مهم‌ترین اخبار و رویدادهای مرتبط با بورس یکشنبه 27 اردیبهشت94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بازار سهام و بورس

به گزارش سایت بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 66 واحد نزول کرد و به رقم 63،465 واحد رسید نماد پارسان با 57 واحد و وامید با 43 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 94.1 میلیارد تومان رسید که ونفت با 10.6 میلیارد تومان داری بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص ایفکس 12 واحد نزول کرد و به رقم 726 واحد رسید . نمادهای مارون و پترول بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 146.5 میلیارد تومان رسید که شتران با 5.5 میلیارد تومان داری بیشترین ارزش معامله بود .

 مهم ترین اخبار سیاسی 

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال اشپیگل درباره‌ شادی مردم ایران پس از انتشار بیانیه‌ی لوزان گفت: این حق مردم است که شاد باشند و این مسئولیت دولت است که این شادی را فراهم کند . آنچه در لوزان اتفاق افتاد یک دستاورد مهم است اما یک توافق نیست. من معتقدم که یک توافق هسته‌ای نه تنها ممکن بلکه محتمل است . وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با نشریه اشپیگل تاکید کرد: ایران و آمریکا دیدگاه‌های جهانی متفاوتی دارند. بنابراین دو کشور با یکدیگر اختلاف خواهند داشت .ظریف ادامه داد: ما در خصوص یک سری از پارامترهای کلیدی به یک درک مشترک رسیدیم تا بتوانیم به راه حل نهایی دست پیدا کنیم. لازم است که آنها را به نگارش در آوریم و این دقیقا همان کاری است که همکاران من در وین انجام دادند .

وی در پاسخ به سوالی درباره‌ فکت شیت منتشر شده از سوی وزارت امور خارجه آمریکا درباره‌ بیانیه لوزان اظهار کرد: من فکر نمی‌کنم که انتشار این فکت شیت‌ها اقدام خیلی سازنده‌ای باشد. جهان یک تغییر اساسی کرده است. شما دیگر نمی‌توانید مخاطبان خود را انتخاب کنید. در گذشته شما قادر بودید که دیدگاه خود از حقیقت را منتشر کنید و روایت خود را به مخاطبان‌تان ارائه دهید و طرف‌های دیگر نیز می‌توانستند برداشت خود را در اختیار مخاطبان‌شان قرار دهند .

ظریف افزود: اما امروز با توجه به وجود اینترنت و رسانه‌های اجتماعی روایت‌ها جهانی می‌شوند و اینجاست که مشکل به وجود می‌آید بنابراین شما نیاز دارید بتوانید بسته کامل شده و نهایی را ارائه دهید .وزیر امور خارجه کشورمان درباره‌ سخت‌ترین مسائلی که هم اکنون میان مذاکره کنندگان مورد بحث است گفت: در واقع در این جا باید تمام توافقات را به گونه‌ای به نگارش درآوریم که دست کم برای هر 8 عضو این مذاکرات شامل ایران ،آمریکا ، روسیه، چین، فرانسه، انگلیس، و آلمان بعلاوه اتحادیه اروپا قابل قبول باشد. بنابراین در یک طرف ایران قرار دارد و در طرف دیگر 7 مذاکره کننده دیگر .

خبری شنیدیم در مورد دیدار احتمالی لاوروف و موگرینی در بروکسل ، در همین حال وزارت خارجه روسیه نیز اعلام کرده طی روزهای 18 و 19 ماه مه وزیر خارجه روسیه در صد و بیست و پنجمین جلسه کمیته وزرای شورای اروپا در بروکسل شرکت خواهد کرد که طی آن قرار است ریاست شش ماهه بلژیک بر این سازمان نهایی شود. طی این جلسه لاوروف با دبیرکل شورای اروپا و وزرای خارجه برخی کشورها دیدار خواهند کرد .

به گفته منابع آگاه، وزیر خارجه روسیه قرار است طی سفرش به بروکسل برای حضور در نشست کمیته وزیران شورای اروپا با نماینده ارشد اتحادیه اروپا در امور داخلی دیدار کند .به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، این منبع آگاه در این باره گفت: در چارچوب نشست کمیته وزیران شورای اروپا ممکن است دیداری بین سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه و فدریکا موگرینی، نماینده مالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی صورت گیرد .

مهم ترین اخبار اقتصادی

اقتصاد ایران اثر لغو تحریم‌ها را در سال ۹۴ احساس نخواهد کرد ، رئیس کل بانک مرکزی نسبت به هرگونه انتظار برای اثرگذاری سریع لغو تحریم ها بر اقتصاد ایران هشدار داد و گفت در صورت توافق هسته ای، اثر لغو تحریم ها تا پایان سال جاری شمسی احساس نخواهد شد.رئیس کل بانک مرکزی ایران گفت دولت این کشور در حال طرح ریزی استراتژی هایی برای انتقال منابع و شتاب دادن به توسعه بخش های کلیدی اقتصاد از جمله نفت و گاز و گردشگری و آی تی است .

