تحلیل بنیادی پتروشیمی خارک با نماد “شخارک” – آبان ماه 92

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
تحلیل سهام

پتروشیمی خارک یکی از بزرگترین واحدهای تولید کننده متانول و فرآورده های جانبی پتروشیمی می باشد. این واحد با ظرفیت اسمی تولید سالانه 660 هزار تن متانول ،115 هزار تن پروپان، 120 هزار تن بوتان، 70 هزار تن پنتان و 170 هزار تن گوگرد به عنوان یکی از بزرگترین واحدهای پتروشیمی کشور در حال فعالیت است.

بیش از 55 درصد ارزش ریالی فروش شرکت مربوط به فروش متانول می باشد. مقدار تولید پیش بینی شده ی متانول در پیش بینی سود سال جاری در سه گزارش اخیر 600 هزار تن بوده است که پیش بینی می شود با توجه به پوشش 50.5 درصدی در شش ماهه ابتدای سال تا پایان سال جاری کل تولید پیش بینی شده را محقق کند.

با توجه به اینکه شخارک کلیه محصولات خود را صادر می کند در صورت رفع تحریم های صنعت پتروشیمی خواهد توانست به تولید 660 هزار تنی متانول دست یابد. شایان ذکر است شرکت قبل از تحریم ها 654 هزار تن متانول تولید می کرده است.

در این گزارش قصد داریم با توجه به آخرین بودجه ارائه شده توسط شرکت با سناریوهای مختلفی به برآورد سود هر سهم شرکت در سال جاری بپردازیم.

شرکت در گزارش اخیر خود به ازای هر سهم 5765 ریال به ازای هر سهم پیش بینی کرده است و در شش ماهه نیز 4031 ریال محقق کرده است.این پیش بینی بر اساس فرضیات زیر تهیه شده است (توسط شرکت):

تحلیل شخارک

شخارک نرخ تسعیر دلار را در شش ماهه دوم 2460 تومان در نظر گرفته است. میانگین نرخ فروش متانول در شش ماهه اول 363 دلار در هر تن بوده است این در حالی ست که در حال حاضر در بیش از 400 دلار در هر تن معامله می شود.

اگر در سناریوهایی جدید نرخ دلار را در شش ماهه دوم 3000 تومان و نرخ متانول را در سه حالت 390 دلار ،410 دلار و 425 دلار در هر تن در نظر بگیریم به جداول زیر می رسیم:

برای مشاهده جداول در اندازه بزرگ می‌توانید روی آنها کلیک کنید.

تحلیل شخارک

 

تحلیل شخارک

در این حالت شرکت به فروش 12,827,586 میلیون ریالی دست خواهد یافت.

 

تحلیل شخارک

در این حالت شرکت به فروش 13,000,986 میلیون ریالی دست خواهد یافت.

 

تحلیل شخارک

در این حالت به فروش 13,131,036 میلیون ریالی دست خواهد یافت.

هر 10 درصد افزایش در نرخ متانول فروش شرکت 2.8 درصد و هر 10 درصد افزایش در نرخ دلار فروش شرکت را 4.8 درصد افزایش می دهد بنابراین سود شرکت حساسیت زیادی به نرخ جهانی متانول و نرخ ارز دارد.

بهای تمام شده:

همانطور که در جدول زیر مشاهده می کنید عمده بهای تمام شده شرکت مربوط به مواد مستقیم مصرفی ( گاز ترش ) می باشد. شرکت هزينه خوراک (گاز ترش) را در 6 ماهه ابتداي سال 1392 به ازاي هر متر مکعب 9.5 سنت و با نرخ ارز در تاريخ 31/06/1392 (هر دلار 500ر29 ريال) و براي 6 ماهه دوم به ازاي هر متر مکعب 9.5 سنت و با دلار مبادله اي (هر دلار 600ر24 ريال) محاسبه نموده است. با توجه به اینکه نرخ ارز مورد استفاده در تعیین نرخ خوراک مبادله ای می باشد و نرخ خوراک نیز 9.5 سنت تعیین شده است به نظر نمی رسد تا پایان سال مبلغ مواد مستقیم مصرفی رشدی داشته باشد. شایان ذکر است گاز ترش مصرفی شخارک محصول فرعی استخراج نفت در جزیره خارک می باشد.

تحلیل شخارک

صورت سود و زیان

تحلیل شخارک

همانطور که مشاهده می کنید “شخارک” قادر است سود خود را به 780 تومان نیز افزایش دهد.(سود اعلامی شرکت در اخرین گزارش 5765 ریال می‌باشد)

برخی نکات مهم در باره شرکت:

1-      طبق اعلام شرکت در صورت افزایش نرخ گاز ترش از 9.5 سنت به 13.7 سنت سود هر سهم شرکت 1393 ریال کاهش خواهد یافت.

2-      در صورتی که دارایی ها و بدهی های ارزی شرکت با نرخ دلار در بازار آزاد تسعیر شود حدودا 100 تومان بر سود هر سهم شرکت اضافه خواهد شد.

3-     شرکت قبلا برنامه اجرای پروژه متانول 2 را داشته است که به دلیل مشکلاتی اجرای طرح به تعویق افتاد و بنا بر اعلام مسئولین راه اندازی پروژه مجددا شروع خواهد شد. این پروژه ظرفیت تولید متانول را بیش از 2 برابر افزایش خواهد داد که البته اثرات آن در سود سال های آتی نمایان خواهد شد.

4-      هر 10 دلار رشد در نرخ متانول 71 ریال و هر 10 دلار رشد در محصول LPG (پروپان،بوتان و پنتان) 27 ریال و هر 10 دلار رشد در نرخ گوگرد مبلغ 12 ریال روی EPS  شرکت تاثیر دارد.

منبع: پرشین تحلیل

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: تحلیل بنیادی پتروشیمی خارک, تحلیل بنیادی رایگان شخارک

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
3 نظر
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب