خبرهای خوش از تسهیلات مسکن / افزایش وام مسکن رفع ابهام شد

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم اقتصادی

 سرانجام بعد از ماهها رد و بدل شدن پیشنهادات برای افزایش وام مسکن و اما و اگرهای پیرامون آن بانک مرکزی قانع شد و شورای پول و اعتبار در هفته جاری تکلیف طرح های مطروحه را روشن می کند.

به گزارش بورسینس به نقل از خبرنگار ایسنا، در سال گذشته طرح های متفاوتی از سوی سازمانهای مختلف اما مرتبط، برای افزایش قدرت خرید مسکن از طریق افزایش مبلغ وام، راه‌اندازی صندوق پس انداز مسکن و یا ورود لیزینگها به این حوزه مطرح شد ولی هیچ یک راهی به شورای پول و اعتبار نیافت و نتیجه مشخصی نداشت.

اما اظهارات اخیرا مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی هر چند که جزئیاتی در بر نداشت ولی از نهایی شدن طرح پیشنهادی بانک مسکن برای افزایش وام خرید مسکن به 60 میلیون تومان و رفع ابهام از این طرح خبر داد.

بعد از طرح ارائه شده وزارت راه و شهرسازی به بانک مرکزی برای راه‌اندازی صندوق پس انداز مسکن که با تعیین شرایط تا سقف 80 میلیون تومان وام را به متقاضی پرداخت می کرد بانک مسکن نیز در اواخر سال گذشته پیشنهاد افرایش وام خرید خانه از 35 میلیون به 60 میلیون تومان را مطرح کرد.

بانک مرکزی هنوز در رابطه با وام مسکن 80 میلیون تومانی که مدتها قبل از طرح وام مسکن پیشنهاد شده بود نتیجه مشخصی اعلام نکرده و چند شرط از جمله عدم ورود به منابع بانک مرکزی و اجرای آزمایشی آن در بانکهای خصوصی را تعیین کرده است، اما همانطور که نظرات مسئولان این بانک نشان می داد با نظر مساعد وام 60 میلیونی بانک مسکن را بررسی کرد.

در ابتدای سال جاری میرمحمدصادقی-مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی- اعلام کرد که با وجود نظر مثبت بانک مرکزی نسبت به وام 60 میلیون تومانی، ابهاماتی در آن وجود دارد که باید بانک مسکن آن را بر طرف کند.

این در حالی است که با گذشت مدت اندکی از این موضوع، وی عنوان کرد که ابهامات بانک مرکزی در رابطه با پیشنهاد بانک مسکن طی جلساتی برطرف شد و مجموع بررسی‌های بانک مرکزی در قالب طرحی هفته جاری در دستور کار شورای پول و اعتبار قرار خواهد گرفت.

اما در سویی دیگر با اعلام اخیر معاون امور مسکن وزارت راه و شهرسازی موضوع لیزینگ مسکن هم که سال گذشته بعد از طرح، منتفی شده بود دوباره احیا شده است. طرحی که از سوی کانون شرکتهای لیزینگ به منظور تامین حدود 70 درصد هزینه های مسکن به بانک مرکزی پیشنهاد شد ولی با توجه به شرایط اقتصادی و تورم موجود در آن زمان مسکوت باقی ماند.

در حالی بانک مرکزی در مورد راه‌اندازی لیزینگ مسکن به توافقات اولیه رسیده و قرار است تا آیین نامه اجرایی آن را تدوین کند و در طرفی دیگر پیشنهاد افزایش وام بانک مسکن را نیز پذیرفته که به نظر می رسد در جلسه هفته جاری شورای پول و اعتبار بسته ای برای تغییر وام مسکن شامل مجموعه ای از طرح های پیشنهادی را ارائه کرده و در مورد آن به جمع بندی برسند؛ نتیجه ای که می تواند افزایش مبلغ به طور مشخص به 60 میلیون و یا صندوق پس انداز با طرح و ایده وزارت راه و شهرسازی و همچنین تامین 70 درصدی بهای تمام شده خانه با لیزینگ مسکن نباشد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب