تعیین تکلیف بدهی میلیاردی چادرملو تا 2 هفته دیگر

 رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو) گفت: از سال گذشته تاکنون در مورد میزان بدهی معدن چادرملو اختلاف نظر وجود دارد اما مسلما این رقم از هزار میلیارد تومان بیشتر است که میزان دقیق بدهی نهایتا تا دو هفته دیگر مشخص و اعلام می شود.

مهدی کرباسیان – معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت – در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: تمامی اطلاعات به منظور بررسی و تعیین تکلیف به دیوان محاسبات ارسال شده و قرار بر این است که نهایتا تا دو هفته دیگر برای تعیین رقم دقیق بدهی این معدن جلسه‌ای برگزار و میزان قطعی بدهی اعلام شود.

وی در پاسخ به اینکه ایمیدرو در حال حاضر میزان بدهی را چقدر تخمین زده است؟ گفت: فعلا نمی‌توان رقم دقیقی از این بدهی مطرح کرد اما مسلما این رقم از هزار میلیارد تومان بیشتر است.

قانون حق انتفاع باید روشن‌تر باشد

رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو) ادامه داد: با توجه به رکود باید برای حقوق دولتی، تخفیف بسیار کلی داده شود تا معادن بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند.

کرباسیان همچنین در خصوص حق انتفاع نیز گفت: قانون باید در این زمینه روشن‌تر عمل کند که این امر نیز جزو سیاست‌های پیش‌روی ایمیدرو است.

به گزارش سایت بورسینس به نقل از ایسنا، قانون پرداخت حق انتفاع از سوی معادنی که پروانه بهره‌برداری آنها متعلق به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی است (گل‌گهر و چادرملو)، در سال 1392 در مجلس و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تصویب شد اما در پرداخت، اختلاف نظر‌هایی بین ایمیدرو، دیوان محاسبات و این معادن وجود دارد.

به گفته نوریان، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو بدهی این معدن در سال 1392 معادل 513 میلیارد تومان براساس محاسبات خودمان بوده که تاکنون تمامی این مبلغ پرداخت شده است و چادرملو هیچگونه بدهی برای سال 1392 ندارد. در حالی است که ایمیدرو میزان بدهی ما را 937 میلیارد و دیوان محاسبات 981 میلیارد تومان ارزیابی کرده که این میزان 426 میلیارد تومان در محاسبه ایمیدرو و 468 میلیارد تومان در محاسبه دیوان محاسبات با آنچه چادرملو محاسبه کرده است، فاصله دارد.

طبق آنچه نوریان اعلام کرده در حال حاضر معدن چادرملو منتظر تصمیم مجلس است؛ البته چادرملو و ایمیدرو دو شرکت مقابل یکدیگر هستند و یک مقام قانونی باید جواب قاطعی در این زمینه بدهد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.


نکات مهم

  • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
  • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
  • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
  • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.