تورم مستتر در نرخ سود تسهیلات بانکی؛ عامل افزایش اجاره بهای مسکن

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
نماینده مردم لنگرود در مجلس

 عضو کمیسیون عمران مجلس افزایش قیمت اجاره بهای مسکن را متاثر از تورم مستتر در نرخ سود تسهیلات بانکی و نابسامانی در نظام عرضه و تقاضای مسکن دانست.

مهرداد لاهوتی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بررسی دلایل افزایش نرخ اجاره بها، گفت: نیاز سالانه مسکن کشور 1/5 میلیون واحد است در حالیکه آمار صدور پروانه ساختمانی سالی 750 هزار پروانه است.

نماینده مردم لنگرود در مجلس با اشاره به آمار ثبت ازدواج در سال، گفت: سالی 800 هزار زوج جوان تشکیل خانواده می‌دهند که تعداد زیادی از آنان به آمار مستاجران کشور افزوده می‌شوند. وقتی طرف تقاضا افزایش می‌یابد و طرف تولید ثابت می‌ماند فشار قیمتی در بازار اجاره بها افزایش می‌یابد.

وی افزایش قیمت مسکن و اجاره بها را پس از دور رکود را طبیعی دانست و افزود: نرخ مسکن و اجاره بها در سال 1391 افزایش تصاعدی یافت پس از آن دو سال تقریبا راکد ماند و حالا به نظر می‌رسد دوره صعود آغاز شده باشد.

عضو کمیسیون عمران تعادل عرضه و تقاضای مسکن را مانع رشد صعودی قیمت‌ها دانست و افزود: اگر شرایط برای اسکان زوج‌های جوان فراهم نشود شکاف تولید و عرضه مسکن عمیق‌تر می‌شود و قیمت‌ها روند صعودی به خود می‌گیرد. مالکان نیز وقتی صف مستاجران را مشاهده می‌کنند به طور طبیعی مسکن خود را به بالاترین و بهترین پیشنهاد اجاره می‌دهند.

لاهوتی ابراز تاسف کرد: بازار مسکن با نابسامانی‌ روبروست. دو واحد مسکونی شبیه به هم با امکانات یکسان در داخل یک کوچه تنها به دلیل نمای متفاوت یا موقعیت هر کدام در کوچه به قیمت‌های متفاوتی اجاره داده می‌شوند.

نماینده مردم لنگرود در عین حال بازار مسکن را متاثر از سیاست‌های مالی و پولی دولت دانست و افزود: بانک مرکزی نرخ تورم را 15/7 درصد اعلام می‌کند و در عین حال نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات بانکی را 20 و 24 درصد تعیین می‌کند. این نرخ در موسسات اعتباری و بانک‌های خصوصی بیش از 30 درصد است.

وی افزود: تورم واقعی تاثیر خود را بر بازار مسکن گذاشته است و قیمت‌ها شیبی صعودی پیدا کرده‌اند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب