چالش پتروشیمی‌ها با بورس کالا ادامه دارد

اخبار مهم صنعت پتروشیمی

به گفته مدیرعامل کارگزاری اقتصادبیدار، معاملات پتروشیمی این روزها بیشترین چالش را در بورس کالا به وجود آورده است .

حسن رضایی پور، در گفت و گو با اقتصادنیوز گفت: از ابتدای سال 94 تاکنون رینگ محصولات پتروشیمی به دلیل شرایط بازار رونق بیشتری داشته است. البته بخش کشاورزی و فلزات نیز نسبت به پارسال با استقبال بیشتری روبرو بودند .

مدیرعامل کارگزاری اقتصاد بیدار خاطرنشان کرد: این رونق در شرایطی اتفاق افتاده است که همه پتروشیمی ها هنوز وارد بورس کالا نشدند. هرچند به دلیل این که اگر از بورس کالا خارج شوند، شورای رقابت و تعزیرات وارد حوزه قیمت گذاری این کالاها می شوند،‌ بحث خارج شدن کامل این محصولات از بورس کالا هیچ گاه قوت نخواهد گرفت. زیرا پتروشیمی ها به دلیل شرایط رقابتی حاکم بر بورس کالا،‌ به این فضا نیاز دارند.

او افزود: چالش هایی که در شرایط فعلی در بازار سرمایه وجود دارد، عبارتند از نحوه قیمت گذاری محصولات که بیش از همه پتروشیمی ها از آن ناراضی هستند. همچنین خریداران نیز هنوز با نحوه خرید و سیستم معاملات مشکل دارند .

رضایی پور گفت: دیگر چالش این روزهای بورس کالا ، اجرای ماده 33 قانون بهره وری است و جایگزینی قیمت تضمینی به جای خرید تضمینی است که باوجود آنکه از مزایای خوبی در جهت رونق محصولات کشاورزی در بورس کالا می‌شود اما  باید مقدمات آن را فراهم شود و زیرساخت های مربوطه از قبل فراهم باشند تا مشکلی در این زمینه به وجود نیاید .

مدیرعامل کارگزاری اقتصادبیدار درباره تاثیر کاهش نرخ سود بانکی بر معاملات بورس کالا گفت: با توجه به این که معاملات بورس کالا فیزیکی انجام می شود و تامین مالی از طریق بانک ها انجام نمی شود،‌ تغییرات سود بانکی تاثیر مستقیمی در بورس کالا ندارد

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.


نکات مهم

  • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
  • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
  • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
  • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.