ولی الله سیف که در گفت‌وگو با روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز سخن می گفت افزود: ما در حال مطالعات امکان سنجی بسیاری هستیم. جذابیت های سرمایه گذاری در ایران کاملا واضح و ملموس هستند .بر اساس این گزارش سیف انتظار دارد تحریم های مالی غرب علیه کشورش چند ماه پس از حصول توافق هسته ای برداشته شود. ایران و 5+1 پایان ژوئن 2015 را آخرین مهلت برای حصول به توافق هسته ای تعیین کرده اند .

در عین حال وی نسبت به هرگونه انتظار برای اثرگذاری سریع لغو تحریم ها بر اقتصاد ایران هشدار داد و گفت اثر لغو تحریم ها تا پایان سال جاری شمسی احساس نخواهد شد .سیف در ادامه با اشاره به لزوم تزریق سرمایه به بانک ها و تجدید ساختار مدیریت بانک ها از تماس با سرمایه گذاران اروپایی و عرب علاقمند به بخش بانکی خبر داد و گفت:«این سرمایه گذاران پرسیده اند آیا می توانند مجوز تاسیس بانک های جدید در ایران را کسب کنند، سهام بانک های کنونی را بخرند و آیا می توانند در ایران شعبه باز کنند ».

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

معاملات گروه نفتی و پالایشی، امروز با نوسان همراه بود؛ در پی روند صعودی چند روز گذشته این گروه شاهد افزایش تقاضا در ابتدای معاملات گروه بودیم، اما در میانه بازار اغلب نمادها از جمله شبندر، شتران، شاوان و شبریز وارد فاز منفی شده و کاهش قیمت را تجربه کردند، به طوریکه تشکیل صف فروش در دو نماد شتران و شاوان را شاهد بودیم. دو نماد ونفت و شراز صف خریدهای گروه بودند. ونفت که چهارشنبه گذشته در خصوص پروژه قشم شفاف سازی کرده بود در ابتدای بازار بیش از 17 میلیون صف خرید خود را عرضه کرد و در نهایت با معامله 33.65 میلیون سهم در محدوده های مثبت بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد.

در گروه خودرو و ساخت قطعات، اکثرا معاملات منفی را دنبال کردند. خپارس به صف فروش رسید و بیش از 20 سهم در این نماد عرضه شد. در قطعه سازها خریخت، خلنت، خفنر و خزر نمادهای صف خرید بودند. خکاوه امروز نیز با صف فروش میلیونی همراه بود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: برنامه‌ریزی شده در سال جاری میزان تولید خودرو به یک میلیون و 430 هزار دستگاه برسد . صالحی نیا با اشاره به اهداف تعیین شده در صنعت خودرو برای افق 1404 عنوان کرد: رسیدن به تولید سه میلیون خودرو با هدف یک سوم صادرات، افزایش برنامه‌های کیفی، افزایش قطعات ایمنی، استاندارهای تولید و … در دستور کار قرار دارد که این موضوع لزوم توسعه ظرفیت‌ها را آشکار می‌سازد .

در گروه فلزات اساسی، شاهد رنج مثبت در نماد فولاد بودیم، این نماد که در اواخر بازار وارد فاز مثبت شد بامعامله 3.4 میلیون سهم سومین نماد مثبت تاثیر گذار بر شاخص بود. فنوال و فمراد همچنان صف خریدهای گروه بودند. فرآور پس از سه روز متوالی معامله در بازه مثبت امروز به صف فروش رسید. صف خرید حق تقدم باهنر عرضه شد. فاسمین و فباهنر جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه در پایان ساعت معاملات متوقف شدند. حق تقدم باهنر نیز متوقف شد. نماد فسرب امروز آماده انجام معامله بود که به دلیل عدم کشف قیمت برای دومین روز متوالی امروز نیز بازگشایی نشد. در مجمع فسرب که روز دوشنبه هفته گذشته برگزار شده بود سودی تقسیم نشد. در مجمع سالیانه ارفع نیز که امروز برگزار شد، به گزارش بورس نیوز مبلغ 200 ریال بابت سود نقدی هر سهم سال مالی 93 به تصویب رسید.

در خبرهای این گروه، تولید فولاد خام جهانی به دلیل کاهش تقاضا در چین و رشد کم در پیشرفت اقتصادی تنها یک درصد در سال ٢٠١٤ افزایش داشت. تولید فولاد خام جهانی همچنین ١,٨ درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشت و به ١.٦٦ میلیون تن در سه ماه اول سال ٢٠١٥ رسید.

دیگر خبر اینکه، روز جمعه در جریان آخرین معاملات انجام شده  با 11 دلار کاهش، آلومینیوم 1857 دلار در هر تن معامله شد . قیمت آلومینیوم برای تحویل سه ماهه در بازار فلزات لندن پس از آنکه در ابتدای ماه جاری میلادی به سطح 2000 دلار در هر تن نزدیک شد 5.7 درصد افت داشته است.

با افزایش میزان صادرات چینی‌ها- بزرگترین تولید کننده آلومینیوم در جهان- در حال حاضر بازار در حال تلاش برای تنظیم خود با وضعیت جدید است. داده‌های منتشر شده نشان می‌دهد میزان صادرات آلومینیوم چین در چهار ماه نخست با 40 درصد رشد رکورد جدیدی را ثبت کرده است. این موضوع فشار زیادی را بر دیگر تولید‌کنندگان آلومینیوم مانند روسال و آلکو که تولید خود را برای کنترل قیمت کاهش داده‌اند، وارد خواهد کرد .

در لیزینگی ها، ولساپا تنها نماد مثبت گروه بود؛ این شرکت سود هر سهم سال مالی 94 را افزایش داد؛ ولساپا در اصلاحیه اولین پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی 94 ، EPS شرکت را با 14 درصد افزایش نسبت به پیش بینی قبلی مبلغ 452 ریال اعلام کرده است؛ طبق این گزارش درآمد حاصل از عملیات لیزینگ شرکت 26 درصد افزایش داشت، سایر درآمدهای عملیاتی نیز از 1.533 میلیون ریال به 56.881 میلیون ریال و درآمد حاصل از سرمایه گذاری نیز از 70.000 میلیون ریال به 137.380 میلیون ریال افزایش داشت.

گروه دارویی، امروز نیز جو نسبتا مثبتی داشتند. دروز، شتهران و دارو از جمله نمادهای صف خرید بودند. صف خرید کی بی سی و دکوثر نیز در دقایق ابتدایی بازار عرضه شد. مجمع عادی سالیانه دتولید و دبالک امروز برگزار شد؛ در مجمع دتولید مبلغ 1630 ریال و در مجمع دبالک مبلغ  800 ریال سود نقدی به ازای هر سهم تصویب شد.

در گروه حمل و نقلی بجز نماد حپترو سایر نمادها منفی معامله شدند و نماد حتاید با صف فروش بسته شد .

وزیر صنعت، معدن و تجارت از ضرورت سرمایه‌گذاری ۸ میلیارد دلاری در بخش ریلی طی ۶ سال آینده خبر داد و با بیان این‌که ظرفیت‌های خوبی برای تولید تجهیزات ریلی در کشور داریم، گفت:تقاضای زیادی برای تولیدات داخلی تجهیزات ریلی نداریم.

در گروه بانکی بیشتر نمادها با معاملات منفی به کار خود پایان دادند و نماد وپست با صف فروش بسته شد.

به گزارش بنکر (Banker) ، سیف گفت : دولت درحال تنظیم راهبردهای لازم برای نقل و انتقال پولها و تسریع توسعه بخش های مهم شامل نفت و گاز، گردشگری و آی تی است .وی گفت: مطالعات زیادی برای بررسی امکانات درجریان است و جذابیتهای ایران برای سرمایه گذاری کاملا روشن است .سیف انتظار دارد تحریم های مالی که دهها میلیارد دلار از دارایی های نفتی ایران را درحسابهای خارجی مسدود کرده و مانع از دسترسی به بانکهای بین المللی شده است،پس از حصول توافق هسته ای لغو شود

در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها معاملات منفی ای را شاهد بودند  بطوریکه نمادهای شپلی ، وپترو ، شکربن ، شسینا با صف فروش بسته شدند .

به گزارش شانا به نقل از روابط شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، موید حسینی صدر با اشاره به تعیین چارچوب قیمت خوراک پتروشیمی با استفاده از شاخصهای وزارت نفت مبنی بر حمایت از سرمایه گذاریها گفت: در این چهار چوب تکمیل زنجیره صنایع و مناطق محروم و نوع محصول (شامل تکراری نبودن محصول) مورد توجه قرار گرفته است،وی با بیان این که تاکنون گزارشی در زمینه تعیین چهارچوب قیمت خوراک ارائه نشده است، گفت: امیدواریم این موضوع سریعتر به سرانجام رسد.

مدیر برنامه ریزی شرکت هلدینگ خلیج فارس با بیان این که برنامه های کاری و اهداف این شرکت تا سال ٩٧ ترسیم شده گفت: پیش بینی می شود تا آن زمان ظرفیت ٢٤ میلیون تنی محصولات پتروشیمی این هلدینگ به بیش از ٤٠ میلیون تن برسد.

بر اساس تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده مورخ 1392/04/18  و صورتجلسه هیئت مدیره مورخ 1393/06/08 افزایش سرمایۀ شلرد از مبلغ 1,249,999 میلیون ریال به‌مبلغ 1,999,999 میلیون ریال ( از محل مطالبات و آورده نقدی مبلغ 750000 میلیون ریال ، ) در تاریخ 1394/02/23 در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب