شاید کفگیر بزرگان بورس به ته دیگ خورده؟!

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
سوال

وزیر امور اقتصاد و دارایی در پی تداوم روند کاهشی شاخص کل و ارزش سهام شرکت های بورسی و نیز اعتراض های جمعی از فعالان بازار سرمایه نسبت به وضعیت کلی بورس، جلسه ای طی دوشنبه هفته گذشته با حضور مدیران بانک ها و برخی مقامات و متولیان بازار سرمایه برگزار کرد تا ضمن بررسی شرایط پیش آمده راهکارهای موجود جهت برون رفت از این وضعیت را بررسی کنند.

بر اساس اطلاعات موجود و اخبار منتشر شده، در جلسه مذکور علی طیب نیا از مدیران بانک های ملت، تجارت، صادرات، سپه و ملی در خواست کرد تا از طریق تزریق نقدینگی به بورس نسبت به حمایت از بازار سهام و سهامدارانش اقدام کنند.

بر اساس گزارش سایت بورسینس به نقل از بورس نیوز، اگرچه انتشار این خبر بار دیگر با رقه های امید برای ایجاد رونق نسبی در بورس را در دل سهامداران ایجاد کرد تا مدیران بانک ها نیز با پاسخگویی به درخواست وزیر اقتصاد، بازار سرمایه را برای احیاء شدن و تغییر روند یاری کنند، اما پس از گذشت چند روز از این جلسه، فعالان بازار سرمایه معاملات اولین روز از هفته جاری را با افت شاخص و ارزش سهام شرکت های بورسی آغاز کردند و هیچ خبری از حمایت ها و پشتیبانی های وعده داده شده از سوی مدیران بانک ها نبود و حتی سهام گروه بانکی بویژه “وبملت” و “وتجارت” که در لیست مذکور قرار داشتند، با روند منفی قیمتی سهام خود بر افت امروز شاخص مزید بر علت شدند.

به طوریکه شاخص با کاهش حدود 111 واحدی و تحت تأثیر روند کاهشی قیمت سهام اغلب گروه ها بویژه پتروشیمی، بانک و خودرو بتدریج از مدار 63 هزار واحدی فاصله می گیرد و خود را به یک کانال پایین تر یعنی 62 هزار واحدی نزدیک می کند. در این بین نیز”پارسان” و “شبندر” دو تک نمادی هستند که با اعمال اثر مثبت سعی بر ممانعت از این امر دارند.

بر این اساس می توان گفت بار دیگر مدیران بانک ها و سهامداران حقوقی با بی اعتنایی به تقاضای وزیر اقتصاد همچون گذشته عمل کردند و تنها نظاگر روند منفی بورس و ذوب شدن سرمایه سهامداران آن بودند.

اما در این شرایط از یک سو این سوال مطرح می شود که چرا سهامداران حقوقی و مدیران بانکها دست رد به تقاضای وزیر زدند و این گونه رفتارها این شائبه را در ذهن فعالان بازار سرمایه بوجود می آورد که شاید تخطی از دستور حمایتی وزیر با هدف و منظور خاصی انجام می گیرد که نباید سهامداران از آن بی خبر باشند. از سوی دیگر با نگاهی به روند معاملات سهام بانک‌ها و عدم تمایل حمایت سهامداران حقوقی از سهام زیر مجموعه های خود این حدس و گمان در ذهن پدید می آید که شاید کفگیر حقوقی های بازار به ته دیگ خورده و پولی در بساط بزرگان بورس باقی نمانده که حتی از سهام زیر مجموعه های خود حمایت کنند چه برسد به اینکه نسبت به تزریق نقدینگی به بورس اقدام کنند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب