به اتفاق هم، صندوق توسعه بازار را به صورت خود جوش از زیر نظر دستگاه نظارتی مربوطه خارج کرده و مدیریت کنند، تا هر زمانی که بازار با رکود و روند منفی همراه شد، این صندوق با منابعی که در اختیار دارد تحرک را به بازار باز گرداند.

کنعانی در خصوص تصمیمات مدیریت سازمان بورس برای بهبود وضعیت بازار بورس اظهار داشت: هردو حرکت، تغییر دامنه نوسان و انتشار مستقیم اطلاعات، در ذات خود مثبت و تاثیرگذار هستند، افزایش تدریجی دامنه نوسان به نحوی که در نهایت به طور کامل حذف شود، بسیار خوب و حرکتی مناسب است، چراکه در تمام بازارهای دنیا اصل بر نبود محدودیت دامنه نوسان قیمتی می باشد و این خود باعث افزایش تحرک قیمت ها در طول روز می شود اما از طرفی سازمان با استفاده از ساز و کارهایی باید نظارت خود را بیشتر کند.

وی در ادامه در رابطه با انتشار مستقیم اطلاعات در سامانه کدال افزود: این حرکت از رانت اطلاعاتی برای افرادی که زودتر به آنها دسترسی پیدا می کنند، جلوگیری می­کند و حرکتی مثبت و لازم در بازار است اما به تنهایی کافی نیست، چراکه سازمان بورس باید به نحوی بر این اطلاعات نظارت کند تا دقیقتر و شفافتر ارائه شود و گمراه کننده نباشد، که البته شنیده می شود سازمان بورس در این خصوص تمهیداتی اندیشیده مبنی بر اینکه شرکتهای تامین سرمایه بعد از انتشار اطلاعات به تحلیل آنها پرداخته و نتیجه بررسی خود را به این سازمان ارائه دهند تا به این شکل نهاد مذکور نظارت بر این اطلاعات داشته باشد.

وی در ادامه افزود: اگر هدف از این تغییرات به حرکت درآوردن بازار و تشویق برای ورود نقدینگی به بازار باشد، نمی­تواند به رونق بازار بورس کمک کند چرا که علت عدم رونق بورس در حال حاضر این محدودیتها نیست و عمده این رکود ناشی از بی اعتمادی فعالان بازار است که باید در این راستا نیز تمهیداتی اندیشیده شود تا اعتماد به بازار بازگردد.

وی در پایان در رابطه با بازگشت اعتماد فعالان به بازار اظهار داشت: این اعتماد از طریق اعمال سیاستهای صحیح در صنایع مختلف که موجب بالارفتن حاشیه سود شرکت ها ی فعال در بازار بورس می شود، باز می گردد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب